Terenganu sultonatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kesultanan Terengganu
Terenganu sultonatas
1812-1909 Siamo vasalas
1909-1946 Britų Malajos dalis

1724 – 1946

Flag of Terenganu

Vėliava

Sostinė Kuala Terenganu
Valdymo forma monarchija
Terenganu sultonai
 1725-1733 Zainal Abidin I
 1998-dabar Mizan Zainal Abidinas
Era Naujieji laikai
 - Atsiskyrė nuo Patanio 1724 m., 1724
 - Tapo valstija 1946 m.

Terenganu sultonatas (malajų kalba: Kesultanan Terengganu) – istorinė musulmoniška malajų valstybė dabartinės Malaizijos Terenganu valstijos teritorijoje, egzistavusi nuo 1724 m.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terenganu sultonatas susiforamavo iš esmės nevaldomoje teritorijoje, nors atskiros kaimyninės valstybės, tiek Pattani, tiek Džohoro sultonatas turėjo įtaką šioms teritorijoms.

Pirmasis sultonas Tun Zainal Abidin buvo jaunesnysis Džohoro sultono brolis, kuris šias teritorijas suvienijo ir įkūrė vietinę dinastiją.

XIX a. Terenganu, kartu su Kelantanu, Kedahu ir kitomis teritorijomis, tapo Siamo vasalu, tačiau išlaikė nemažą autonomiją ir ekonomiškai klestėjo.

1909 m. britų-Siamo sutartimi Terenganu atiteko Britų Malajai kartu su kitomis provincijomis. Vietiniai tai sutiko labai nepalankiai ir netgi sukėlė maištą. Per Antrąjį pasaulinį karą Terenganu japonų buvo atiduotas Siamui, o po karo vėl grįžo Jungtinei Karalystei. 1948 m. jis buvo įjungtas į Malaizijos Federacijos sudėtį, o dabar sudaro Malaizijos Terenganu valstiją.

Terenganu sultonai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]