Jarmulka: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Obivan Kenobi (aptarimas | indėlis)
SNėra keitimo santraukos
Nėra keitimo santraukos
Eilutė 1: Eilutė 1:
[[Vaizdas:Kippa_judentum.JPG|thumb|200px|[[Žalia]] jarmulka]]
[[Vaizdas:Kippa_judentum.JPG|thumb|200px|Aksominė jarmulka, nešiojama modernių ortodoksų, konservatyviųjų ir reformuotųjų judaistų]]


'''Jarmulka''' ({{yi|יאַרמלקע‎|yarmulke}}, taip pat '''kipa''', {{he|כִּיפָּה‎}}) – tradicinė žydų vyrų kepurėlė.{{šaltinis|{{VLE|VIII|569||Aušra Pažėraitė. Jarmulka (jidiš k.), kipa (hebr.)}}}} Tai nedidelė apvali (megzta arba siūta) kepurėlė, nešiojama ant pakaušio. Nešiojama atskirai ar po viršutine kepure. Kartais pritvirtinama prie plaukų segtuku.
'''Jarmulka''' ({{yi|יאַרמלקע‎|yarmulke}}, taip pat '''kipa''', {{he|כִּיפָּה‎}}) – tradicinė žydų vyrų kepurėlė.{{šaltinis|{{VLE|VIII|569||Aušra Pažėraitė. Jarmulka (jidiš k.), kipa (hebr.)}}}} Tai nedidelė apvali (megzta arba siūta) kepurėlė, nešiojama ant pakaušio. Nešiojama atskirai ar po viršutine kepure. Kartais pritvirtinama prie plaukų segtuku.


Ortodoksinį judaizmą išpažįstančios moterys jarmulkos niekada nenešioja, tačiau ištekėjusios moterys galvą dengia skarele ar peruku (ištekėjusios moters plaukus gali matyti tik jos vyras). Ir, nors tradiciškai kipa yra grynai vyriškas galvos apdangalas, pasitaiko moterų, išpažįstančių [[Konservatyvusis judaizmas|konservatyvų]] arba [[Reformistinis judaizmas|reformistinį judaizmą]], nešiojančių kipą.
Jarmulkos nešiojimas yra paprotys, o ne religinė norma: niekur Toroje ar [[Talmudas|Talmude]] nenurodyta, kad judėjai turėtų nešioti galvos apdangalą. Žydų ortodoksų bendruomenėse vyrai jarmulkas nešioja nuolat. Neortodoksinėse bendruomenėse jarmulkos nešiojamos tik maldos metu, lankantis sinagogoje ar per kitus ritualus. Reformistinis judaizmas kipos nešiojimą laiko neprivalomu.<ref>[http://jhist.org/teacher/15_343.htm Энциклопедия «Еврейский мир»]</ref> Nereligingi žydai kipą užsideda lankydami sinagogą, gedulo metu ar švenčiant bar-micvą. JOrtodoksinį judaizmą išpažįstančios moterys jarmulkos niekada nenešioja, tačiau ištekėjusios moterys galvą dengia skarele ar peruku (ištekėjusios moters plaukus gali matyti tik jos vyras). Ir, nors tradiciškai kipa yra grynai vyriškas galvos apdangalas, pasitaiko moterų, išpažįstančių [[Konservatyvusis judaizmas|konservatyvų]] arba [[Reformistinis judaizmas|reformistinį judaizmą]], nešiojančių kipą.


[[Samariečiai]] kadaise nešiojo savitą mėlyną galvos apdangalą tam, kad lengvai atskirtų samariečius nuo žydų. Tuo tarpu žydai nešiojo baltos spalvos galvos apdangalą. Šiais laikais samariečiai dažniausiai nešioja kipą tik maldos, šventinių apeigų, šabo arba religinių švenčių metu.
Yra skirtingų rūšių jarmulkų, ir pagal jų išvaizdą (spalvą, dydį ir medžiagą) galima lengvai nustatyti ne tik ją nešiojančiojo religingumą, bet ir kokiai [[Judaizmas|judaizmo]] srovei ar krypčiai jis priklauso. Aškenazių kipos paprastai susiūtos iš keturių ar šešių medžiagos gabalų, paprastai viršus juodas, o pamušalas baltas. Sefardų kipos paprastai mažesnio dydžio, spalvotos, megztos arba siuvinėtos. Chasidai kipą nešioja po skrybėle ar [[Štreimelis|kailine kepure]]. Šiais laikais galima rasti spalvotų kipų, kurios simbolizuoja mėgstamų sporto komandų atributiką ar spalvas. Vaikų kipos gali būti su animacinių filmų veikėjais. Kipos yra gaminamos taip pat ir moterims.<ref> „California firm offers kippot for women“, The Jerusalem Post, July 10, 2005</ref>


