Baku: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
VolkovBot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: vo:Bakı
Idioma-bot (aptarimas | indėlis)
S robotas Keičiama: hu:Baki
Eilutė 49: Eilutė 49:
[[he:באקו]]
[[he:באקו]]
[[hr:Baku]]
[[hr:Baku]]
[[hu:Bakı]]
[[hu:Baki]]
[[id:Baku]]
[[id:Baku]]
[[io:Baku]]
[[io:Baku]]

16:05, 5 vasario 2007 versija

Baku

Baku (azer. Bakı arba Bakı şəhəri - Baku miestas; rus. Баку) - Azerbaidžano sostinė ir didžiausias miestas, nusidriekęs šalia pietinio Apšerono pusiasalio kranto. Apie 1,12 mln. gyventojų (2005), su priemiesčiais - apie 3 mln. Didelis geležinkleio mazgas, uostas prie Kaspijos jūros, su rytiniais jūros uostais, esančiais Turkmėnijoje, susisiekia keltais. Išvystyta naftos, dujų, chemijos, mašinų, prietaisų, statybinių medžiagų, lengvoji, maisto pramonė.

Nuo 1967 m. Baku veikia metropolitenas. Mieste yra Mokslų akademija, 11 aukštųjų mokyklų (iš jų - 3 universitetai), 7 teatrai, apie 30 muziejų (žinomiausi - meno, kilimų, liaudies taikomųjų menų).

Baku senamiestyje yra tvirtovė Icherisheher (valstybinis istorinis-architektūrinis draustinis). Yra širvanšachų rūmai, Synyk-Kala minaretas (XI a.), Mergelės bokštas, Baili akmenys (XIII a.) ir kt. paminklai.

Istorija

Baku žinomas nuo V amžiaus, nuo 1747 m. buvo Baku chanato sostinė, 1806 m. įėjo į Rusijos imperijos sudėtį. XX a. tapo Azerbaidžano sostine, ypač sparčiai ėmė vystytis dėl naftos gavybos ir pramonės.

Pavadinimo kilmė

Vyrauja nuomonė, kad Baku pavadinimas kilęs iš senovės persų kalbos - Badkube reiškė „miestas, kuriame pučia vėjai“. Kita versija, kad persiškai tai reiškia „Dievo kalnas“. Anot kitos teorijos, miesto pavadinimas siekia Zaratustros laikus: Baga reiškia saulę arba dievą. Be to, Turkijos islamo enciklopedija teigia, kad miestas kilo iš turkų kalbos Bey-Köy, kas reiškia „pagrindinis miestas, sostinė“.

Nuorodos