Bosnijos karalystė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
794 baitai pašalinti ,  prieš 1 metus
nėra keitimo aprašymo
|atstovas2 =
}}
'''Bosnijos karalystė''' ({{bs|Bosansko kraljevstvo}}) – [[Bosnija|Bosnijos]]viduramžiais istorinėgyvavusi valstybė. Buvusi Pietųpietų slavų viduramžių karalystėvalstybė, kuri išsivystė iš Bosnijos banato (1154–1377). Dėl sudėtingosgeografinių vietovėsypatumų (sunkai prieinami kalnai) ir atokumo Bosnijos gyventojai galėjo manevruoti tarp dviejų galingų kaimynų - Vengrijos ir Serbijos. Bosniai sugebėjoir išvengti tiesioginio pavaldumo vienai iš šių valstybių. Keli galingi valdovai įsitvirtino Bosnijoje ir galėjo šeimininkauti savo žemėse kaip tinkami, nors kartais pripažindavo vengrų ar serbų valdžią. [[1290]] m. Bosnija tapo nepriklausoma nuo Vengrijos ir užėmė didelę teritoriją Dalmatijoje Serbijos sąskaita. Karalius Tvrtko I (1353-91) įsigijo Vakarų Serbijos dalį, didelėdidelę dalį Adrijos jūros pakrantės. Bosnija trumpaitrumpam tapo stipriausia Balkanų pusiasalio valstybe. Tačiau Bosnijoje išliko stiprus feodalinis susiskaidymas, o po valdovo mirties šalis prarado savo svarbą. Osmanų imperija 1440 ir 1450 m. prijungė rytinės Bosnijos dalis ir prisijungė Hercegoviną.
 
== Istorija ==
XIV a. Viduryje Bosnija pasiekė aukščiausią ribąviduryje, kai valdovu tapovaldant Tvrtko, kurisI-ajam buvoBosnija oficialiaipasiekė karūnuotasdidžiausio [[1377]]klestėjimo mlaikotarpį. [[spalioJam 26]]valdant d. Tokiu būdu jis tapo naujai paskelbtos Bosnijos Karalystės valdytoju. Savo piko metu karalystėBosnija tapo viena įtakingiausių ir galingiausių Balkanų šalių prieš Osmanų užkariavimą.
 
Bosnija pasiekė savo viršūnę, kai Tvrtko, Kotromanić dinastijos narys, atėjo į valdžią 1353 m. 1372 m. Tvrtko sudarė aljansą su princu Lazaru Hrebeljanovičiumi, vienu iš regioninių valdovų dezintegruotossubyrėjusios Serbijos imperijos teritorijoje. Kitais metais Lazaras užpuolė Nikolos Altomanovičiaus domeną, kuris tuo metu buvo galingiausias Serbijos kilmingasis, domeną. Nugalėję „Altomanović“Altomanovičių klaną, jieTvrtko su Lazaru padalinopasidalino savo grobįvaldas, išskyrus DračevicaDračevicos, KonavleKonavlės ir TrebinjeTrebinjės rajonus, kuriuos savo valdžioje išlaikė [[Zeta|Zetos]] valdovas Lordurađ I Balšić.
Viduramžiais Hercegovina buvo sudaryta iš kelių mažesnių sričių: Zahumlje (Hum), sutelkta aplink Blagajaus miestą ir Travuniją, sutelktą apie Trebinje miestą. Šie dariniai buvo valdomi pusiau nepriklausomų kunigaikščių. Šios teritorijos apima šiuolaikinę Hercegoviną ir dalį Juodkalnijos bei pietų Dalmatiją. Hercegovina buvo priimta, kai Savaus kunigaikštis Stjepanas Vukčić Kosača patvirtino savo nepriklausomybę 1435–48 m. Šių didikų susirinkimas buvo vadinamas stanaku ir buvo gana įtakingas.
 