== Tipai ir variacijos ==
Krikščionių vyrai tradiciškai pagarbą Dievui rodė nusiimdami kepurę, o judaistai - ją nešiodami. Tradiciškai kipa nešiota visą dieną, ypač maldos ar [[Tora|Toros]] skaitymo metu. Tuo pačiu jarmulkos nešiojimas yra paprotys, o ne religinė norma: niekur Toroje ar [[Talmudas|Talmude]] nenurodyta, kad judėjai turėtų nešioti galvos apdangalą. Ortodoksai kipą nešioja visada, konservatyvūs judėjai - sinagogoje ir valgio metu. Reformistinis judaizmas kipos nešiojimą laiko neprivalomu.<ref>[http://jhist.org/teacher/15_343.htm Энциклопедия «Еврейский мир»]</ref> Nereligingi žydai kipą užsideda lankydami sinagogą, gedulo metu ar švenčiant bar-micvą. Jarmulką, rodydami pagarbą žydų tradicijoms, gali užsidėti ir ne žydai, pvz., valstybių vadovai, besilankantys Izraelyje.


Yra skirtingų rūšių jarmulkų, ir pagal jų išvaizdą (spalvą, dydį ir medžiagą) galima lengvai nustatyti ne tik ją nešiojančiojo religingumą, bet ir kokiai [[Judaizmas|judaizmo]] srovei ar krypčiai jis priklauso, yapč Izraelyje. Aškenazių kipos paprastai susiūtos iš keturių ar šešių medžiagos gabalų, paprastai viršus juodas, o pamušalas baltas. Sefardų kipos paprastai mažesnio dydžio, spalvotos, megztos arba siuvinėtos. Chasidai kipą nešioja po skrybėle ar [[Štreimelis|kailine kepure]]. Nėriniuotas ir megstas kipas dažniausiai nešioja religingi sionistai ir modernūs ortodoksai.<ref>Boyarin, Jonathan. [https://books.google.com/books?id=Ng2PCUQQ4lwC&pg=PA51 Thinking in Jewish], University of Chicago Press, 1996, p. 51. ISBN 0-226-06927-3.</ref> jie taip pat nešioja odines ir aksomines kipas. [[Haredi judaizmas|Haredi judaizmo]] išpažinėjai nešioja juodo velveto ar kitos medžiagos kipas.
[[Samariečiai]] kadaise nešiojo savitą mėlyną galvos apdangalą tam, kad lengvai atskirtų samariečius nuo žydų. Tuo tarpu žydai nešiojo baltos spalvos galvos apdangalą. Šiais laikais samariečiai dažniausiai nešioja kipą tik maldos, šventinių apeigų, šabo arba religinių švenčių metu.

Šiais laikais galima rasti spalvotų kipų, kurios simbolizuoja mėgstamų sporto komandų atributiką ar spalvas. JAV vaikų kipos gali būti su animacinių ar meninių (pvz., Žvaigždžių karų) filmų veikėjais. Kai kurios žydų mokyklos to netoleruoja ir draudžia netradicinių kipų nešiojimą.<ref>Lifestyle; [https://www.nytimes.com/1990/09/23/style/lifestyle-the-yarmulke-is-now-a-fashion-item.html "The Yarmulke Is Now a Fashion Item"], The New York Times, 23 Sept 1990</ref> Kipos yra gaminamos taip pat ir moterims.<ref> „California firm offers kippot for women“, The Jerusalem Post, July 10, 2005</ref>

== Jarmulkos nešiojamos ne žydų ==

Nors tai neprivaloma, jei ne žydai nešioja kipą sinagogoje tai laikoma pagarbos ženklu.<ref>Artson, Bradley Shavit (1998). [https://books.google.com/books?id=WnYaLZ7ngWYC Jewish Answers to Real-Life Questions]. Torah Aura Productions. p. 23. ISBN 9781881283294.</ref> Jarmulką, rodydami pagarbą žydų tradicijoms, užsideda, pvz., valstybių vadovai, besilankantys Izraelyje.


