Kaltės jausmas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
114 pridėta baitų ,  prieš 10 mėnesių
nėra keitimo aprašymo
No edit summary
No edit summary
'''Kaltės jausmas''' – žmogaus jausmas, kylantis dėl suvokimo, kad jo elgesys pažeidžia svarbias socialines arba dorovės normas.
 
Ilgą laiką daugelis psichologų nedarė skirties tarp kaltės ir gėdos jausmų. Daugelyje psichologinės literatūros tekstų kaltės jausmas ir gėda naudojami kaip sinonimai, kurie nurodo socialiai nepriimtiną elgesį (agresiją, seksualinius impulsus ir kt.). Neretai pastarieji jausmai priskiriami ir problematiškiems psichologiniais požymiams. Tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad tai yra skirtingi emociniai patyrimai. Teigiama, jog kaltės jausmas sukelia tam tikro jų atlikto nepageidaujamo elgesio apmąstymus, kai tuo tarpu gėda priverčia jaustis blogai patį asmenį. Kaltės jausmas sukelia situacinę įtampą, sąžinės graužaties ir apgailėstavimo dėl savo elgesio jausmą. Gėda priverčia gūžtis, norą pasitraukti iš gėdingos situacijos. Kaltės jausmas skatina skriaudos atlygininimą, klaidos pripažinimą, atsiprašymą, gėda – norą pasislėpti.
 
 
 
<ref>[https://xn--ratija-ckb.lt/zodis/http%3A%2F%2Fwww.lexinfo.net%2Flmf%23Psichologijos-%C5%BEodynas%2Fkalt%C4%97s-jausmas-d8ea941ah1274b78g9edgbh4h-lexicalentry/ Kaltės jausmas]. Aiškinamasis psichologijos terminų žodynas. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2019. – 376 p. ISBN 9785420018125.</ref>
47 440

pakeitimų

Naršymo meniu