Palestiniečiai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 baitai pašalinti ,  prieš 5 metus
S
Automatizuotas kalbos klaidų taisymas (http://www.vlkk.lt/konsultacijos/4723-o-taip-pat).
S (Šalinamas Link FA šablonas.)
S (Automatizuotas kalbos klaidų taisymas (http://www.vlkk.lt/konsultacijos/4723-o-taip-pat).)
Arabai pasirodė šiose apylinkėse pirmoje VII a. pusėje, per arabų ekspansiją į [[Artimieji Rytai|Artimuosius Rytus]]. Nuo to laiko jie sudaro didžiausią šio regiono etninę grupę, nors nuo 1518 m., kai teritorijos buvo užimtos [[Osmanų imperija|Osmanų imperijos]], savarankiškai nevaldė šio regiono. Arabai palestiniečiai Palestiną priskirdavo [[Sirija]]i ir nesukūrė jokių vietinių politinių struktūrų. Faktiškai iki Britanijos mandato nebuvo jokios palestiniečių tautybės. Po konflikto su žydų naujakuriais, o konkrečiai po Britanijos mandato 1947 m. pradėjo augti tautinės tendencijos ir noras sukurti nepriklausomą valstybę šiame regione.
 
Po Izraelio – arabų karo 1948 m. – 1949 m., o taip pat po [[šešių dienų karas|šešių dienų karo]] 1967 m., daug arabų palestiniečių paliko savo gyvenamas vietas. Pabėgėlių skaičius 1948 m. sudarė apie 800–900 tūkstančių, o 20 metų vėliau virš 350 tūkstančių. Dabar okupuotose teritorijose gyvena 2,3 mln. Palestiniečių (2001 m.), iš kurių dauguma išeiviai iš Izraelio. Už [[Palestinos autonomija|Palestinos autonomijos]] ribų gyvena dar 2–3 milijonai palestiniečių, daugiausia kaimyninėse arabų valstybėse – daugiausiai [[Jordanija|Jordanijoje]]. Daug iš jų gyvena [[pabėgėlių stovyklos]]e žemiau skurdo ribos. Iš kitos pusės daug palestiniečių įgavo aukštąjį išsilavinimą arabų universitetuose ir iš ten atsiranda svarbiausi išsilaisvinimo kovos iniciatoriai.
 
Antroje 5 dešimtmečio pusėje atsirado pirma palestinietiška organizacija „Palestinos liaudies išlaisvinimo komitetas“, vadinamas ''al-Fatah''. 1964 m. atsirado „Palestinos išlaisvinimo organizacija“, kuri turėjo reprezentuoti visą Palestinos tautą. Greitai priimtas Palestinos liaudies kartėlis, kuris tapo savotiška Palestinos konstitucija, į kurią atsišaukė visos palestiniečių partijos ir judėjimai. Per kitus metus atsirado nauji, radikalesni judėjimai. Kariniai palestiniečių sukilimai (vadinama ''[[intifada]]'') prieš Izraelio valdymą kilo 1987 m. ir 2000 m. Tarp nepriklausomybės aktyvistų toliau reiškiasi nuosaikesni ir radikalesni kovotojai.
335 418

pakeitimų

Naršymo meniu