Tutanchamono kapas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 372 pridėti baitai ,  prieš 4 metus
S
[[Vaizdas:Valle de los Reyes, Egipto, entrada de la tumba de Tutamkhamon, abril de 2009.JPG|thumb|right|240px| Įėjimas į Tutanchamono kapą Karalių slėnyje]]
[[Vaizdas:KV62 Tutankhamun.jpg|thumb|right|200px| Tutanchamono kapo aksonometrija su matmenimis. Rusvais stačiakampiais pažymėta Tutanchamono mumijos skrynių vieta. ]]
'''Tutanchamono kapas''' − [[Senovės Egiptas|Sen. Egipto]] faraono [[Tutanchamonas|Tutanchamono]] (apie 1341−1323 m. pr. m. e.) kapas [[Karalių slėnis|Karalių slėnyje]] (Nr. KV62). Atidarytas 1922 m. vadovaujant britų archeologui [[Hovardas Karteris|Hovardui Karteriui]] ir finansuojant kasinėjimus [[Džordžas Karnarvonas|lordui Karnarvonui]]. Tutanchamono kapo atradimas tapo pasauline sensacija ir iki šiol laikomas reikšmingiausiu Senovės Egipto archeologiniu radiniu.
 
1922 m. lapkričio 1 d. H. Karteris pradėjo šeštą kasinėjimų sezoną toje pačioje vietoje, kur prieš penkis metus buvo rasti senovės darbininkų lušnelių pamatai. Lapkričio 4 d. kasėjai užtiko pirmąjį uoloje iškirstą laiptelį. Pratęsus kasimą buvo rastos užanstpauduotos durys. Buvo aišku, kad į šį kapą neįžengta nuo 12-os Egipto dinastijos laikų prieš 3000 metų, bet kapas aiškiai buvo per mažas faraonui. H. Karteris liepė užversti įėjimą ir lapkričio 6 d. laiške pranešė lordui Karnarvonui apie atradimą į Angliją. Atrastas kapas populiariai buvo pramintas „Auksinio paukščio kapu“. H. Karteris laikė auksinę kanarėlę namuose ir buvo pašiepiamas darbininkų, kad paukštis jam rodo, kur kasti. Vieną dieną [[kanarėlė]] buvo rasta praryta įšliaužiusios [[kobra|kobros]]. Kobra buvo senovės faraonų valdžios simbolis ir kilo gandai, kad taip faraonas keršija už tariamai kanarėlės H. Karteriui parodytą kapą. Lordui Karnarvonui mirus sekančiais metais pasklido gandai ir buvo sukurta legenda apie „faraono prakeikimą“.
[[Vaizdas:The Moment Carter Opens the Tomb.JPG|thumb|right|200px| Tutanchamono palaidojimo kambario atidarymas. Suvaidinta scena. Pritūpęs − [[Hovardas Karteris]]]]
1922 m. lapkričio 24 d. buvo nuvalytas visas smėlis nuo kapo laiptelių ir ant durų rastas Tutanchamono antspaudas. Atidarius duris buvo rastas žemėjantis praėjimas be laiptų, visas užpildytas skaldos ir dulkių mišiniu. Taip pat buvo rasti požymiai dviejų įsiskverbimų į kapą požymiai. Pirmoji grupė vagių tikriausiai buvoįėjo įėjusi išlaužiusiišlaužusi antspaudus. Po to praėjimas buvo užpiltas skalda, kurioje antroji grupė vagių buvo išrausęišrausė tunelį, kurį sargai vėliau užpylėirgi užtaisė. Pats faktas, kad virš kapo buvo Ramzio VI kapo darbininkų lušnelės, pastatytos beveik 200 metų vėliau, rodo, kad Tutanchamono kapas jau tuo metu buvo užmirštas. Tikėtina, kad kažkuriuo metu po retos liūties visos kapo žymos buvo palaidotos po sąnašomis.
 
Prieš valant praėjimą į požemines patalpas buvo instaliuotas elektrinis apšvietimas. Lapkričio 26 d. buvo prasikasta iki antrųjų kapo durų. Atidaryme dalyvavo H. Karteris, lordas Karnarvonas, jo duktė Herbert Evelin Herbert ir H. Karterio asistentas A. R. Kalenderis. Iš pradžių H. Karteris durų viršuje pramušė skylę, patikrino su žvakės liepsna išeinančias dujas ir praplatinęs angą pažvelgė į vidų. Tuo metu lordas Karnarvonas paklausė: ''Ar jūs matote ką nors?''. Į tai H. Karteris atsakė: ''„Nuostabius dalykus“''.
 
