Vakarai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
168 pridėti baitai ,  prieš 18 metų
S
daugiau nuorodų
No edit summary
 
S (daugiau nuorodų)
Vakarai yra pasaulio kryptis į priešingą pusę nei sukasi [[Žemė]] arba, kitaip tariant link saulės nusileidimo vietos.
 
Vakarai yra viena iš keturių pagrindinių pasaulio krypčių. Vakarai naudojami nurodant koordinates ir navigacijai. Navigacijoje Vakarai reiškia lanko tarp Pietų (180 laispnių) ir Šiaurės (0 laipsnių) vidurį. VietiniuPavasario laikulygiadienio 18:00(kovo 21 d.) ir rudens lygiadienio (rugsėjo 23 d.) taškuose [[Saulė]] būnaleidžiasi tiksliai vakarų vakaruosepusėje.
 
Kitos pagrindinės pasaulio kryptys yra [[Šiaurė]], [[Rytai]] ir [[Pietūs]].
 
==Perkeltine prasme==
Perkeltine prasme Vakarais vadinama Vakarų Europa ir JAV bei Kanada.
 
Perkeltine prasme Vakarais vadinama Vakarų [[Europa]] ir [[JAV]] bei [[Kanada]].
Kultūrologine ir politine prasme Vakarai yra ta Europos ir Šiaurės Amerikos dalis, kuri buvo labiausiai paveikta Reformacijos, Švietimo, įvairių emancipacinių judėjimų ir revoliucijų. Kaip priešingybė Vakarams nurodomi Rytai arba Orientas. Istorine prasme Vakarams priklauso visa [[Europa]] įskaitant ir Lietuvą. Tačiau pati sąvoka nėra labai aiški, todėl gali būti naudojama įvairiomis prasmėmis, įjungiant arba išmetant atskiras šalis iš Vakarų apibrėžimo.
 
Kultūrologine ir politine prasme Vakarai yra ta [[Europa|Europos]] ir Šiaurės Amerikos dalis, kuri buvo labiausiai paveikta Reformacijos, Švietimo, įvairių emancipacinių judėjimų ir revoliucijų. Kaip priešingybė Vakarams nurodomi [[Rytai]] arba Orientas. Istorine prasme Vakarams priklauso visa [[Europa]] įskaitant ir [[Lietuva|Lietuvą]]. Tačiau pati sąvoka nėra labai aiški, todėl gali būti naudojama įvairiomis prasmėmis, įjungiant arba išmetant atskiras šalis iš Vakarų apibrėžimo.
Lietuvoje pokario metu Vakarais vadintas visas kapitalistinis ir demokratinis pasaulis - Sovietų įtakos išvengusi Europos dalis ir JAV, netiesiogiai tai taip pat reiškė ir kitose pasaulio dalyse esančias valstybes, pvz., Australiją.
 
[[Lietuva|Lietuvoje]] pokario metu Vakarais vadintas visas kapitalistinis ir demokratinis pasaulis - Sovietų įtakos išvengusi [[Europa|Europos]] dalis ir [[JAV]], netiesiogiai tai taip pat reiškė ir kitose pasaulio dalyse esančias valstybes, pvz., [[Australija|Australiją]].
 
----
{{stub}}
 
[[da:Vest (retning)]]
177

pakeitimai

Naršymo meniu