Pagoda: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Homobot (aptarimas | indėlis)
S "Stupa" keičiama į "stūpa".
Eilutė 6: Eilutė 6:
== Kilmė ==
== Kilmė ==


Šiuolaikinės pagodos evoliucionavo iš indiškų [[stupa|stupų]], pusapskritimio formos žemės kalvos, kur buvo laikomos ir garbinamos šventosios [[relikvija|relikvijos]].<ref>The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. Columbia University Press </ref> Kartu su budizmu stupos paplito po visą Aziją, o jų struktūra keitėsi pagal vietines architektūrines tradicijas. Kinijoje ant stupų pradėti statyti skėčio pavidalo antstatai, o iš čia tokio tipo pastatai paplito į Vietnamą, Japoniją ir Korėją.
Šiuolaikinės pagodos evoliucionavo iš indiškų [[stūpa|stūpų]], pusapskritimio formos žemės kalvos, kur buvo laikomos ir garbinamos šventosios [[relikvija|relikvijos]].<ref>The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. Columbia University Press </ref> Kartu su budizmu stūpos paplito po visą Aziją, o jų struktūra keitėsi pagal vietines architektūrines tradicijas. Kinijoje ant stūpų pradėti statyti skėčio pavidalo antstatai, o iš čia tokio tipo pastatai paplito į Vietnamą, Japoniją ir Korėją.


== Nuorodos ==
== Nuorodos ==

18:54, 28 sausio 2018 versija

Pagoda Kinijoje, Guangzhou

Pagoda – daugiaaukštis, bokšto formos pastatas, kurio aukštus vieną nuo kito skiria išsikišę karnizai arba stogeliai. Paplitę Kinijoje, Japonijoje, Korėjoje, Nepale, Vietname ir kitose Azijos šalyse.

Daugelis pagodų buvo pastatytos religiniais tikslais, dėl to dažnai yra šventyklų kompleksų dalis arba netoli jų. Tokie pastatai buvo statomi ne tik religiniais tikslais, bet ir teritorijų apžvalgai, taip pat navigaciniams tikslams. Pirmosios kinų pagodos buvo medinės, tačiau kadangi ten laikyti vertingi budistiniai raštai, todėl netrukus jos pradėtos statyti iš akmens. Pirmame aukšte paprastai yra pagrindinis Budos atvaizdas, o kituose aukštuose statulėlių grupės arba centrinė kolona, į kurią yra įmūrytos relikvijos.

Kilmė

Šiuolaikinės pagodos evoliucionavo iš indiškų stūpų, pusapskritimio formos žemės kalvos, kur buvo laikomos ir garbinamos šventosios relikvijos.[1] Kartu su budizmu stūpos paplito po visą Aziją, o jų struktūra keitėsi pagal vietines architektūrines tradicijas. Kinijoje ant stūpų pradėti statyti skėčio pavidalo antstatai, o iš čia tokio tipo pastatai paplito į Vietnamą, Japoniją ir Korėją.

Nuorodos

  1. The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. Columbia University Press