Pagalba:Kas nėra Vikipedija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
S
(Atšauktas naudotojo 84.55.23.4 (Aptarimas) darytas keitimas 5016610)
# Vikipedija '''nėra [[propaganda|propagandos]] platforma'''. Vikipedijos tikslas nėra idėjų sklaida ir jų platinimas. Joje pateikiamos [[žinios]]. Straipsnis Vikipedijoje pateikiamas kiek galima [[Vikipedija:Neutralus požiūris|neutraliau]]. Vengiama vertinimų. Nuomonės pagrindžiamos. Paprastai pateikiamos nuorodos į konkrečius šaltinius.
# Vikipedija '''nėra reklamos leidinys.''' Laisvoji enciklopedija neteikia [[reklama|reklamos]] paslaugų, o joje pateikiama informacija - – nereklamuojama. Vikipedijai labai svarbus straipsnio [[Vikipedija:Neutralus požiūris|neutralumas]], išsamumas ir dalykinis medžiagos dėstymas.
# Vikipedija '''nėra viešųjų ryšių agentūra.''' Jos tikslas nėra asmenybių (kylančių "žvaigždžių"„žvaigždžių“) garsinimas, idėjų populiarinimas. Specifinė informacija, svarbi tik labai siauram žmonių ratui, taip pat žinios apie pavienių žmonių veiklą, niekuo neišsiskiriančią nuo kasdienės veiklos, joje nepublikuojama. Kiekviena abejotina ir dėl savo reikšmingumo diskutuotina medžiaga yra kruopščiai atrenkama, vadovaujantis [[enciklopedija|enciklopediškumo]] ir [[Vikipedija:Vikipediškumo kriterijai|vikipediškumo]] kriterijais.
# Vikipedija '''nėra žiniasklaidos priemonė.''' Laisvoji enciklopedija neskelbia naujienų ir nesivaiko sensacijų. Jei norima dirbti vikireporteriu, galima įsijungti į Vikinaujienų projektą (pvz., anglų ar vokiečių kalbomis). Nuolat kintanti informacija (periodiškai atnaujinamų institucijų sudėtis, šiuo metu populiariausi visuomenės veikėjai, šiandien labiausiai paplitusių techninių standartų sąrašas ir pan) čia arba išvis neturėtų būti įtraukiama, arba (jei ji tam straipsniui itin svarbi) turi būti pateikiama nurodant datą, kuomet ji buvo teisinga.
# Vikipedija '''nėra prokuratūra ar Strasbūro Teismas. '''Vikipedija nėra teisminė institucija, todėl nesprendžia kaltumo, teisių pažeidimo ar jų pripažinimo klausimų. Vikipedija nėra mažumų teisių gynėja ar skriaudžiamųjų užtarėja. Todėl (pavyzdžiui, aprašant istorijos įvykius, visuomeninius konfliktus) vengiama kaltinimų, (iš)teisinimų, komentarų. Gilinamasi į dalyko priežastis, kiek įmanoma išsamiau ir [[Vikipedija:Neutralus požiūris|neutraliau]] aprašomas kontekstas, tačiau joks nuosprendis neskelbiamas.
# Vikipedija '''nėra [[sociologija|sociologinių]] tyrimų institutas.''' Ji nesiekia pateikti visuomenės grupių apklausų duomenis (įvairiais gyvenimo klausimais). Aprašant tam tikrus kontroversiškus faktus, enciklopedijoje siekiama bendro sutarimo. Nesiekiama kiekviename straipsnyje pateikti visų visuomenės grupių vertinimus, nuomones, nes tokiu atveju enciklopedija panašėtų į visuomenės nuomonės tyrimus. Rašant straipsnius, statistika gali būti remiamasi, bet ja nemanipuliuojama. Straipsniai informacija neperkraunami.
# [[Vikipedija]] '''nėra tarpusavio santykių aiškinimosi vieta.''' Vikipedijoje vengiama asmeniškumų. Joje galimos tik '''dalykinės diskusijos''', kurių tikslas - – ne įrodyti, kas klysta, ko neišmano ar kas neteisus, o patobulinti straipsnius, juos papildyti. Skiltyje "Aptarimai"„Aptarimai“ pateikiami motyvai ir argumentai, ką ir kodėl reikia pakeisti, nurodant pagrindimo, argumentacijos šaltinius (arba nuorodas).
# Vikipedija '''nėra fanų klubo svetainė.''' Straipsniai apie garsenybes rašomi dalykiškai, vengiant asmeninio (bei tuo labiau buitinio, intymaus) gyvenimo aprašymo. Vikipedijoje gali būti aprašoma profesinė, dalykinė asmens veikla, pasiekimai, rekordai.
# Vikipedija '''nėra diskusijų forumas'''. Vikipedija nesiekia tikslo padiskutuoti kokiomis nors gyvenimo temomis. Straipsnių [[Pagalba:Diskusijos|aptarimai]] skirti dalykinei informacijai, jos tvarkymo klausimams, tobulinimams. Nuomonės, subjektyvūs vertinimai, tik konkrečiam asmeniui reikšminga informacija, pozicija reiškiama tik tam skirtuose puslapiuose - – Vikipedijos dalyvių aptarimuose.
