Nelson Mandela: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
17 baitų pašalinta ,  prieš 3 metus
 
== Biografija ==
N. Mandela buvo didis kovotojas su [[Apartheidas|apartheido]] režimu. Nuo pat jaunystės dalyvavo Pietų Afrikos Respublikos [[Afrikos nacionalinis kongresas|Afrikos nacionalinio kongreso]] (ANK) veikloje. Organizuodavo ginkluotus pasipriešinimus, rengdavo [[sabotažas|sabotažus]] prieš baltųjų [[Rasizmas|rasistinę]] politiką. [[1955]] m. [[birželio 26]] d. buvo sušauktas visų demokratinių jėgų liaudies kongresas, priėmęs Laisvių chartiją. Tačiau [[1956]] m. baltųjų policija suėmė 156 ANK lyderius. [[1960]] m. buvo uždrausta ANK, [[1962]] m. Demokratų kongreso veikla, jų lyderiai suimti. [[1962]] m. [[rugpjūčio 5]] d. buvo suimtas ir vienas iš jaunųjų lyderių Nelsonas Mandela. Už sabotažo organizavimą prieš kariuomenę, vyriausybę ir civilius žmones N. Mandela [[1961]]–[[1963]] m. buvo kelis kartus suimtas ir uždarytas kalėjime. [[1964]] m. 27 metams įkalintas Robben salos kalėjime. Jis buvo išleistas tikIšleistas [[1990]] m.
 
Suėmus lyderius ANK nusprendė imtis ginklo. Ginkluotoje kovoje padėjo Pietvakarių Afrikos liaudies organizacija SWAPO. Suderinti veiksmai, viso pasaulio palaikymas, demokratijos pradai, atsiradę baltųjų afrikiečių politikoje, [[1986]] m. ANK atvedė į pergalę. N. Mandela [[1994]] m. buvo išrinktas pirmuoju juodaodžiu PAR prezidentu, o ANK pasuko reformistiniu keliu. N. Mandela vadovavo šaliai iki [[1999]] m. Mandela mirė [[2013]] m. gruodžio 5 d. nuo plaučių ligos.
 
Nepaisant prieštaringų vertinimų, N. Mandela yra vienas žinomiausių ir gerbiamiausių žmonių pasaulyje. Jis gavoGavo daugiau kaip šimtą apdovanojimų.
 
== Nuorodos ==
416

pakeitimų

Naršymo meniu