{{Commons|Category:Kippah}}
{{Commons|Category:Kippah}}

21:12, 20 lapkričio 2020 versija

Aksominė jarmulka, nešiojama modernių ortodoksų, konservatyviųjų ir reformuotųjų judaistų

Jarmulka (jid.יאַרמלקע‎‏‎, taip pat kipa, hebr.כִּיפָּה‎‏‎) – tradicinė žydų vyrų kepurėlė.[reikalingas šaltinis] Tai nedidelė apvali (megzta arba siūta) kepurėlė, nešiojama ant pakaušio. Nešiojama atskirai ar po viršutine kepure. Kartais pritvirtinama prie plaukų segtuku.

Jarmulkos nešiojimas yra paprotys, o ne religinė norma: niekur Toroje ar Talmude nenurodyta, kad judėjai turėtų nešioti galvos apdangalą. Žydų ortodoksų bendruomenėse vyrai jarmulkas nešioja nuolat. Neortodoksinėse bendruomenėse jarmulkos nešiojamos tik maldos metu, lankantis sinagogoje ar per kitus ritualus. Reformistinis judaizmas kipos nešiojimą laiko neprivalomu.[1] Nereligingi žydai kipą užsideda lankydami sinagogą, gedulo metu ar švenčiant bar-micvą. JOrtodoksinį judaizmą išpažįstančios moterys jarmulkos niekada nenešioja, tačiau ištekėjusios moterys galvą dengia skarele ar peruku (ištekėjusios moters plaukus gali matyti tik jos vyras). Ir, nors tradiciškai kipa yra grynai vyriškas galvos apdangalas, pasitaiko moterų, išpažįstančių konservatyvų arba reformistinį judaizmą, nešiojančių kipą.

Samariečiai kadaise nešiojo savitą mėlyną galvos apdangalą tam, kad lengvai atskirtų samariečius nuo žydų. Tuo tarpu žydai nešiojo baltos spalvos galvos apdangalą. Šiais laikais samariečiai dažniausiai nešioja kipą tik maldos, šventinių apeigų, šabo arba religinių švenčių metu.

Tipai ir variacijos

Yra skirtingų rūšių jarmulkų, ir pagal jų išvaizdą (spalvą, dydį ir medžiagą) galima lengvai nustatyti ne tik ją nešiojančiojo religingumą, bet ir kokiai judaizmo srovei ar krypčiai jis priklauso, yapč Izraelyje. Aškenazių kipos paprastai susiūtos iš keturių ar šešių medžiagos gabalų, paprastai viršus juodas, o pamušalas baltas. Sefardų kipos paprastai mažesnio dydžio, spalvotos, megztos arba siuvinėtos. Chasidai kipą nešioja po skrybėle ar kailine kepure. Nėriniuotas ir megstas kipas dažniausiai nešioja religingi sionistai ir modernūs ortodoksai.[2] jie taip pat nešioja odines ir aksomines kipas. Haredi judaizmo išpažinėjai nešioja juodo velveto ar kitos medžiagos kipas.

Šiais laikais galima rasti spalvotų kipų, kurios simbolizuoja mėgstamų sporto komandų atributiką ar spalvas. JAV vaikų kipos gali būti su animacinių ar meninių (pvz., Žvaigždžių karų) filmų veikėjais. Kai kurios žydų mokyklos to netoleruoja ir draudžia netradicinių kipų nešiojimą.[3] Kipos yra gaminamos taip pat ir moterims.[4]

Jarmulkos nešiojamos ne žydų

Nors tai neprivaloma, jei ne žydai nešioja kipą sinagogoje tai laikoma pagarbos ženklu.[5] Jarmulką, rodydami pagarbą žydų tradicijoms, užsideda, pvz., valstybių vadovai, besilankantys Izraelyje.


Šaltiniai

  1. Энциклопедия «Еврейский мир»
  2. Boyarin, Jonathan. Thinking in Jewish, University of Chicago Press, 1996, p. 51. ISBN 0-226-06927-3.
  3. Lifestyle; "The Yarmulke Is Now a Fashion Item", The New York Times, 23 Sept 1990
  4. „California firm offers kippot for women“, The Jerusalem Post, July 10, 2005
  5. Artson, Bradley Shavit (1998). Jewish Answers to Real-Life Questions. Torah Aura Productions. p. 23. ISBN 9781881283294.