Holodomoras: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 pridėti baitai ,  prieš 1 metus
Perkėliau vieną sakinį
(Perkėliau vieną sakinį)
 
'''Holodomoras''' ({{uk|Голодомор}}) – [[1932]]–[[1933]] m. [[badas]], viena didžiausių nacionalinių katastrofų [[Ukraina|Ukrainos]] istorijoje.
 
SSRS valdžia nustatė labai aukštas grūdų rekvizicines normas, kurias Ukrainos valstiečiai turėjo atiduoti valdžios organams. Kaimuose žmonėms nebepakako maisto, todėl jie badavo neturėdami ką valgyti.
 
Teigiama, kad badą tikslingai suplanavo sovietų valdžia, kad pažabotų ukrainiečių [[Nacionalizmas|nacionalizmą]]. Kiti įsitikinę, jog Holodomorą nulėmė ekonominės problemos, kurias sukėlė sovietų aktyviai vykdyta industrializacija. Taip pat manoma, jog tiesioginė bado priežastis buvo gamtinio pobūdžio.
 
== Aukų skaičius ==
Baigiantis [[1933]] metams, milijonai žmonių badavo ir mirė nuo bado Ukrainoje ir kai kuriose kitose [[SSRS]] respublikose. Istorikas Timothy Snyder tvirtina, kad Holodomoro metu mirė maždaug 3 mln. žmonių. <ref>https://web.archive.org/web/20100411025257/http://www.eurozine.com/articles/2009-06-25-snyder-en.html</ref> SSRS valdžia nustatė labai aukštas grūdų rekvizicines normas, kurias Ukrainos valstiečiai turėjo atiduoti valdžios organams. Kaimuose žmonėms nebepakako maisto, todėl jie badavo neturėdami ką valgyti. [[SSRS]] valdžia ilgą laiką neigė, kad šis badas apskritai buvo, [[NKVD]], o vėliau [[KGB]] labai lėtai atidarė archyvus, kad būtų galima peržiūrėti dokumentus susijusius su Holodomoru. Ukrainos politikas [[Stepan Khmara]] posėdyje Ukrainos parlamente Radoje, kreipėsi į Kulchytskį: "Aš norėčiau kreiptis į mokslininkus, ypatingai Stanislavą Kulchytskį, kuris bando „numušti“ aukų skaičių iki 3-3,5 milijono žmonių. <ref>https://web.archive.org/web/20060721011333/http://www.zerkalo-nedeli.com/nn/show/420/36833/</ref> Aš išanalizavau šiuos klausimus ir demografinę statistiką ir nustačiau, kad buvo mažiausiai 7 milijonai aukų <ref>[http://www.zerkalo-nedeli.com/nn/show/456/41284/ in Russian]</ref>. Tačiau yra kitų skaičiavimų, kuriuose teigiama, kad nuo bado Ukrainoje mirė apie 20 milijonų žmonių. {{citation needed}}
 
== Šaltiniai ==
2 166

pakeitimai

Naršymo meniu