Korčė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
646 pridėti baitai ,  prieš 3 metus
S
Atmestas 88.223.51.181 pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (SQORP keitimas)
(→‎Architektūra ir archeologija: Nenurodytas šaltinis, nepadoriai vienašališkas rašymo bruožas (Preliminarus naudojimas anti-komunistinės retorikos))
S (Atmestas 88.223.51.181 pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (SQORP keitimas))
Žymos: Atmesti Anuliuoti
Nesusitaikydami su bevaisėmis pastangomis gauti valstybingumą, [[1918]] m. šiame mieste, tuomet pakankamai gausios [[armunai|arumunų]] etninės bendrijos pastangomis, buvo paskelbta Korčės respublika, kuri vėliau turėjo tapti autonominės Pindo respublikos dalimi. Tačiau šie arumunų siekiai tolesnės plėtotės neįgavo ir liko neįgyvendinti.
 
Tarpukario laikotarpiu mietas tapo vienu iš svarbesnių Albanijos pramoninės ir kultūrinės veiklos centrų. Miestas tapo svarbiausiu Albanijos komunistų partijos veiklos centrų, kurio vienu iš vadovų buvo ilgametis šaltojo karo laikotarpio Albanijos lyderisdiktatorių [[Enveras Hodža]] (''Enver Hoxha'').
 
[[II pasaulinis karas|Antrojo pasaulinio karo]] išvakarėse, [[1939]] m. miestas buvo užimtas [[Italija|Italijos]] kariuomenės. Prasidėjus karui, [[1940]] m. Italijos-Graikijos karo metu miestas buvo užimtas Graikijos kariuomenės, kurią [[1941]] m. su [[Vokietija|Vokietijos]] kariuomenės pagalba išstūmė ir miestą okupavo Italijos kariuomenė. [[1943]] m. miestas buvo okupuotas hitlerinės Vokietijos, kol [[1944]] m. buvo išvaduotas II pasaulinio karo metu Korčės apylinkėse labai aktyviai veikusių Albanijos komunistų partizanų.
 
KomunistųKomunistinės valdymodiktatūros laikotarpiu mietas buvo sparčiai industrializuojamas, pastatyta naujų pramonės įmonių, švietimo įstaigų. Miestas buvo vienas Albanijos komunistų partijos ideologijos ir veiklos centrų. 10-ojo dešimtmečio pradžioje miestas buvo vienas iš demokratinio judėjimo prieš komunistinę diktatūrą centrų. Žlugus komunistinei diktatūrai miestas patyrė didelių ekonominių sunkumų, daug gyventojų emigravo į Graikiją ir kitas užsienio šalis.
 
== Architektūra ir archeologija ==
 
 
Dėl šio krašto turtingos istorinės praeities, Korčėje ir jos apylinkėse yra gausu įvairių epochų statinių ir paminklų: priešistorinių statinių liekanų, viduramžių Bizantijos laikų bažnyčių, osmanų laikų mečečių, tiltų ir gyvenamųjų namų kvartalų. Komunistinės diktatūros laikais pastatyta pagal tipinius projektus suprojektuotų daugiabučių gyvenamųjų ir administracinių pastatų. Dabartiniais laikais, pagerėjus ekonominei būklei, pastatyta naujų šiuolaikinių pastatų, mečečių. Archeologijos ir meno muziejai, [[1992]] m. įkurtas universitetas.
 
== Sportas ==

Naršymo meniu