Sarkas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 036 pridėti baitai ,  prieš 4 metus
up date
S
(up date)
| vikiteka = Category:Sark
}}
'''Sarkas''' ({{en|Sark}}, {{fr|Sercq}}, {{nrm|Sèr, Cerq}}) – nedidelė sala [[Lamanšas|Lamanšo sąsiauryje]], [[Normanų salos|Normanų salų]] grupėje, priklausoyra [[Britų Karūna|Britų Karūnos]] valdaivalda, įeinanti į [[Gernsis|Gernsio]] beilivikuibeilviką (antstolio apygardą), tačiau turi atskirąvidinį autonomijąsuverenitetą (karališkasis [[feodas]], turintis savo parlamentą ir įstatymus).
 
== Geografija ==
 
Sarko sala (su aplinkinėmis salelėmis) užima 5,45 km² teritoriją. Sarkas yra į rytus nuo Gernsio salos. Kranto linija labai vingiuota, pietuose sala sąsmauka jungiasi su Mažojo Sarko salele. Aplink yra daug mažų uolų, o tuoj šalia vakarinės Sarko pakrantės – [[Breku]] salelė (privati). Ji oficialiai priskiriama Sarkui, tačiau siekia nuo jo nepriklausomybės. Sarko salos paviršius iškyla iki 114 m (Le Mulino kalva). Beveik visas paviršius sukultūrintas.
 
== Politinis statusas ==
 
1066 m. Nomandijos Hercogystė užkariavo Anglijos Karalystę. Normandijos Hercogas tapo Anglijos Karaliumi ir persikėlė į Londoną, tačiau valstybės nebuvo sujungtos. Sekančių šimtmečių bėgyje Prancūzijos Karalystė užkariavo visą Normandijos teritoriją išskyrus Normanų salas.
 
Normandijos Hercogystė buvo padalinta į keturias jurisdikcijas: Sarko Feodas, Gernsio Luomai, Džersio Luomai ir Oldernio Luomai. Iš jų Sarko Feodas, Gernsio Luomai ir Oldernio Luomai sudaro Gernsio antstolio apygardą (bailviką). Feodą vienasmeniškai valdė feodalas (senjoras), o Luomuose egzistavo luominio atstovavimo sistema.
 
Feodalinė santvarka saloje panaikinta 2008 m. Sarko gyventojai nerenka Gersio Luomų Parlamento ir neturi balsavimo teisės Jungtinės Karalystės Parlamento rinkimuose. Vietoje to jie turi Feodo Parlamentą ir savo atskirą Vyriausybę. Sarko feodalas (senjoras) kasmet moka 1,79 svaro duoklę Normandijos Hercogienei, kurios pareigas eina Jungtinės Karalystės Karalienė.
 
Sarko Feodas turi suverenitetą vidiniuose reikaluose ir ribotą tarptautinį suverenitetą. Pvz., sala turi tarptautinį suverenitetą finansų srityje. Dėl Krymo okupacijos, Sarko Feodas atskirai nuo Jungtinės Karalystės ir Gernsio įvedė finansines sankcijas prieš Rusijos Federaciją.
 
JTO yra suteikusi jam valstybės numerį 680 mokesčių ir įmonių teisės srityje.
 
== Finansinis sektorius ==
 
Per šimtmečius Sarkas išlaikė feodalinę mokesčių sistemą. Saloje nėra įmonių pelno mokesčio, PVM, socialinio draudimo mokesčio ir tradicinio gyventojų pajamų mokesčio. Tačiau yra feodaliniai mokesčiai: kapitalo ir nuosavybės mokesčiai. Sarkas yra žinomas kaip vieta, kur apsigyvena daug milijardierių, kadangi net turint pajamas, viršyjančias šimtus milijonų, fizinis asmuo turi galimybę sumokėti apie 275 svarų mokesčių per metus.
 
Saloje veikia lietuvių valdoma ofšorinių paslaugų įmonė Eaglex Ltd.
 
== Gyventojai ==
 
Sarke gyvena ~600482 gyventojųgyventojai (2017 m. sausis). Dauguma jų yra [[normanai|normanų]] kilmės ir kalba vietine normanų kalbos šnekta. Saloje yra [[švyturys]], anglikonų ir metodistų bažnyčios, prieplauka, senjorija. Sala pasiekiama keltu iš [[Sent Piter Portas|Sent Piter Porto]]. Automobiliai saloje uždrausti, naudojamasi dviračiais, arkliais, traktoriais.
 
Sarkas laikomas paskutiniąja feodaline valstybe Europoje. Sarko senjorui priklauso feodas, paskirtas Britų Karūnos.
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu