Apollo 11: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
358 pridėti baitai ,  prieš 1 metus
S (Pusiau automatinis šaltinių šablonų datavimas: pažymėtas kaip neturintis šaltinių nuo 2019 m. rugsėjo)
 
== Eiga ==
* [[Saturn V]] raketa paleista iš Kenedžio kosminio centro [[liepos 16]] 13:32 UTC.<ref>[https://www.nasa.gov/mission_pages/apollo/missions/apollo11.html Apollo 11 Mission Overview]</ref>
{{Šaltiniai|nuo=2019 m. rugsėjo}}
* [[Saturn V]] raketa paleista iš Kenedžio kosminio centro [[liepos 16]] 13:32 UTC.
* Po 12 minučių išskriejo į Žemės orbitą.
* Apskriejus Žemę pusantro karto, įjungtas trečios pakopos raketinis variklis ir pajudėta link Mėnulio.
* Po pusvalandžio [[Saturn V]] raketa išnaudojo visą degalų likutį ir buvo numesta.
* [[Liepos 19]] pasiektas Mėnulis ir įjungti tarnybinio modulio varikliai perėjimui į stabilią orbitą.<ref>[https://history.nasa.gov/afj/ap11fj/11day4-loi1.html Day 4, part 1: Entering Lunar Orbit]</ref>
* Mėnulis apskrietas 19 kartų, per tą laiką du įgulos nariai iš trijų ruošėsi nusileidimui į vietą, kurią surado [[Ranger 8]] ir [[Surveyor 5]] nepilotuojami robotai, nusileidę į Mėnulį anksčiau.
* [[Liepos 20]] Armstrongas ir Oldrinas įsėdo į ''Eagle'' nusileidimo modulį ir atsiskyrė nuo valdymo modulio ''Columbia''. Kolinsas liko ''Columbia'' erdvėlaivyje, skirtame grįžimui į žemę.
* Tą pačią dieną 20:17 UTC jie nusileido.<ref>[https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11.landing.html The First Lunar Landing]</ref> Nusileidimas buvo gana sudėtingas. Teko pilotuoti rankiniu būdu, kompiuteriai nuolat signalizavo apie sutrikimus, priekyje buvo pastebėtas paviršiaus nelygumas, todėl teko sukti kiek į šoną. Degalų liko tik 30 sekundžių, be to Mėnulio trauka suspaudė degalus bake ir indikatoriai rodė likutį "Kritiškai mažai".
* Po sėkmingo nusileidimo Oldrinas pasakė: "Contact light! Okay, engine stop. ACA - out of detent. " Armstrong patvirtino "Out of detent". Oldrinas tęsė, "Mode control - both auto. Descent engine command override off. Engine arm - off. 413 is in. "
* Jie išsilaipina į paviršių
* Kalbama su [[JAV]] prezidentu, iškeliama vėliava, daromos nuotraukos ir renkami grunto pavyzdžiai (pririnkta 22 kg). Armstrongas fiziškai tai darydamas kiek persistengė, ir jam buvo pasiūlyta atsipalaiduoti.
* Dėl pernelyg sunkaus grunto teko čia pat išmesti dalį įrangos ir liautis rinkus grunto pavyzdžius anksčiau nei planuota. Oldrinas išmetė ir visus asmeninius daiktus.
* VisoIš viso išbūta Mėnulyje beveik 3 valandosvalandas.
* Su ''Eagle'' kylama vėl atgal į Mėnulio orbitą.
* Perlipama į ''Columbia'', o likęs ''Eagle'' išmetamas atgal į Mėnulį.
* ''Columbia'' parskrenda į Žemės orbitą, o iš jos su karščiui atsparia kapsule krentama į Žemę iš ~400 km aukčio.
* Išskleidžiami parašiutai, numetamas karščio skydas ir kapsulė, sauganti įgulą ir uolienas, nusileidžia į vandenį.<ref>[https://history.nasa.gov/afj/ap11fj/26day9-reentry.html Day 9: Re-entry and Splashdown]</ref>
 
== Šaltiniai ==

Naršymo meniu