Pereiti prie turinio

IS/LM modelis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Dydis nepakito ,  prieš 4 metus
Sakykime, vyriausybė nutaria sumažinti biudžeto deficitą, ir tai daro nemažindama savo išlaidų, tačiau didindama mokesčius. Tokia [[fiskalinė politika]] vadinama stabdančia fiskaline politika. Skatinančioji fiskalinė politika – tai biudžeto deficito didinimo politika, kai arba didinamos vyriausybės išlaidos, arba mažinami mokesčiai, arba didinami transferiniai mokėjimai, arba derinamos išvardintos priemonės. Skatinančioji pinigų politika – tai pinigų pasiūlos didinimas pinigų politikos priemonėmis (obligacijų pirkimas atviroje rinkoje, atsargų normos mažinimas, diskonto normos mažinimas) siekiant gerinti gamybos augimą. Stabdančioji pinigų politika – pinigų pasiūlos mažinimas.
 
Kaip mokesčių padidėjimas paveiks prekių ir finansų rinkas ir atitinkamai kaip reaguos '''IS''' ir '''LM''' kreivės? Kadangi didėjant mokesčiams, žmonių disponuojamos pajamos mažės, tai mažės ir vartojimas, ir tokiu būdu multiplikatoriaus pagalba mažės gamyba. Apskritai, esant bet kokiai palūnakųpalūkanų normai, didesni mokesčiai reiškia mažesnę gamybą: kreivė '''IS''' pasislenka į kairę (mažėjant vyriausybės išlaidoms '''IS''' kreivė taip pat pasislenka kairėn). O kadangi mokesčiai nesusiję su palūkanų norma, jie niekaip nedarys įtakos pusiausvyros pinigų rinkoje ir neveiks kreivės '''LM'''. Kitu atveju, kai mažėja mokesčiai arba didėja vyriausybės išlaidos, '''IS''' kreivė pasislenka dešinėn. Tai pavaizduota paveiksėlyje: palūkanų norma iš '''i<sub>1</sub>''' pasislenka į '''i<sub>2</sub>''', o gamyba – iš '''Y<sub>1</sub>''' į '''Y<sub>2</sub>'''.
Sakykime, kas centrinis bankas atviros rinkos operacijų dėka padidino nominalių pinigų M kiekį. Kai kainų lygis nekinta (tai mūsų prielaida) toks padidinimas vienas prie vieno padidina ir realių pinigų kiekį (M/P). '''IS''' ir '''LM''' kreivių reakcija bus tokia: pinigų pasiūla tiesiogiai neveikia prekių paklausos ar pasiūlos, tad IS kreivė bus nepaveikta. O pinigų pasiūlos padidėjimas paslenka kreivę '''LM''' žemyn: esant duotam pajamų lygiui, pinigų kiekio didėjimas mažina palūkanų normą.
Anoniminis naudotojas