Pereiti prie turinio

Prancūzų epas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Dydis nepakito ,  prieš 15 metų
S
Automatinis amžių tvarkymas (ketvirta pakopa)
S (Automatinis brūkšnių taisymas)
S (Automatinis amžių tvarkymas (ketvirta pakopa))
'''Prancūzų epas''' tai poemos, kurių yra likę apie 100. Išlikusios poemos vadinamos ''šanson de žest'' ([[Prancūzų kalba|pranc.]]''chanson de geste'').
 
Seniausios poemos yra atsiradusios pačioje [[XI amžius|XI]] a.]] pabaigoje, o vėlyviausios priklauso [[XIV amžius|XIV]] a.]] Tačiau net ir pačios ankstyvosios išlikusios poemos yra perdirbtos iš dar senesnių poemų ar dainų, atsiradusių prieš tai per du ar tris šimtmečius. Per šią ilgą raidą, prie kurios prisidėjo įvairūs visuomenės sluoksniai – liaudis, žonglieriai ir raštingieji dvasininkai – smarkiai pasikeitė dainuojamųjų poemų forma, stilius ir turinys.
 
''Šanson de žest'' yra įvairaus ilgumo – nuo 1000 iki 20 000 eilučių ir susideda iš nevienodo ilgumo posmelių, arba „tiradų“, kiekvienas nuo 5 iki 40 dešimtskiemenių eilučių, su [[cezūra]] po 4 arba 6 skiemens. Eilutės susietos asonansais (balsių sąskambiais), kurie vėlyvesnėse redakcijose paprastai pakeisti taisyklingais rimais. Šios poemos buvo skiriamos dainuoti, be to visa poema buvo dainuojama viena melodija, kuri kartojasi iš eilutės į eilutę. Poemų atlikėjai, dažnai ir jų autoriai buvo žonglieriai, jie išnešiodavo jas po visą [[Prancūzija|Prancūziją]]. Patraukęs į save dėmesį ir surinkęs iš pradžių nedidelį, bet pamažu augantį klausytojų būrelį, žonglierius šūkteldavo visiems tylėti, o paskui imdavo dainuoti [[Rečitatyvas|rečitatyvu]], pritardamas pats sau mažyte [[arfa]] arba dažniau [[viola]]. Jeigu poema būdavo labai ilga, kartais jos pakakdavo savaitei.
174 866

pakeitimai