Echnatonas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
21 pridėtas baitas ,  prieš 5 metus
S
SNo edit summary
'''Echnatonas''' („nuolankus Atonui“; '''Amenhotepas IV''', valdė apie [[1353 m. pr. m. e.|1353]]–[[1336 m. pr. m. e.]]) – [[Egipto faraonas]], pagarsėjęs savo religine reforma, kurios dėka jo valdymo metais klestėjo monoteizmas – [[Saulė]]s dievo [[Atonas|Atono]] kultas. Istorikams trumpas Echnatono valdymo laikotarpis svarbus dėl tikriausiai jo inicijuoto Amarnos meno stiliaus, kuris ženkliai skyrėsi nuo įprasto egiptiečių meno, ir apie 380 „[[Amarnos laiškai|Amarnos laiškų]]“ − korespondencijos tarp Amenchotepo III, Echnatono ir Azijos Egipto vasalų bei kitų valstybių valdovų.
==Biografija==
Echnatonas buvo didžiojo faraono Amenchotepo III, kurio laikais Egiptas išgyveno savo aukso klestėjimo laikus, sūnus. Jo motina buvo nubių kilmės valdininko duktė [[karalienė Tija|Tija]]. Echnatono vyresnis brolis Tutmozis mirė dar jaunas ir po Amenchotepo III mirties į sostą įžengė jaunesnysis sūnus. Kitų istorikų nuomone, Amenchotepas III užleido sostą sūnui ir jie kurį laiką valdė kartu, tačiau kiek ilgai, nesutariama. Pirmaisiais savo valdymo metais Amenchotepas IV pradėjo šventyklos statybas Kanake[[Karnako šventykla|Karnake]], kurioskuri, neįprastai, buvo skirtosskirta saulės disko dievui Atonui. Pačioje valdymo pradžioje faraonas tikriausiai vedė Nefertitę. Penktaisiais valdymo metais faraonas pasikeitė vardą iš Amenchotepo („Amonas yra patenkintas“) į Echnatoną („Nuolankus Atonui“ ar „Paslaugus Atonui“) bei pradėjo naujos sostinės, Achetatono („Atono horizontas“, dabar [[Amarna]]) statybas.
 
Echnatonas uždraudė senuosius egiptietiškus dievus, uždarė kai kurias šventyklas. O didžiosiose [[Karnako šventykla|Karnako]] ir [[Luksoro šventykla|Luksoro]] šventyklose pastatė Atono koplyčias, kurios po reformos buvo sugriautos. Kadangi skubiai reikėjo daug šventyklų Atono garbinimui, joms statyti buvo naudojami maži akmenys, vadinti ''talatat''. Dėl to jos lygiai taip pat greitai buvo išardytos po Echnatono valdymo. Egiptiečių šventyklos buvo su sunkiais skliautais ir tamsiais kambariais, Atono garbinimui betgi nereikėjo lubų ir jo šventyklos buvo atviro tipo. [[Amarna]] tapo politiniu ir religiniu Egipto centru, todėl Echnatono ir vėlesnių keleto faraonų valdymo laikotarpis istoriografijoje vadinamas [[Amarnos laikotarpis|Amarnos laikotarpiu]].
9 736

pakeitimai

Naršymo meniu