Laterano Šv. Jono bazilika: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
S
S (Išnašų šablono tvarkymas.)
 
Be to, kairiojoje aikštės pusėje yra „[[Šventieji laiptai]]“, įrengti ''[[Sancta Sanctorum]]'' koplyčioje. Šiais laiptais, kaip manoma, Jėzus lipo pas [[Pontijus Pilotas|Pontijų Pilotą]]. Šiuos laiptus į Romą atgabenusi imperatoriaus motina [[Šv. Elena]]. Nuo viduramžių jų 28 pakopomis lipama tik [[kelis|keliais]]. Laiptų viršuje yra „Šventų Švenčiausia“ (''Sancta Sanctorum'') koplyčia, kurioje melstis [[viduramžiai]]s galėjo tik popiežius. ''Sancta Sanctorum'' pavyzdžiu pastatyta [[Tytuvėnų Kristaus laiptų koplyčia]].
 
Aikštės viduryje architektas [[Domenico Fontana|D. Fontana]] [[1588]] m. pastatė XVIII [[Egiptas|Egipto]] dinastijos obeliską, kurį buvo pasistatę [[Tutmozis III]] ir jo sūnus [[Tutmozis IV]].
 
Bazilika, kurioje įvyko visi penki Laterano susirinkimai, bėgant amžiams buvo kelis kartus sugriauta ir vėl atstatyta. Labiausiai ji nukentėjo, kai popiežiai buvo pasitraukę į [[Avinjonas|Avinjoną]]. Ji du kartus degė, todėl iš buvusios jos didybės nieko neliko. Sugrįžę iš Avinjono popiežiai apsistojo Vatikane, o popiežius [[Sikstas V]] liepė nugriauti ir Laterano bazilikos likučius. Jos vietoje buvo nuspręsta pastatyti dar didesnę ir gražesnę šventovę. darbo ėmėsi architektai [[Domenikas FontanėFontana]] ir [[Frančeskas Borominis]]. Tačiau darbai užsitęsė. Įspūdingas [[fasadas]], kurio autorius [[Aleksandras Galilėjus]], iškilo tik [[1735]] m. užbaigdamas svarbiausios katalikų bažnyčios atnaujinimą. Iš antikinės ir viduramžių bazilikos išliko tik granito kolonos, kurias Borominis apgaubė piliastrais. Popiežius [[Aleksandras VII]] baziliką papuošė bronzinėmis durimis, kurios buvo išimtos iš [[Romos Forumas|Romos Forume]] stovėjusios Kurijos pastato.
 
== Architektūra ==
9 719

pakeitimų

Naršymo meniu