Terminas (teisė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.
 Crystal Clear app logout.png  Straipsnis turėtų prasidėti aiškiu apibrėžimu.
Jei galite, apibrėžkite straipsnio dalyką, pagrindinę sąvoką.

Terminas - įstatymu, sutartimi arba tam tikro teisės subjekto (pvz., kompetentingos insitucijos, pareigūno) sprendimu nustatytas terminas, turintis teisinę reikšmę, t. y. su kuriuo siejami teisiniai faktai, teisiniai santykiai arba teisės normos (jų atsiradimas, pasikeitimas arba pasibaigimas). Terminas apibrėžiamas kalendorine data arba tam tikru laikotarpiu. Terminas taip pat gali būti apibrėžiamas nurodant įvykį, kuris neišvengiamai turėtų įvykti.

Skaičiavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terminas, apibrėžtas tam tikru laikotarpiu, prasideda kitą dieną po tos kalendorinės datos arba įvykio, kuriais apibrėžta jo pradžia.

Metais, mėnesiais ar savaitėmis skaičiuojami terminai baigiasi atitinkamą metų, mėnesio ar savaitės dieną. Jeigu mėnesiais skaičiuojamas terminas baigiasi tokį mėnesį, kurį nėra atitinkamos dienos, tai terminas baigiasi to mėnesio paskutinę dieną. Jeigu tiksliai negalima nustatyti, kurį mėnesį prasidėjo terminas, skaičiuojamas metais, arba kurią dieną prasidėjo terminas, skaičiuojamas mėnesiais, tai termino paskutine diena atitinkamai laikoma birželio 30-oji ir mėnesio 15-oji diena (LR darbo kodeksas, 26 str. 2 d.).

Į savaitėmis ar kalendorinėmis dienomis skaičiuojamą terminą įeina ne darbo ir švenčių dienos. Jei paskutinė termino diena yra ne darbo diena, tai termino pabaigos diena laikoma artimiausia po jos einanti darbo diena. Dienomis skaičiuojamas terminas yra skaičiuojamas kalendorinėmis dienomis, jeigu įstatymų nenustatyta kitaip (LR DK 26 str. 3 d.).

Jeigu yra nustatytas terminas atlikti kokį nors veiksmą, tą veiksmą galima atlikti iki paskutinės termino dienos 24-tos valandos. Tačiau jeigu veiksmas turi būti atliktas tam tikroje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, tai terminas pasibaigia tą valandą, kurią joje nutraukiamos atitinkamos operacijos (LR DK 26 str. 4 d.).

Rašytiniai prašymai ir pranešimai, įteikti paštui, telegrafui arba kitai ryšio įstaigai iki paskutinės termino dienos 24-tos valandos, laikomi įteiktais laiku (LR DK 26 str. 5 d.)[1].

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Atnaujinamasis terminas - toks, su kuriuo siejamas teisių ir pareigų atnaujinimas.
  • Naikinamasis terminas - toks terminas, kuriam pasibaigus išnyksta su juo saistomos teisės ir pareigos. Jį gali nustatyti įstatymai, kiti teisės aktai. Naikinamieji terminai, išskyrus (pvz., įstatymų) nustatytas išimtis, negali būti sustabdomi, pratęsiami ar atnaujinami.
  • Įgyjamasis terminas
  • Procedūrinis terminas terminas, skirtas atlikti tam tikrai teisinei procedūrai.
  • Procesinis terminas - proceso įstatymo (pvz., LR civilinio proceso kodeksas) nustatytas terminas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. LR darbo kodeksas (2009-12-21 redakcija)