Milicija (policija): Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
41 baitas pašalintas ,  prieš 9 mėnesius
Stilius
S (Šablonų peradresavimų šalinimas)
(Stilius)
Žymos: Vizualus redagavimas Keitimas mob. telefonu Keitimas įskiepiu mobiliesiems Advanced mobile edit
Artima prasme žodis ''milicija'' buvo vartotas dar [[Rusijos imperija|carinės Rusijos]] laikais, kai stambių [[streikas|streikų]] ar masinių veiksmų prieš valdžią metu streikininkai ar besipriešinantys iš darbininkų savanorių sudarydavo specialias draugoves, kurios palaikydavo tvarką streikų metu.
 
Po [[Vasario Revoliucija|Vasario revoliucijos]] 1917 m. kovo mėnesį buvo išformuoti policijos departamentas ir [[atskirasis žandarų korpusas]], prižiūrėję teisėsaugą Rusijoje. Vietoj jų tvarką turėjo prižiūrėti 1917 m. balandžio mėnesį naujai sukurta policija, kurinorint buvo pavadinta ''milicija'', kad parodytipabrėžti jos naujumą ir artumą darbo žmonėms, pavadinta ''milicija''. Tuo metu milicija buvo dvejopa:
* centralizuota ''valstybinė liaudies milicija'' ({{Ru|государственная народная милиция}})
* ir vietinių tarybų organizuojama ''darbininkų milicija'' ({{Ru|рабочая милиция}}), kuri prižiūrėdavo tvarką vietinių masinių renginių metu ir saugojo įmones.
Po [[Spalio Revoliucija|Spalio revoliucijos]] visos ankstesnės valstybinės institucijos buvo panaikintos, tame tarp ir buvusi liaudies milicija. Tuometinė bolševikinė Rusijos valdžia manė, kad armijos ir policijos nereikia, o tvarką prižiūrės ginkluota liaudis. 1917 m. lapkričio 10 d. (spalio 28 d. pagal senąjį [[Julijaus kalendorius|Julijaus kalendorių]]) buvo išleistas [[dekretas]], kuriuo buvo oficialiai įsteigiama ''Darbininkų milicija'', kuriai vadovavo Darbininkų ir kareivių deputatų tarybos. Lapkričio 10 d. TSRS buvo paskelbta ''Milicijos diena'' ir iki šiol švenčiama Rusijoje. Tuometinės milicijos darbuotojai didele dalimi buvo mobilizuoti iš patikimų darbininkų.
 
Milicija buvo įsteigta, bet ji kaip institucija neturėjoneturėta etatų, irji buvo tiesiog savanorių darinys. Apie metus milicijosmilicija kaipnelaikyta valstybinėsvalstybine organizacijos nebuvoorganizacija. Vienose vietovėse buvę senosios darbininkų milicijos daliniai buvo išformuoti, kitose - reorganizuoti. Vietinės Tarybos savo teritorijoje neretai įsisteigdavo savo milicijos būrius. Netrukus buvo suprasta, kad milicija kaip savarankiškų savanoriškų būrių darinys negali normaliai veikti. 1918 m. kovą [[NKVD]] komisaras pareikalavo suformuoti miliciją kaipreformuoti į valstybinę organizaciją, turinčią nuolatinius etatinius darbuotojus, turinčius apibrėžtas pareigas, irbei kadveikiančią taatskirai organizacija nebūtųnuo [[Raudonoji Armija|Raudonosios Armijos]] dalis. Pagal parengtus dokumentus imta organizuoti „darbininkų ir valstiečių miliciją“ ({{Ru|рабоче-крестьянская милиция}}).
 
Nuo tų laikų [[TSRS]], vėliau Rusijos milicija patyrė daug reorganizacijų, nors pagrindinės funkcijos išliko.
1 552

pakeitimai

Naršymo meniu