Banginių stebėjimas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
103 pridėti baitai ,  prieš 5 metus
S
nėra keitimo aprašymo
SNo edit summary
SNo edit summary
[[Vaizdas:Humpback_whales_in_Monterey_Bay.jpg|miniatiūra|Kuprotieji banginiai ir Kalifornijos jūrų liūtai Monterėjaus įlankoje (JAV), 2013 m.]]
[[Vaizdas:Humpback_Whale_off_Avila_Beach,_CA.jpg|miniatiūra|Kuprotasis banginis ir rudieji pelikanai ties Avila Byču (JAV)]]
'''Banginių stebėjimas''' – veikla, kurios metu [[banginiai|banginių]] šeimos žinduoliai stebimi natūralioje buveinėje. Nors banginiai dažniausiai stebimi [[pramoga]]i, ši veikla taip pat gali būti naudinga moksliniams ir pažintiniams tikslams. [[2009]] m. Tarptautinio gyvūnų apsaugos fondo ([[IFAW]]) parengtame tyrime nustatyta, kad [[2008]] m. 13 milijonų žmonių visame pasaulyje užsiėmė banginių stebėjimu. Turizmo industrija iš banginių stebėjimo uždirbo 2,1 milijardo dolerių per metus, o šioje srityje dirbo apie 13 000 darbuotojų. Dėl šios turizmo šakos dydžio ir spartaus augimo atsirado priešprieša su [[banginių medžioklė]]s verslu – įnirtingai diskutuojama, koks yra geriausias būdas išnaudoti banginius kaip [[gamtiniai ištekliai|gamtinį išteklių]].
 
== Istorija ==
[[Vaizdas:Avistamiento.JPG|miniatiūra|Banginių stebėjimas El Viskaine]]
Banginių stebėjimas organizuojamas jau nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio, kai [[Kabrijo nacionalinis paminklas]] [[San Diegas|San Diege]] buvo paskelbtas vieša [[pilkieji banginiai|pilkųjų banginių]] stebėjimo vieta. Pirmaisiais metais reginys pritraukė 10 000 turistų. [[1955]] m. tose pačiose apylinkėse pradėtas rengti banginių stebėjimas iš vandens transporto priemonių. Norint pamatyti banginius iš arti, už ekskursiją reikėdavo sumokėti 1 dolerį. Per ateinantį dešimtmetį ši verslo šaka išpopuliarėjo visoje vakarinėje [[JAV]] pakrantėje.
 
[[1971]] m. Monrealio zoologijos draugija pirmoji pradėjo rengti banginių stebėjimo turus komerciniais tikslais rytinėje Šiaurės Amerikos pakrantėje – [[Šv. Lauryno upė]]je buvo siūloma stebėti [[finvalas|finvalus]] ir [[baltasis banginis|baltuosius banginius]].
 
Banginių stebėjimas itin svarbus besivystančioms šalims. Pakrantėse įsikūrusios bendruomenės ėmė tiesiogiai pelnytis iš banginių ir todėl prisideda prie paramos banginių apsaugai nuo medžioklės ir kitų grėsmių, pvz., priegaudos ar laivų smūgių, nustatydamos jūrų saugomas teritorijas ir rezervatus. [[2007]] m. gyvūnų teisių apsaugos organizacija „Humane Society International“ surengė kelis praktinius seminarus, skirtus banginių stebėjimui [[Peru]] pakrantėje pristatyti, taip pat pavedė Erichui Hoytui, žymiam banginių tyrinėtojui, parengti planą, kaip organizuoti bangų stebėjimą išlaikant pusiausvyrą su gamta. Vėliau šis planas buvo išverstas į ispanų, prancūzų, indoneziečių, japonų, kinų ir olandų kalbas ir, bendradarbiaujant su Banginių ir delfinų apsaugos draugija (WDCS), IFAW ir „Global Ocean“, 2012 m. buvo išleistas elektroninės knygos formatu anglų kalba.
 
== Apsauga ==
* neleisti plaukioti su delfinais (ši taisyklė dažnai ginčijama, kai kur, pvz., [[Karibų salos|Karibų jūros regione]], jos dažnai nesilaikoma). Naujojoje Zelandijoje, remiantis taisyklėmis, įtvirtintomis Jūrų žinduolių apsaugos akte, leidžiama plaukioti su delfinais ir ruoniais, tačiau draudžiama plaukioti su delfinų jaunikliais ar delfinų kaimenėmis, kuriose yra jauniklių.
 
Šios taisyklės jau yra taikomos beveik visuose banginių stebėjimo regionuose. Aktyvistai tikisi, kad derinant politinį spaudimą, nemokamą [[ekoturizmas|ekologiškai]] atsakingų organizatorių reklamą su laivų operatorių aistra jūrų gyvūnijai, juos pavyks priversti laikytis šių taisyklių.
 
Vienu iš tokių taisyklių taikymo pavyzdžių galima laikyti „Be Whale Wise“ programą, vykdomą šiaurės rytiniame Ramiojo vandenyno regione.
46 591

pakeitimas

Naršymo meniu