== Kapas ==
Atidarius kapą paaiškėjo, kad prieškambaris buvo iš dalies išvogtas, skrynios tuščios su išlaužtomis spynomis, tačiau paties Tutanchamono sarkofago ir aukų kambariai buvo išlikę taip, kaip faraono palaidojimo momentu. Kape rasta apie 5000 objektų, kuriuos suklasifikuoti ir aprašyti prireikė 10 metų. Garsiausias iš jų − auksinė Tutanchamono mumijos kaukė. Dabar didžioji dalis kapo artefaktų saugoma [[Kairo Egipto muziejus|Egipto muziejuje Kaire]]. Tutanchamono kapas yra mažiausias iš faraonų kapų Karalių slėnyje. Tikima, kad tai nebuvo tikrasis faraono kapas ir jame jis palaidotas dėl ankstyvos ir netikėtos mirties nespėjus paruošti tikrojo. Jame nerasta reikšmingų papirusų ir sienų dekoras gana skurdus įrašais, tad kapo radimas praturtino archeologiją vertingais objektais, bet istoriškai atskleidė labai mažai apie to meto Senovės Egiptą. Tutanchamono kapo lobiai 1967 m. eksponuoti Paryžiuje, 1972 m. Londono [[Britų muziejus|Britų muziejuje]], 1973 m. keturiuose [[TSRS]] miestuose ir trijų metų ture septyniuose JAV miestuose, sukeldami didelį publikos susidomėjimą. Vien JAV parodų lankytojų skaičius viršijo 7 milijonus. Tutanchamono mumija po tyrimų grąžinta į savo kapą, kur dabar ir yra.
Atidarius kapą paaiškėjo, kad prieškambaris buvo iš dalies išvogtas, skrynios tuščios su išlaužtomis spynomis, tačiau paties Tutanchamono palaidojimo ir lobyno kambariai buvo išlikę taip, kaip faraono palaidojimo momentu. Pirmoji grupė vagių išsinešė auksą ir papuošalus, bet paliko žiedus. Antroji grupė vagių išgrobė brangiuosius tepalus. Į kapą veda 16 laiptelių. Toliau seka apie 25 laipsnių kampu žemėjantis koridorius be laiptelių, pats kapas sudarytas iš 4 kambarių. Faraono mumija buvo daugiau nei 100 kg sveriančiame auksiniame karste. Savo ruožtu šis karstas buvo įdėtas į du medinius, inkrustuotus ir išpuoštus karstus. Jie patalpinti akmeniniame sarkofage, kuris savo ruožtu buvo keturiose, viena už kitą didesnėse skryniose. Skrynios medinės su aukso padengimu, išardomos. Skrynios užėmė beveik visą palaidojimo kambarį, jas išardyti ir išnešti prireikė 24 dienų. Tarp laidojimo kambario sienos dekoracijų buvo pavaizduota Tutanchamono laidojimo procesija, faraono [[Ajas II|Ajo]], perimančio valdžią iš Tutanchamono, deivės [[Nut]], pasitinkančios Tutanchamoną pomirtiniame pasaulyje,Tutanchamono susitikimo su [[Ozyris|Oziriu]] scenos ir scenos iš „Mirusiųjų knygos“. Visame komplekse tik palaidojimo kambario sienos buvo dekoruotos.
 
Atidarius kapą paaiškėjo, kad prieškambaris buvo iš dalies išvogtas, skrynios tuščios su išlaužtomis spynomis, tačiau paties Tutanchamono sarkofago ir aukų kambariai buvo išlikę taip, kaip faraono palaidojimo momentu. Kape rasta apie 5000 objektų, kuriuos suklasifikuoti ir aprašyti prireikė 10 metų. Garsiausias iš jų − auksinė Tutanchamono mumijos kaukė. Dabar didžioji dalis kapo artefaktų saugoma [[Kairo Egipto muziejus|Egipto muziejuje Kaire]]. Daugelis jų priklausė ar buvo skirti kitiems faraonams su paskubomis nutrintais vardais ir užrašytais Tutanchamono. Tutanchamono kapas yra mažiausias iš faraonų kapų Karalių slėnyje. Tikima, kad tai nebuvo tikrasis faraono kapas ir jame jis palaidotas dėl ankstyvos ir netikėtos mirties nespėjus paruošti tikrojo. Jame nerasta reikšmingų papirusų ir sienų dekoras gana skurdus įrašais, tad kapo radimas praturtino archeologiją vertingais objektais, bet istoriškai atskleidė labai mažai apie to meto Senovės Egiptą. Tutanchamono kapo lobiai 1967 m. eksponuoti Paryžiuje, 1972 m. Londono [[Britų muziejus|Britų muziejuje]], 1973 m. keturiuose [[TSRS]] miestuose ir trijų metų ture septyniuose JAV miestuose, sukeldami didelį publikos susidomėjimą. Vien JAV parodų lankytojų skaičius viršijo 7 milijonus. Tutanchamono mumija po tyrimų grąžinta į savo kapą, kur dabar yra akmeniniame sarkofage su stikliniu paviršiumi ir yraviename iš originalių medinių karstų..
 
== Kapo artefaktai ==
9 560

pakeitimų

Naršymo meniu