Tarptautinė gimtosios kalbos diena

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Paminklas kankiniams“ Dakoje, pastatytas 1952 m. vasario 21 d. Bengalų kalbos judėjimo organizuotų demonstracijų dalyviams atminti.

Tarptautinė gimtosios kalbos diena – kasmet vasario 21 d. minima diena, skirta atkreipti dėmesį į kalbų ir kultūrų įvairovę ir skatinti daugiakalbystę. Pirmą kartą apie šią dieną UNESCO paskelbė 1999 m. lapkričio 17 d.,[1] o 2002 m. ją oficialiai pripažino Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, priimdama JT rezoliuciją 56/262.[2] Gimtosios kalbos diena yra dalis platesnės iniciatyvos, kuria „skatinama globoti ir išsaugoti visų pasaulio tautų vartojamas kalbas“, kurią 2007 m. gegužės 16 d. JT Generalinė Asamblėja priėmė JT rezoliucija 61/266.[3] Šioje rezoliucijoje 2008 m. taip pat buvo paskelbti Tarptautiniais kalbų metais.[4][5]

Iniciatyvos minėti Tarptautinę gimtosios kalbos dieną iniciatorė – Bangladešo vyriausybė. Bangladeše vasario 21 d. kaip šventė minima nuo 1952 m., kai bengalai (daugiausia tuomečio Pakistano bengalų musulmonai iš Pakistano Rytų Bengalijos provincijos (dabar Bangladešas)) kovojo už bengalų kalbos pripažinimą.[6] Diena švenčiama ir Indijos bengalų Vakarų Bengalijos, Asamo, Džarkhando ir Tripuros valstijų.

Tarptautinė gimtosios kalbos diena minima ir Lietuvoje (viešose bibliotekose, universitetuose, mokyklose).[7][8][9]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]