Tenzorius: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
152 pridėti baitai ,  prieš 4 metus
apibrėžimas
(Istorija)
(apibrėžimas)
kurios stulpeliai yra jėgos, veikiančios į '''e'''<sub>1</sub>, '''e'''<sub>2</sub>, ir '''e'''<sub>3</sub> kubo paviršius.]]
 
'''Tenzorius''' yra geometrinis objektas, kurissusidedantis nusako tiesinįsumos ryšįkomponenčių, tarpkurios yra transformuojamos pagal tiesinius sąryšius. Tenzorių pavyzdžiai yra [[Vektorius|vektoriųvektorius]], [[Skaliaras|skaliarųskaliaras]], ir[[Matrica kitų tenzorių(matematika)|matrica]]. Elementarūs tenzorinių operacijų pavyzdžiai yra [[skaliarinė sandauga]], [[vektorinė sandauga]] ir [[tiesinis operatorius]]. Vektoriai ir skaliarai patys savaime jau yra tenzoriai.
 
==Istorija==
Žodį tenzorius pirmą kartą [[1846]] panaudojo [[Viljamas Rovanas Hamiltonas]]. Tik tuo metu terminas reiškė visai ką kitą, nei dabartinė jo vartojama prasmė.
Šiuolaikinį tenzoriaus apibrėžimą pateikė vokiečių mokslininkas [[Voldemaras Foichtas]] [[1898]] metais. Tenzorinio skaičiavimo metodiką išvystė [[Gregorio Ricci-Curbasto]] kartu su savo mokiniu [[Tullio Levi-Civita]] [[1892]] metais išleistame darbe. Tuometinis šios metodikos pavadinimas buvo „absoliutus diferencialinis skaičiavimas“.
 
==Savybės==
 
Tenzorius, nelygus nuliui vienoje koordinačių sistemoje bus nelygus nuliui ir kitoje.
 
[[Kategorija:Matematika]]
3 832

pakeitimai

Naršymo meniu