IS/LM modelis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
47 baitai pašalinti ,  prieš 14 metų
nėra keitimo aprašymo
No edit summary
No edit summary
{{cleanup}}
 
[[Image:Islm.svg|frame| '''IS''' kreivė juda į dešinę dėl augančios palūkanų normos ir BVP padidėjimo.]]
'''IS/LM modelis''' buvo atrastas sero Džono Hikso ([[John Hicks|John Hicks]]) ir Alvino Hanseno ([[Alvin Hansen|Alvin Hansen]]), jis naudojamas nuo 1937.
 
==Formuluotė==
==Kitimai==
 
Sakykime, vyriausybė nutaria sumažinti biudžeto deficitą, ir tai daro nemažindama savo išlaidų, tačiau didindama mokesčius. Tokia [[Fiskalinė politika|fiskalinė politika]] vadinama stabdančia fiskaline politika. Skatinančioji fiskalinė politika – tai biudžeto deficito didinimo politika, kai arba didinamos vyriausybės išlaidos, arba mažinami mokesčiai, arba didinami transferiniai mokėjimai, arba derinamos išvardintos priemonės. Skatinančioji pinigų politika – tai pinigų pasiūlos didinimas pinigų politikos priemonėmis (obligacijų pirkimas atviroje rinkoje, atsargų normos mažinimas, diskonto normos mažinimas) siekiant gerinti gamybos augimą. Stabdančioji pinigų politika – pinigų pasiūlos mažinimas.
 
Kaip mokesčių padidėjimas paveiks prekių ir finansų rinkas ir atitinkamai kaip reaguos '''IS''' ir '''LM''' kreivės? Kadangi didėjant mokesčiams, žmonių disponuojamos pajamos mažės, tai mažės ir vartojimas, ir tokiu būdu multiplikatoriaus pagalba mažės gamyba. Apskritai, esant bet kokiai palūnakų normai, didesni mokesčiai reiškia mažesnę gamybą: kreivė '''IS''' pasislenka į kairę (mažėjant vyriausybės išlaidoms '''IS''' kreivė taip pat kasislenka kairėn). O kadangi mokesčiai nesusiję su palūkanų norma, jie niekaip ir neįtakos pusiausvyros pinigų rinkoje ir neveiks kreivės '''LM'''. Kitu atveju, kai mažėja mokesčiai arba didėja vyriausybės išlaidos, '''IS''' kreivė pasislenka dešinėn. Tai pavaizduota paveiksėlyje: palūkanų norma iš '''i<sub>1</sub>''' pasislenka į '''i<sub>2</sub>''', o gamyba – iš '''Y<sub>1</sub>''' į '''Y<sub>2</sub>'''.
 
[[Kategorija:Makroekonomika]]
 
[[Kategorija:Ekonomikos modeliai]]
 
[[de:IS-LM-Modell]]
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu