Suomiškas peilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Šiuolaikinis suomiškas peilis
XX a. 4-tą dešimtmetį pagamintas suomiškas peilis, vadintas „NKVD finka“

Suomiškas peilis, finka (rus. финский нож, финка) – vienašmenis peilis tiesia siaura geležte, kuri dažniausiai su grioveliais. Nuo tikro suomiško peilio puukko skiriasi tuo, kad dažniausiai turi geležtės griovelius ir nedidelę skersinio formos gardą.
Šis pagal puukko sukurtas peilis buvo paplitęs Rusijos imperijoje ir TSRS, ypač XX a. pirmoje pusėje. Šis peilių tipas išpopuliarėjo dar carinėje Rusijoje, kai Suomija buvo Rusijos dalis, kadangi puukko buvo (ir yra) labai mėgstami Suomijoje.
Finkos buvo mėgstamos profesionalių vagių. Panašūs peiliai Rusijos vagių buvo vadinami „plunksna“ (перо), todėl buvo suvokiami kaip nusikaltėlių atributas, uždraustas ginklas (tuo tarpu puukko buvo buitinis ir verslo įrankis). Kaip tik tokį peilį eilėraštyje „Laiškas motinai“ (Письмо матери) minėjo rusų poetas Sergejus Jeseninas:

…И тебе в вечернем синем мраке
Часто видится одно и то ж:
Будто кто-то мне в кабацкой драке
Саданул под сердце финский нож

TSRS suomiškas peilis buvo uždraustas 1935 m. baudžiamajame kodekse.

Harcerių uniforminis peilis - finkos variantas

TSRS-Suomijos kare 1939-1940 m. suomiai puukko sėkmingai naudojo kaip kovos peilius (durklų pakaitalus). Todėl 1940 m. į Raudonosios Armijos ginkluotę buvo priimtas vadinamasis „žvalgo peilis“ NR-40 (нож разведчика НР-40), kuris buvo rusiškojo suomiško peilio variantas su S formos skersinuku. Šis peilis buvo populiarus kariškių tarpe, o kartu ir tarybinėje to meto kultūroje (tarybiniais laikais praktiškai visi TSRS vyrai atitarnaudavo kariuomenėje).
Tokios išvaizdos suomiškus peilius ėmė gaminti nelegaliai namuose, cechuose ir pan. Daug finkų gamindavo kolonijose, kur kaliniai dirbdavo su metalo apdirbimo įranga. Finka tapo „zekų peiliu“, kalinių gamintiems peiliams būdingos rankenos, surinktos iš skirtingų spalvų medžiagos (plastiko ir pan.).
Rusijoje suomiški peiliai tik 1996 m. buvo išbraukti iš draudžiamų ginklų sąrašo. XX a. paskutinį dešimtmetį ir XXI a. pirmąjį dešimtmetį Rusijoje įvairios kompanijos gamina, reklamuoja ir pardavinėja senųjų finkų kopijas ar kuria naujus jų modelius.

Iš rusiškojo suomiško peilio Lenkijoje atsirado lenkiški peiliai finka harcerska – harcerių (skautų) uniforminiai peiliai.