Iberai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Felicilijonas (aptarimas | indėlis)
SNėra keitimo santraukos
Ed1974LT (aptarimas | indėlis)
Eilutė 8: Eilutė 8:
== Iberų kalba ==
== Iberų kalba ==


Iberų kalba kaip ir kitos Senovės Ispanijos kalbos išnyko I–II a., kai jas pakeitė [[lotynų kalba]]. Iberų kalba tikriausiai buvo [[Izoliuotos kalbos|izoliuota]]. Manoma, kad ji nepriklausė [[indoeuropiečių kalbos|indoeuropiečių kalboms]] (nors [[1978]] m. studija parodė panašumus su [[Italikų kalbos|italikų kalbomis]].<ref>[http://www.springerlink.com/content/x2442045rp541gn7] On the decipherment of ancient Iberian, James M. Anderson – University of Calgary</ref>) Nors mėginta rasti ryšių su daugybe kalbų, trūksta įrodymų. Ginčytinas ryšys net su [[baskų kalba]].
Iberų kalba, kaip ir kitos Senovės Ispanijos kalbos, išnyko I–II a., kai jas pakeitė [[lotynų kalba]]. Iberų kalba tikriausiai buvo [[Izoliuotos kalbos|izoliuota]]. Manoma, kad ji nepriklausė [[indoeuropiečių kalbos|indoeuropiečių kalboms]] (nors [[1978]] m. studija parodė panašumus su [[Italikų kalbos|italikų kalbomis]].<ref>[http://www.springerlink.com/content/x2442045rp541gn7] On the decipherment of ancient Iberian, James M. Anderson – University of Calgary</ref>) Nors mėginta rasti ryšių su daugybe kalbų, trūksta įrodymų. Ginčytinas ryšys net su [[baskų kalba]].


== Išnašos ==
== Išnašos ==

15:13, 8 birželio 2018 versija

Ispanijos istorija
Iberai, Keltiberai
Romos imperija (Hispania)
Svebai (karalystė), Vandalai, Alanai
Vestgotai (karalystė)
Al-Andalusija
Kordoba > Taifai > Almoravidai > Almochadai > Granada
Rekonkista
Asturija, Navara, Leonas, Aragonas, Ispanijos marka, Katalonija, Kastilija
Ispanijos karalystė:
Habsburgai > Burbonai
Ispanijos nepriklausomybės karas
Pirmoji Respublika
Monarchijos restauracija
Antroji Respublika
Pilietinis karas > Franko diktatūra
Demokratinė Ispanija
Elkso ponia, padaryta iberų.

Iberai – žmonės, minimi graikų ir romėnų šaltiniuose, gyvenę Iberų pusiasalio rytiniuose ir pietiniuose krantuose bent nuo VI a. pr. m. e. Tai airenosai, andosinai, ausetanai, bastetanai, bastulai, bergistanai, kastelanai, cesetanai, ceretanai, kontestanai, edetanai, elisicesai, jacetanai, ilerkavonai, ilergetai, indigetai, lacetanai, lajetanai, oretanai, sedetanai, sordonai, svesetanai ir turdetanai (yra abejonių ar visos gentys susijusios lingvistiniu požiūriu). Graikų ir romėnų šaltiniai nurodo skirtingas genčių būvimo vietas ir skirtingus genčių sąrašus.

Senovėj iberai turėjo du apibrėžimus: visi Iberijos pusiasalio gyventojai ir vietiniai rytinės pusiasalio dalies gyventojai, kurie nuo VI a. pr. m. e. patyrė stiprią graikų ir finikiečių įtaką.[1]

Iberų kalba

Iberų kalba, kaip ir kitos Senovės Ispanijos kalbos, išnyko I–II a., kai jas pakeitė lotynų kalba. Iberų kalba tikriausiai buvo izoliuota. Manoma, kad ji nepriklausė indoeuropiečių kalboms (nors 1978 m. studija parodė panašumus su italikų kalbomis.[2]) Nors mėginta rasti ryšių su daugybe kalbų, trūksta įrodymų. Ginčytinas ryšys net su baskų kalba.

Išnašos

  1. An English-language survey is Richard J. Harrison, Spain at the Dawn of History: Iberians, Phoenicians and Greeks (Thames & Hudson), 1988.
  2. [1] On the decipherment of ancient Iberian, James M. Anderson – University of Calgary