Samguk laikotarpis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
28 pridėti baitai ,  prieš 13 metų
S
Automatinis brūkšnių taisymas
S (robotas Keičiama: nap:Tre Regni d' 'a Corea)
S (Automatinis brūkšnių taisymas)
{{Korėjos istorija}}
'''Samguk laikotarpis''' (kor. 三國時代 / 삼국시대 - ''Samguk sidae'') - [[Korėjos istorija|Korėjos istorijos]] laikotarpis 313 - 668313–668 m. Išvertus tai reiškia '''Trijų karalysčių laikotarpis''', mat tuo metu Korėja buvo padalinta tarp trijų stiprių valstybių, kovojančių tarpusavyje: [[Kogurio]] (高句麗 / 고구려 - ''Goguryeo''), [[Pekčė]]s (百濟 / 백제 - ''Baekje'') ir [[Silla|Sillos]] (新羅 / 신라 - ''Silla'').
 
Laikotarpio pradžia laikoma data, kuomet Kogurio armija užėmė paskutinįjį kinų administracinį centrą ''Lelang'' (dab. [[Pchenjanas]]), o pabaiga - kuomet tą patį miestą (tuomet jau Kogurio sostinę Pchenjaną) užėmė jungtinės Sillos ir [[Tang dinastija|Tangų]] pajėgos.
==Istorija==
[[Image:Three Kingdoms of Korea Map.png|thumb|left|200px|Samguk laikotarpio Korėja (5 a pabaiga, po Kogurio išsiplėtimo)]]
5 a labiausiai reiškėsi Kogurio, kuris vykdė užkariavimus pietuose, ir galiausiai net užėmė Pekčės sostinę Virjesong (dab. [[Seulas]]). Tada Silla sudarė sąjungą su Pekče.
 
6 a sustiprėjo Silla, kuri absorbavo [[Kaja]], o vėliau sudarė sąjungą su [[Kinija]]. 660 ji užėmė Pekčę, o 668 - Kogurio. Taip pereita į [[Suvienytos Sillos laikotarpis|Suvienytos Sillos laikotarpį]].
 
===Mažosios Samguk laikotarpio valstybės===
Nors Samguk labiausiai reiškėsi trys valstybės, egzistavo ir keletas mažesnių, kurios anksčiau ar vėliau buvo absorbuotos Sillos.
*[[Kaja]] (加耶 / 가야 ''Gaya'') - vienos iš trijų senųjų konfederacijų, - ''Pionhan'', - palikuonė. Skirtingai nei Silla ar Pekčė, ji nesugebėjo susivienyti, todėl čia ilgainiui susikūrė nauja konfederacija - Kaja.
*Usan (于山 / 우산) - valstybėlė tolimoje rytų salelėje ''Ulung''. Ji 512 m buvo užimta Sillos generolo ''Yi Sabu''.
*Tamna (耽羅 / 탐라) - valstybėlė pietinėje saloje - ''Čedžiu''. Ji nuo 475 m mokėjo duoklę Pekčei, o vėliau atiteko Sillai.
==Kultūra==
Šiuo laikotarpiu Korėjoje galutinai įsigalėjo budizmas.
106 625

pakeitimai

Naršymo meniu