Metalurgija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 836 pridėti baitai ,  prieš 5 metus
Atšauktas naudotojo 84.240.13.116 (Aptarimas) darytas keitimas 4960533
(Atšauktas naudotojo 84.240.13.116 (Aptarimas) darytas keitimas 4960533)
 
Geležies išgavimas iš jos [[geležies rūda|rūdos]] yra sunkesnis už vario ir bronzos lydymą. Manoma, kad geležies metalurgiją išrado [[hetitai]] apie 1200 m. p.m.e ([[Geležies amžius|geležies amžiaus]] pradžia).
 
== Išgaunamoji metalurgija ==
Tai metalų išgavimas iš rūdos ir išgauto metalo gryninimas, gaunant švaresnį metalą. Tam, kad metalo oksidą ar sulfidą paversti grynu metalu, rūdą tenka fiziškai, chemiškai ar elektroliziškai redukuoti.
 
Iškasta rūda yra malama į tokio dydžio daleles, kad jos būtų sudarytos arba iš uolienos su metalu, arba iš kitų uolienų, kurios metalo neturi. Tolesnė operacija būna ''sodrinimas'', kada metalingosios dalelės atskiriamos nuo bergždųjų. Taip gaunamas rūdos koncentratas.
 
Kartais naudojamas išplovimas – skalaujant rūdos tirpsta ir gaunami reikiamo metalo junginių turtingi tirpalai. Iš šių tirpalų išgaunamas grynas metalas.
 
Neretai rūdoje yra daugiau kaip vienas metalas. Išskyrus pirmąjį metalą gautose atliekose būna likę antrojo (o kartais ir trečiojo) metalo. Todėl jos tampa antrojo metalo išskyrimo žaliava. Kartais koncentratai būna praturtinti išsyk keliais metalais.
 
== Pagrindiniai metalurgijos metalai ==
Technikoje dažnai naudojami metalai yra [[aliuminis]], [[chromas]], [[varis]], [[geležis]], [[magnis]], [[nikelis]], [[titanas]] ir [[cinkas]]. Jie dažnai naudojami lydiniuose.
 
Plačiai naudojami geležies ir anglies lydiniai (plienai, [[ketus]]). Paprasti anglies plienai naudojami, kai reikia pigaus, tvirto metalo, kur masė ir [[korozija]] netrukdo. Nerūdyjantys plienai ir galvanizuoti plienai naudojami, kur svarbus atsparumas korozijai.
 
Aliuminio lydiniai ir magnio lydiniai naudojami, kur svarbūs tvirtumas ir lengvumas. Vario - nikelio lydiniai (pvz., [[monelmetalas]]) naudojami labai korozinėje aplinkoje ar ten, kur reikia nemagnetinio metalo. Nikelio lydiniai (pvz., inconelis) naudojami ten, kur vyrauja aukšta temperatūra (pvz., šilumokaičiuose, slėginiuose induose).
 
{{Commons|Category:Metallurgy}}
{{technika ir technologijos}}
 
223

pakeitimai

Naršymo meniu