Storm klasės patrulinis kateris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Lietuvos karinių jūrų pajėgų Storm klasės kateris - P33 Skalvis

Storm klasės patrulinis kateris – greitaeigiai patruliniai kateriai, pastatyti Norvegijos karališkam jūrų laivynui. Buvo pastatyta 20 patrulinių Storm klasės katerių. Pagal konstruktorių užmanymą Storm kateriai buvo ginkluoti raketomis Penguin. Tai Norvegijoje gaminamos raketos su infraraudonąja taikymo sistema. Šios raketos turėjo pranašumą prieš tradicines, nes buvo nesusekamos, nes neskleisdavo radijo bangų, tačiau jų taiklumas buvo žemas. Veikimo nuotolis apie 20 km.

Storm klasės kateriai buvo suprojektuoti ir pastatyti 19651967 m. Dabar jų yra Norvegijos jūrų laivyne, trys laivai buvo parduoti Lietuvos kariniam jūrų laivynui („Dzūkas“, „Sėlis“, „Skalvis“), trys laivai Latvijos kariniam laivynui ir vienas Estijos kariniam laivynui. Parduotuose laivuose buvo išmontuota raketinė Penguin sistema. 2008 m. pabaigoje Storm klasės patrulinis kateris „Dzūkas“ buvo nurašytas. Jį pakeitė Flyvefisken klasės patrulinis laivas.

Nedidelio dydžio Storm klasės laivai yra lengvai pažeidžiami. Priešlėktuvinei gynybai tinka tik 40 mm pabūklas, o 76 mm pabūklas tam netinka. Prieš povandeninius laivus šios klasės laivai išvis bejėgiai. Jie buvo projektuojami tokiai taktikai - apšaudyti priešo laivus raketomis ir skubiai pasitraukti į fjordus.