The Call of Cthulhu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
The Call of Cthulhu
phsss
Autorius(ė) H.P. Lavkraftas
Žanras Siaubo apsakymas
Originalus leidimas
Pavadinimas Weird Tales žurnalo numeris, kuriame pirmą kartą atspausdintas „Ktulo šauksmas“
Šalis Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Kalba anglų
Išleista 1928 m.

The Call of CthulhuKtulo šauksmas, amerikiečių siaubo rašytojo H.P. Lavkrafto apsakymas, parašytas 1926 m. vasarą ir pirmą kartą atspausdintas 1928 m. žurnalo Weird Tales vasario mėnesio numeryje. Centrinė figūra kūrinyje – antgamtinė vandenyno būtybė Ktulas.

Personažai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ktulas
Paskendusio miesto R'lyeh vieta
  • George Gammell Angell – pagrindinio herojaus senelis, tyrinėjęs Ktulo kultą ir su juo susijusius paslaptingus įvykius; pats miręs neaiškiomis aplinkybėmis, bet palikęs anūkui tyrinėjimų rezultatus.
  • Francis Wayland ThurstonantropologasBostono, tarp senelio paliktų daiktų radęs molio bareljefą su Ktulo atvaizdu ir pradėjęs savo tyrimą, susijusį su paslaptinga senelio mirtimi ir Ktulo kultu.
  • John Raymond Legrasse – policjos inspektorius iš Naujojo Orleano, su būriu kolegų dalyvavęs sulaikant sektantus, garbinusius Ktulą.
  • Henry Anthony Wilcox – skulptorius, būdamas pusiau miego būsenoje sukūręs Ktulo molinę statulėlę; jį kankina haliucinacijos, naktiniai košmarai.
  • Gustav Johansen – jūreivis iš Norvgijos laivo „Ema“, vienintelis 1925 m. kovo mėn. išgyvenęs po susitikimo su „mirusiu, bet miegančiu“ Ktulu Ramiojo vandenyno pietuose esančiame mieste-saloje R'lyeh; grįžęs į gimtinę ir aprašęs savo išgyventą istoriją, paslaptingai miršta.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apsakymas susideda iš trijų dalių. Tai Bostono anropologo pasakojimas apie paslaptingos okeano būtybės tyrinėjimus.

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

  • Pirmoje dalyje pasakojama apie skulptoriaus sukurtą molio statulėlę, jam beveik miegant. Kaip paaiškėjo, daugelis vietos gyventojų tuo laikotarpiu taip pat, kaip ir skulptorius kentėjo nuo baisių sapnų. Statulėlė buvo labai panaši į tą, kurią policija rado pas sektantus prieš 17 metų per jų sulaikymo operaciją.
  • Antroje dalyje policininkas pasakoja istorikų simpoziume, kaip pagal gyventojų skundus su policijos būriu likvidavo sektantų grupę, kurioje vyravo nežabotos orgijos, žmonių aukojimai. Iš jų neteko daug ko nors sužinoti, nes daugelis jų buvo tiesiog pamišę. Istorikus nustebino jų grupėje sekamos mantros žodžiai „Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn“ („Savo namuose R'lyeh negyvas Ktulas laukia sapnuodamas savo valandos“). Kai kurie iš istorikų, savo nuostabai, tyrinėję eskimų papročius, žinojo tarp jų esant lygiai tokią pačią mantrą.
  • Trečioje dalyje norvegų jūreivis su komanda po mūšio su jūrų piratais atsidūręs paslaptingų formų mieste-saloje R'lyeh, sutinka pabudusį Ktulą. Šiam jūreiviui vieninteliam pasiseka išsigelbėti pabėgant piratų burlaiviu, kuriame taip pat buvo paslaptingos būtybės statulėlė ...

Įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal šį kūrinį 2005 m. pastatytas to paties pavadinimo siaubo filmas, sukurti žaidimai. Ktulo personažas naudojamas daugelyje vėlesnių H.P. Lavkrafto kūrinių bei kitų siaubo žanro rašytojų kūryboje, muzikoje (ypač heavy, gothic metal), komiksuose ir kt.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]