Teisės subjektas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Teisinis subjektiškumas)

Teisės subjektas – subjektas, asmuo, kuris gali būti teisinių santykių dalyviu, tai yra turi teisinį subjektiškumą (teisnumą ir veiksnumą). Teisės subjektai pagal asmenų statuso ypatumus civilinėje teisėje skirstomi į fizinius ir juridinius asmenis. Pagal teisės šakas – baudžiamosios teisės subjektai, tarptautinės teisės subjektai ir kt.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagoniškose kultūrose teisės subjektais buvo pripažįstami net ir gamtos reiškiniai (pvz., perkūnija)

Viduramžiais Europos teisėje teisės subjektais buvo ir gamtos reiškiniai (perkūnija), vanduo, gyvūnai, netgi ir daiktai (pvz., įrankiai). Pavyzdžiui, baudžiamojoje teisėje jiems buvo priskiriamas deliktinis teisnumas ir veiksnumas: už „nusikaltimus“ buvo baudžiami ne tik gyvūnai, bet ir daiktai, „prisidėję“ prie nusikaltimo (pvz., varpas, kuriuo buvo šaukiama maištauti, sukilti). Pagal Lietuvos Statutus gyvūno (šuns, arklio ar kt.) savininkas turėjo atlyginti gyvūno padarytą žalą arba perduoti šį gyvūną nukentėjusiam asmeniui. Gyvūnas buvo išduodamas ne kaip turtas žalai atlyginti, bet kaip kaltininkas, baudžiamosios teisės subjektas, kurį nukentėjusysis galėjo bausti savo nuožiūra.

Teisinis subjektiškumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teisinis subjektiškumas – asmens savybė, galėjimas būti teisinių santykių dalyviu. Subjektiškumą sudaro teisnumas ir veiksnumas. Išskiriamas šakinis teisinis subjektiškumas – civilinis subjektiškumas, tarptautinis teisinis subjektiškumas ir t. t.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Gyvūnai kaip feodalinės Lietuvos teisės subjektai // Jevgenij Machovenko. Individualūs feodalinės Lietuvos teisės subjektai. Mokslo darbai: Teisė, Nr. 42.
  • Jevgenij Machovenko. Kolektyviniai feodalinės Lietuvos teisės subjektai. Mokslo darbai: Teisė, Nr. 43.