Pereiti prie turinio

Sukarinta organizacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Sukarintoji organizacija – valstybės ar nevalstybinė institucija ar organizacija, kuri pagal savo uždavinius ir funkcijas nėra reguliarių ginkluotųjų pajėgų dalis, bet savo struktūra, tikslais ir galimybėmis panaši į kariuomenės dalį.
Visuotinai priimto sukarintos organizacijos apibrėžimo nėra, tad kas vadinama sukarinta organizacija labai priklauso nuo kalbančiojo pažiūrų ir konteksto. Todėl joms priskiriamos gana įvairios organizacijos.

Lietuvos sukarintos organizacijos pavyzdys yra Šaulių sąjungos padaliniai, Danijoje – Hjemmeværnet. Kai kurių šalių valstybės sienos apsaugos tarnybos priskiriamos sukarintoms organizacijoms.

Dabar Iranas turi didžiausią kiekį žmonių sukarintose organizacijose, lyginant su kitų šalimis.[1]

Pvz., Šiaurės Airijoje sukarintomis organzicijomis vadina bet kokią nelegalią ginkluotą grupę, turinčią politinių tikslų, tuo tarpu Kolumbijoje sukarintomis organizacijomis vadina tik nelegaliai ginkluotas grupes, priskiriamas prie dešiniojo sparno (pvz., AUC). Tuo tarpu nelegaliai ginkluotos kairiųjų grupės (pvz., FARC) vadinamos partizanais.[2]

Sukarintoms organizacijoms gali būti priskiriama:

 • Reguliarių ginkluotųjų pajėgų pagalbinės tarnybos. Pvz., JAV Pakrančių apsaugos auksiliarai (United States Coast Guard Auxiliary) ir Civilinis oro patrulis (Civil Air Patrol) prie Karinių oro pajėgų, Kanados reindžeriai ar tokios Antrojo pasaulinio karo laikų organizacijos kaip Moterų oro pajėgų tarnybos pilotai (Women Airforce Service Pilots; WASPs), WAVES, SPARS ir Moterų armijos korpusas (Women’s Army Corps).
 • Kai kurie žvalgybos tarnybos daliniai, sudaryti iš civilių agentų, skirti veikti rajonuose, kuriuose karinėms tarnyboms (pvz., JAV CŽV priklausiančiam Specialiosios veiklos skyriui (Special Activities Division)) veikti yra sunku ar nelegalu.
 • Kai kurios vidaus saugumo, sienų apsaugos ir tvarkos palaikymo organizacijos, kurios nėra ginkluotųjų pajėgų dalis, bet labai panašiai apmokomos, naudoja panašią įrangą ir/ar turi panašią organizaciją. Pvz., Rusijos Vidaus reikalų ministerijos vidaus reikalų kariuomenė, Egipto Centrinės saugumo pajėgos ar Indijos Pasienio saugumo pajėgos. Tokios organizacijos kartais persikloja su ginkluotųjų pajėgų pagalbinėmis šakomis. Jos paprastai turi savo valdymo sistemą, nesusijusią su karine valdymo struktūra, ypač šalyse, kur kariškiams draudžiama užsiimti įstatymų priežiūra ar tokia veikla labai ribojama. Kartais tokių organizacijų paskirtis skiriasi nuo atitinkamų karinių organziacijų paskirties. Pvz., Indijos Nacionalinio Saugumo gvardija (National Security Guards) yra speciali sukarinta priešteroristinė organizacija, o Pakistano Šiaurės lengvieji pėstininkai (Northern Light Infantry) (dabar armijos dalis) buvo treniruoti ir aprūpinti kautis kalnuose aukščiau kaip 6000 m aukštyje.
 • Įstatymų priežiūros institucijos gali turėti policijos pajėgas (kartais vadinamas žandarmerijomis), organizuotas kariniais ar pusiau kariniais principais. Pvz.:
  • Turkijos žandarmerija (Jandarma)
  • Italijos karabinieriai (Carabinieri)
  • buvusi Karališkoji Airijos Policija (Royal Irish Constabulary)
  • Karališkoji Kanados raitoji policija (Royal Canadian Mounted Police)
  • Kinijos Liaudies ginkluotoji policija (People Armed Police)
  • Portugalijos Nacionalinė respublikos gvardija
 • Sukilėlių milicija, nereguliarūs kariniai dariniai, ginkluoto pasipriešinimo judėjimai ir partizanų pajėgos, kurios save laiko karinėmis, bet vyriausybės gali laikyti maištininkais ar teroristais. Pvz., Laikinoji Airijos respublikonų armija (Provisional IRA), Alsterio Savanorių pajėgos (Ulster Volunteer Force), Kolumbijos Jungtinės Savigynos pajėgos (AUC).
 • Privačios armijos ir milicijos.
 • Vaikų ir jaunimo organizacijos ir judėjimai, kurie yra iš dalies sukarinti. Žinomiausias pavyzdys yra buvęs Vokietijos Hitlerjugendas. Dabartiniai pavyzdžiai yra D. Britanijos Armijos kadetų pajėgos (Army Cadet Force), Jūrų kadetai (Sea Cadets), Aviacinis apmokymo korpusas (Air Training Corps) ir Jungtinės kadetų pajėgos (Combined Cadet Force). Kitose šalyse irgi yra panašių organizacijų. Pvz., Australijos Gynybos pajėgų kadetai (Australian Defence Force Cadets), Karališkosios Kanados armijos kadetai (Royal Canadian Army Cadets), Karališkieji Kanados Aviacijos kadetai (Royal Canadian Air Cadets) ir Karališkieji Kanados jūrų kadetai (Royal Canadian Sea Cadets), Jungtinių Valstijų Karinio laivyno Jūrų kadetų korpusas (United States Naval Sea Cadet Corps), Singapūro Nacionalinis kadetų korpusas (Singapore National Cadet Corps) ir Indijos Nacionalinis kadetų korpusas (India’s National Cadet Corps).