Teismo ekspertas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.

Ekspertas (Teismo ekspertas) - asmuo, kuriuo gali būti skiriamas asmuo, turintis reikiamų specialių žinių (Lietuvoje - taip pat turi būti įrašytas į Lietuvos Respublikos ekspertų sąrašą, LR BPK 84 str. 1 d.)[1]; ekspertas. Atlieka teismo ekspertizes. Atlikęs reikiamus tyrimus, ekspertas surašo ekspertizės aktą.

Lietuvos Respublikos teismo ekspertas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teismo ekspertas Lietuvoje – asmuo, turintis teismo eksperto kvalifikaciją ir įrašytas į Lietuvos Respublikos teismo ekspertų sąrašą. Asmenys į Lietuvos Respublikos ekspertų sąrašą įrašomi įstatymų nustatyta tvarka (LR BPK 85 str. 1 d.).

Jeigu Lietuvos Respublikos ekspertų sąraše nėra reikiamos specialybės ekspertų, ekspertu gali būti skiriamas į šį ekspertų sąrašą neįrašytas asmuo. Prireikus ekspertu gali būti skiriamas asmuo, turintis teisę būti ekspertu Europos Sąjungos valstybėje narėje arba valstybėje, su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi teisinės pagalbos sutartį.

Į Lietuvos Respublikos ekspertų sąrašą įrašyti ekspertai yra įspėti dėl atsakomybės už melagingos išvados pateikimą ir proceso metu atskirai neįspėjami.

Teisės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ekspertas turi teisę (LR BPK 86 str. 1 d.):

  • susipažinti su bylos medžiaga, susijusia su ekspertizės dalyku;
  • prašyti pateikti papildomą medžiagą, reikalingą išvadai pateikti;
  • dalyvauti atliekant su ekspertizės dalyku susijusius tyrimo veiksmus ir nagrinėjant bylą teisme.

Ekspertas atsisako pateikti išvadą, jeigu jam pateiktos medžiagos nepakanka išvadai padaryti arba ta medžiaga neatitinka specialių jo žinių. Šiais atvejais ekspertas surašo aktą, kad negalima pateikti išvados.

Pareigos, atsakomybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ekspertas privalo šaukiamas atvykti į teismą ir pateikti nešališką išvadą jam pateiktais klausimais (LR BPK 87 str. 1 d.).

Ekspertui, kuris be svarbios priežasties neatvyksta į teismą arba be teisėto pagrindo atsisako atlikti savo pareigas, gali būti taikomos LR BPK Kodekso 163 straipsnyje numatytos procesinės prievartos priemonės.

Už melagingos išvados pateikimą ekspertas atsako pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį (LR BPK 87 str. str. 3 d.).[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]