Spindesys: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
50 pridėta baitų ,  prieš 12 metų
+angl Apparent magnitude
S (Straipsnis 'Regimasis ryškis' pervadintas į 'Spindesys': Spindesys tai platesnė sąvoka, regimasis ryškis - spindesio matavimo vienetą apibūdinanti sąvoka)
(+angl Apparent magnitude)
'''Spindesys''' (angl. ''Apparent brightness'') - šviesulio skleidžiamos spinduliuotės stebėjimo vietoje sukeliamas apšviestumas spinduliams statmenoje plokštumoje. Kitais žodžiais sakant, tai yra energijos srautas, krintantis į vienetinį paviršiaus plotą, statmeną to srauto sklidimo krypčiai (fizikoje jo matavimo vienetas yra W/m<sup>2</sup>). Astronomijoje jo matavimo vienetas yra '''ryškis''' arba dar naudojamas naujadaras '''magnitudė'''. Spindesys gali būti matuojamas kokiame nors siaurame bangų intervale (pvz. per kokį nors [[Astrofotometrinė sistema|fotometrinės sistemos]] filtrą) - tai vadinamasis '''heterochromatinis spindesys''' arba visame elektromagnetinių bangų diapazone - vadinamasis '''bolometrinis spindesys'''.
 
'''Regimasis ryškis''' (angl. ''Apparent magnitude''), paprastai žymimas '''''m'''''), yra stebimos iš Žemės žvaigždės, planetos ar kito dangaus objekto bedimensinis '''spindesio''' matas. Regimasis ryškis priklauso ne tik nuo objekto savybių (t.y. nuo [[Absoliutinis ryškis|absoliutinio ryškio]]), bet ir nuo to, kokiame atstume nuo stebėtojo jis yra (kuo toliau, tuo ryškis silpnesnis) bei nuo sugeriančios medžiagos tarp stebėtojo ir objekto (kuo daugiau jos, tuo ryškis mažesnis). Kuo ryškesnis objektas, tuo mažesnė ryškio skaitmeninė vertė. Plika akimi galime matyti objektus iki šešto ryškio.
 
== Žvaigždinių ryškių skalė ==
3 825

pakeitimai

Naršymo meniu