# Vikipedija '''nėra [[statistika|statistikos]] suvestinė.''' Dideli struktūrizuotų duomenų kiekiai pateikiami telefonų knygose, tam tikros srities žinynuose, tam naudojama [[bibliografija]], atskiros [[duomenų bazė]]s. Vikipedijos negalima perkrauti informacija. Joje pateikiama tik svarbiausia su straipsnio dalyku susijusi informacija, atrenkant reikšmingus dalykus nuo smulkmenų.
# Vikipedija '''nėra skelbimų lenta.'''
# Vikipedija '''nėra bibliografijos rodyklė.''' Su straipsniu susijusi informacija pateikiama išlaikant tam tikras proprocijas - – nuorodų ir literatūros šaltinių neturėtų būti pernelyg daug, pavyzdžiui, viršijant straipsnio turinio apimtį (palygink pagrindinę ir papildomą informaciją).
# [[Vikipedija]] '''nėra [[žodynas]].''' Jei norima tik trumpai paaiškinti sąvokas, vietovardžius, jų kilmę - – tam labiau tiktų [[Wikižodynas]]. [[Vikipedija]] yra [[enciklopedija]]. Jai būdingi enciklopedijos bruožai. Vikipedijoje kiekvienas straipsnis turi apibrėžimą ir dalykinį aprašą, turinį. Etimologija čia taip pat gali būti pateikiama, tačiau vien tik to per maža.
# Vikipedija '''nekuria teorijų, o tik jas aprašo.''' Joje nekuriamos naujos teorijos, modeliai, koncepcijos, metodai, kuriamos sąvokos. Tam skiriami mokslo leidiniai. Vikipedijoje vengiama teiginių, kurių teisingumo neįmanoma patikrinti, taip pat spėliojimų, hipotezių, nebent nepaisant pagrįstumo jos būtų plačiai žinomos (tarkim, [[Lochneso pabaisa]]). Tokiu atveju plačiai žinoma ir jų kritika kuri taip pat pateikiama.
# Vikipedija '''nėra konsultavimo firma ar instruktažo mokykla.''' Vikipedija nekonsultuoja, neinstruktuoja, nenurodinėja ir nepatarinėja kaip ir ką reikia daryti. Ji nesiekia pateikti informacijos, naudingos tik konkrečiam asmeniui, atsižvelgiant tik į jo asmeninę situaciją. Laisvojoje enciklopedijoje pateikiama ''bendra informacija'', nesigilinant į žinių taikymo ypatumus esant įvairioms aplinkybėms ir gyvenimo situacijoms. Vikipedijos kūrėjai negali prisiimti atsakomybės už joje aprašomos technikos naudojimo, metodų taikymo pasekmes, kadangi pagrindinis jos ''tikslas yra pateikti žinias'', o ''ne išmokyti'', kaip jas reikia taikyti. Todėl čia neturėtų būti jokių patarimų  – medicininių, teisinių ar kitokių.
# Vikipedija '''nėra nei virtualioji [[mokykla]], nei dorinio ugdymo įstaiga.''' Vikipedijos tikslas nėra skaitytojų auklėjimas, lavinimas ar ugdymas. Ji neturi tikslo diegti religinių vertybių, pateikti dorovinio gyvenimo principus, taisykles. Aprašant etinius ir religinius klausimus, laikomasi religijotyros, filosofijos, [[psichologija|psichologijos]] mokslų pozicijos. Vikipedijoje nemoralizuojama ir nepamokslaujama. Atskirų reiškinių, asmenų elgesio vertinimų Laisvojoje enciklopedijoje vengiama. Esant neišvengiamam vertinimo būtinumui, aiškiai nurodomas vertinimo kriterijus bei šaltinis, pagrindas.
# Vikipedija '''nėra neginčijamų tiesų išsakymo vieta'''. Jei jūsų įrašyti teiginiai daugeliui kitų bendrijos narių kels abejonių, jie bus redaguojami arba ir trinami '''neklausiant jūsų sutikimo''' - – jūsų tam duotas leidimas yra redagavimo puslapio nekeičiamo teksto dalyje. Vikipedija yra bendras daugelio narių '''kartu''' kuriamas projektas - – ne atskirų pasisakymų seka. Žodžio laisvė jame pasiekiama suteikiant galimybę [http://download.wikimedia.org/ atsisiųsti visą turinį] ir toliau plėtoti savo versiją kokiais nori principais, nepažeidžiančiais [[GFDL]] licencijos sąlygų.
# Lietuviška Vikipedija '''nėra kitos kalbos Vikipedijos kopija'''. Straipsnis tam tikra tema ar pavadinimu esantis kitoje Vikipedijoje, nereiškia, kad jis būtinai turi būti ir lietuviškoje Vikipedijoje. Lietuviška Vikipedija turi savas taisykles, kurios skiriasi nuo kitų Vikipedijų.
# Vikipedija '''nėra''' kurio nors naudotojo '''[[Vikipedija:Nuosavybė|nuosavybė]]''', ją redaguoti ir kurti gali visi norintys, laikantis Vikipedijos taisyklių.
 
