Zoroastristų kalendorius: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
 
IX a. persų mokslininkas [[Denkardas]] atkreipė dėmesį į kalendoriaus neatitikimą metų laikams ir suskaičiavo, kiek dienų turėtų būti pridedama prie metų. Jo apskaičiavimais, per 1440 m. persiški metai atsiliks nuo sezono vieneriais metais, todėl reikėjo kas 4 metus pridėti po vieną dieną (kaip Julijaus kalendoriuje), kas 40 metų pridėti po 10 dienų, arba kas 120 metų pridėti 1 mėnesį (30 dienų) ir t. t. Jis pats siūlė pridėti po mėnesį, tačiau jo reforma nebuvo įvykdyta.
 
X a. daug zoroastristų pabėgo į Indiją nuo Islamo persekiojimo, kur tapo žinomi kaip [[parsai]]. Būdami izoliuoti nuo likusios Irane zoroastristų bendruomenės, jie patys išsprendė problemą, ir apie 1125 m. pridėjo papildomą mėnesį (''Aspandarmad vahizak''), kad bent šiek tiek išlygintų neatitikimą. Tačiau vėliau jie nebesilaikė taisyklės ir nebedėjo papildomų mėnesių. Tokiu būdu atsirado mėnesio skirtumas su Qadimi kalendoriumi. Šis parsų kalendorius yra žinomas kaip '''Šachanšachi (imperinis) kalendorius'''. Juo vis dar seka nemažai parsų bendruomenių Indijoje. 2000 m. pagal šį kalendorių Nauruzas išpuolėprasidėjo rugpjūčio 21 d.
 
1906 m. dalis Mumbajaus parsų, vadovaujamų [[Khurshedji Cama]], pasiūlė kalendoriaus reformą. Jie siūlė reguliariai, kas 4 metus, pridėti keliamąją dieną, kuri turėjo būti paskutinė metų diena, 6-oji Gatha (''Avardad-sal-Gah''). Be to, jie pasiūlė, kad Nauruzas visada būtų per pavasario lygiadienį, t. y. kovo 21 d. (tuo metu kiti du kalendoriai šventė Nauruzą atitinkamai rugpjūčio 15 ir rugsėjo 14 d.). Nors dėl neatitikimų per kalendorių istoriją "išnyko" vieneri metai, reformatoriai šių papildomų metų nepridėjo. Toks reformuotas kalendorius yra žinomas kaip '''Fasli kalendorius'''. 2000 m. pagal šį kalendorių Nauruzas išpuolėprasidėjo kovo 21 d.
 
Iš pradžių tokia reforma nesusilaukė daug šalininkų ir buvo kritikuojama kaip griaunanti tradiciją. 1930 m. naują kalendorių priimti ryžosi Irano zoroastristai, pavadinę jį '''Bastani (tradiciniu) kalendoriumi'''. Šį priėmimą palengvino faktas, kad tuo metu Irane įvykdyta nacionalinio kalendoriaus reforma, irgi reguliariai pridedant keliamąsias dienas ir Nauruzą siejant su pasavario lygiadieniu. Taip buvo lengviau derinti religines dienas su nacionaliniu kalendoriumi. Nepaisant to, ortodoksiniai zoroastristai Irane vis dar laikosi Qadimi kalendoriaus.
 
Tokiu būduDabar zoroastristai visame pasaulyje naudoja tris skirtingas kalendorines sistemas. Yra bandymų jas suvienyti, pereinant prie Fasli sistemos. Nepaisant to, ši reforma turi daugtačiau priešininkųtam konservatyviosiospriešinasi dvasininkijoskonservatyvioji tarpedvasininkija.
 
== Mėnesiai ==
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu