Anachronizmas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Homobot (aptarimas | indėlis)
S Skyrybos klaidų taisymas.
Taksonomas (aptarimas | indėlis)
S Pusiau automatinis straipsnių be šaltinių žymėjimas
Eilutė 1: Eilutė 1:
{{Šaltiniai|nuo=2020 m. lapkričio}}
[[Vaizdas:Cesare Gennari Orfeo.jpg|thumb|200px|Anachronizmas: graikų mitologijos veikėjas [[Orfėjus]] su XVI a. išrastu [[smuikas|smuiku]]]]
[[Vaizdas:Cesare Gennari Orfeo.jpg|thumb|200px|Anachronizmas: graikų mitologijos veikėjas [[Orfėjus]] su XVI a. išrastu [[smuikas|smuiku]]]]



04:55, 20 lapkričio 2020 versija

   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Anachronizmas: graikų mitologijos veikėjas Orfėjus su XVI a. išrastu smuiku

Anachronizmas (iš sen. gr. ανά 'prieš' + χρόνος 'laikas') – meno kūrinys, archeologinis radinys, dirbinys ar kitas objektas, idėjos, tradicijos ir t. t., neegzistavusios bei nederančios vaizduojamame ar nagrinėjamame laikotarpyje. Anachronizmo terminas gali būti taikomas tiek apibūdinant praeitį, tiek dabartį – juo gali būti įvardintas ir su šiuolaikine epocha nederantis reiškinys ar objektas, pvz., rašymas paukščio plunksna.

Archeologijoje anachronizmu laikomas radinys, nederantis prie žinomų to krašto radinių, vaizduojantis tokius reiškinius arba atliktas tokiomis technologijomis, kurios išrastos daug vėliau, nei radinys preziumuoja. Tokie radiniai vadinami „nevietiniais radiniais“ (angl. Out-of-place artifact). Tarp tokių radinių būna klastočių ar labai abejotinų objektų, pavyzdžiui, kaip Ikos akmenys, krištolinės kaukolės bei iš tiesų autentiški dirbiniai (pvz., Antikiteros mechanizmas, Delio geležinė kolona ir kt.).

Mene anachronizmu laikomas su vaizduojamu laikotarpiu nesusijęs daiktas ar reiškinys. Anachronizmas gali būti panaudotas specialiai arba dėl nežinojimo. Jų sutinkama įvairiuose kūriniuose: pavyzdžiui, Šekspyras savo pjesėje „Julijus Cezaris“ mini mechaninį laikrodį (nors jis išrastas XI-XIII a.), dažname renesansiniame piešinyje senovės Graikijos ir Romos veikėjai vaizduojami su renesanso laikotarpio apranga ir atributika (pvz., Orfėjus su smuiku). Daug smulkių anachronizmų pasitaiko konkretų istorinį laikotarpį vaizduojančiuose filmuose – tuo metu neegzistavę ginklai, įmonės, prekių ženklai, apranga, aparatai, įrankiai, muzika ir t. t.

Ikos akmuo, kuriame vaizduojami dinozaurai

Beveik visi filmai, vaizduojantys nors kiek senesnę praeitį, yra anachronizmai kalbos atžvilgiu, nes aktoriai vartoja šiuolaikinę auditorijai suprantamą kalbą, o ne iš tiesų tuomet egzistavusią (pvz., taisyklinga lietuvių kalba kalbantis Tadas Blinda). Ryškesni anachronizmai yra tuo laiku neegzistavusių posakių bei frazių vartojimas.

Anachronizmų gali pasitaikyti taip pat ir žemėlapiuose – pavyzdžiui, viduramžių laikotarpį vaizduojantis istorinis žemėlapis su XX a. sudarytais tvenkiniais ar kanalais. Anachronizmu perkeltine prasme gali būti laikomas ir šiuolaikinių idėjų perkėlimas kalbant apie senovę – Šv. Romos Imperijos vadinimas Pirmuoju Reichu, marksistinių, feministinių teorijų taikymas senovės socialinei sanklodai.