== Vikipedijos taisyklių ignoravimas ==
Pakartotinis, sąmoningas noras Vikipediją paversti žodynu, statistikos duomenų baze, reklama, siekis brukti tam tikrą [[ideologija|ideologiją]], vengiant [[Pagalba:Diskusijos|dalykinės argumentacijos]], netoleruotinas. Naudotojui, neįsigilinusiam į Vikipedijos kūrimo principus, rekomenduojama perskaityti informaciją apie [[Pagalba:Sveikas atvykęs, naujoke!|pirmuosius žingsnius]].
 
Siektina, kad prieš pradedant kurti straipsnį, būtų gerai apgalvojamas jo būtinumas, turinys ir pateikimo forma. Abejojant, kilus bet kokiems neaiškumams, kreipiamasi pagalbos į '''enciklopedijos [[Vikipedija:Senbuviai|senbuvius]]'''.
 
'''Visada geriau pasitikslinti, pasiklausti''', jei abejojama, nes '''taip taupomas visų vartotojų laikas''' (bei kiti ištekliai), kadangi klaidų taisymas reikalauja papildomų pastangų. O jos galėtų būti nukreipiamos Vikipedijos kūrimo linkme, jei prieš tai '''įdėmiai gilinamasi''' į enciklopedijos straipsnių [[Vikipedija:Kaip kurti puslapius|rašymo principus]].
16 375

pakeitimai

Naršymo meniu