Raketų modeliavimas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
5 baitai pašalinti ,  prieš 2 mėnesius
redag.
S (Migrated to Wikidata at d:Q1503383.)
(redag.)
 
 
== Varžybos ==
 
Raketų modeliuotojai varžosi tarpusavyje įvairiose [[varžybos]]e. Visų modeliuotojų svajonė laimėti Pasaulio kosminio modeliavimo čempionatą. [[Čempionas]] nebūna vienas, jų būna apie 20 dėl klasifikacijų gausos ir dalyvių skirstymo į amžiaus grupes. Taip pat apdovanojamos ir modeliuotojų [[komanda|komandos]]. Visos varžybos vykdomos pagal tarptautinius varžybų nuostatus, bet susiklosčius ypatingoms aplinkybės varžybų rengėjai gali juos koreguoti. Pasaulinių mastų ir dalyvių gausos susilaukiančios varžybos gali trukti visą savaitę, o Lietuvoje didžiausios varžybos yra Respublikinės kosminių modelių varžybos, kurios vyksta [[Šeduvoa aerodromas|Šeduvos aerodrome]] ir trunka 2 dienas. Per metus Lietuvoje įvyksta 3 varžybos. Be varžybų modeliuotojai dalyvauja ir įvairiose aviacijai skirtose [[šventė]]se.
 
== Klasifikacija ==
 
* '''S1''' – aukščio modeliai
* '''S2''' – aukščio modeliai su kroviniu
* '''S9''' – išsilaikymo ore rotoriniai modeliai
* '''S10''' – išsilaikymo ore minkštasparniai sklandytuvai
 
 
Aukščio modeliai (S1, S2, S5) – tai modeliai, kurių tikslas pakilti į kuo didesnį aukštį. Aukštis priklauso tik nuo modelio kokybės: aerodinaminių savybių, masės.
 
== Varikliai ==
 
Varikliai būna cilindro formos. Degimo medžiaga yra tūboje, dažniausiai pagamintoje iš [[kartonas|kartono]]. Į variklio purkštuvą įkišamas degiklis, prijungtas elektros laidais prie [[akumuliatorius|akumuliatoriaus]] ar kito elektros šaltinio. Paleidus per degiklį elektros srovę degiklis užsidega ir uždega pagrindinį [[parakas|paraką]]. Ugnis pereidama per purkštuvą suteikia raketai keliamąją jėgą. Pasibaigus pagrindiniam [[parakas|parakui]] variklis nebeturi keliamosios galios, bet raketa vis dar kyla iš [[inercija|inercijos]]. Tuo metu dirba uždelsimo medžiaga. Raketai sustojus kilti ir pasibaigus uždelsimo medžiagai užsidega [[Parakas#Dūminis (Juodasis) parakas|dūminis parakas]], kuris išmeta stabdymo priemonę iš raketos. Variklio atrama dedama tik galingiems varikliams, kurie dėl savo traukos jėgos gali iššauti kiaurai raketą.
 
* [http://www.europerocketry.com/ European Model Rocketry]
 
[[Kategorija:SportasModeliavimo pagal šakassportas]]
16 369

pakeitimai

Naršymo meniu