1377 m. Tvrtko paėmėatėmė pakrantės rajonus iš Balšić. Tais pačiais metais, spalio 26 d., Jisjis buvo karūnuotas kaip serbų, Bosnijos, Primorjės (pajūrio) ir vakarinių žemių karalius. Tvrtko močiutė buvo Nemanjić dinastijos narė, o tai paskatino jį karūnuoti kaipkarūnuotis „Serbijos karalių“,karaliumi“ tokiu būdu jisir patvirtinotaip savoišreikšti pretenzijas į Serbijos sostą. Kai 1371 m. Karališkoji Nemanjić linija išmirė, su Urošu,karūną jam Karūną atsiuntė Vengrijos karalius Liudvikas Anžujietis.
=== Tvrtko karaliavimas ===
Bosnija pasiekė savo viršūnę, kai Tvrtko, Kotromanić dinastijos narys, atėjo į valdžią 1353 m. 1372 m. Tvrtko sudarė aljansą su princu Lazaru Hrebeljanovičiumi, vienu iš regioninių valdovų dezintegruotos Serbijos imperijos teritorijoje. Kitais metais Lazaras užpuolė Nikolos Altomanovičiaus domeną, kuris tuo metu buvo galingiausias Serbijos kilmingasis. Nugalėję „Altomanović“ klaną, jie padalino savo grobį, išskyrus Dračevica, Konavle ir Trebinje rajonus, kuriuos savo valdžioje išlaikė [[Zeta|Zetos]] valdovas Lordurađ I Balšić.
 
Tačiau poPo Nikolos Altomanovičiaus pralaimėjimo princas Lazaras tapo galingiausiu valdovu buvusios Serbijos imperijos teritorijoje. Jis norėjo susivienyti Serbijos valstybę, o Serbijos stačiatikių bažnyčia jį matė kaip labiausiai tinkamą žmogų. Bažnyčia nepritarė Tvrtko siekiams šioje srityjepretenzijoms ir rėmė Lazarą.
1377 m. Tvrtko paėmė pakrantės rajonus iš Balšić. Tais pačiais metais, spalio 26 d., Jis buvo karūnuotas kaip serbų, Bosnijos, Primorjės (pajūrio) ir vakarinių žemių karalius. Tvrtko močiutė buvo Nemanjić dinastijos narė, o tai paskatino jį karūnuoti kaip „Serbijos karalių“, tokiu būdu jis patvirtino savo pretenzijas į Serbijos sostą. Kai 1371 m. Karališkoji Nemanjić linija išmirė su Urošu, jam Karūną atsiuntė Vengrijos karalius Liudvikas Anžujietis.
 
Iki 1390 m. Tvrtko išplėtė savo įtaką į Kroatijos ir Dalmatijos dalis, ir titulavosi serbų, Bosnijos, Dalmatijos, Kroatijos ir pakrantės karaliumi. Jis buvotitulavosi "Bosnijos, Serbijos, Kroatijos, Hum, Usoros, Soli, Dalmatijos, Donji Kraji" karaliuskaraliumi.
Tačiau po Nikolos Altomanovičiaus pralaimėjimo princas Lazaras tapo galingiausiu valdovu buvusios Serbijos imperijos teritorijoje. Jis norėjo susivienyti Serbijos valstybę, o Serbijos stačiatikių bažnyčia jį matė kaip labiausiai tinkamą žmogų. Bažnyčia nepritarė Tvrtko siekiams šioje srityje ir rėmė Lazarą.
 
Iki 1390 m. Tvrtko išplėtė savo įtaką į Kroatijos ir Dalmatijos dalis, ir titulavosi serbų, Bosnijos, Dalmatijos, Kroatijos ir pakrantės karaliumi. Jis buvo "Bosnijos, Serbijos, Kroatijos, Hum, Usoros, Soli, Dalmatijos, Donji Kraji" karalius.
 
=== Teritorijos mažėjimas ===
Po Tvrtko I mirties Bosnijos valstybės galia lėtaipamažu nykoėmė nykti. Tuo metu Osmanų imperija pradėjo savo invaziją į Europą ir ėmė kelti didelę grėsmę Balkanų pusiasalio valstybėms ir net Vengrijai. Bosnija oficialiai sumažėjo [[1463]] m. Ji tapo vakarine Osmanų imperijos provincija. HercegovinosHercegovina kaip provincija [[1482]] m. taip pat buvo prijungta prie Osmanų imperijos.
 
== Valdytojai==

Naršymo meniu