Razi: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Nėra keitimo santraukos
Eilutė 19: Eilutė 19:
| parašas =
| parašas =
}}
}}
'''Ar Razi''' ('''Abū Bakr Muhammad ibn Zakariyā Rāzī''', ''Zakariā-ye Rāzi''; [[865]] m. [[rugpjūčio 26]] d. [[Rėjus|Rėjuje]] – [[925]] m. [[Rėjus|Rėjuje]]) buvo persų alchemikas ir chemikas, [[gydytojas]], [[filosofas]] ir mokslininkas, plačiai laikomas [[polimatas|poliamtu]].
'''Ar Razi''' ('''Abū Bakr Muhammad ibn Zakariyā Rāzī''', ''Zakariā-ye Rāzi''; [[865]] m. [[rugpjūčio 26]] d. [[Rėjus|Rėjuje]] – [[925]] m. [[Rėjus|Rėjuje]]) buvo persų alchemikas ir chemikas, [[gydytojas]], [[filosofas]] ir mokslininkas, plačiai laikomas [[polimatas|poliamtu]].

Baigė [[Medicina|Medicinos]] mokslus, ypač domėjosi karštinėmis. Parašė veikalą apie [[Raupai|Raupus]] ir [[Tymai|Tymus]], aprašė jų simptomatiką, diferencinę diagnostiką, manė, kad ligų priežastys humoralinės. Pastebėjo, kad raupais niekada nesergama du kartus, žmogus įgauna [[Imunitetas|atsparumą]]. Daug dėmesio skiria vaikų priežiūrai, gamino įrankį, kuriuos būtų galima pašalinti svetimkūnį iš gerklės, žaizdų tvarstymui pradėjo naudoti [[medvilnė|medvilnę]]. Aprašė liaudies [[Medicina|medicinos]] metodus, kad jais galėtų naudotis gyventojai, kurie neturėjo savo gydytojo.
Baigė [[Medicina|Medicinos]] mokslus, ypač domėjosi karštinėmis. Parašė veikalą apie [[Raupai|raupus]] ir [[Tymai|tymus]], aprašė jų simptomatiką, diferencinę diagnostiką, manė, kad ligų priežastys humoralinės. Pastebėjo, kad raupais niekada nesergama du kartus, žmogus įgauna [[Imunitetas|atsparumą]]. Daug dėmesio skiria vaikų priežiūrai, gamino įrankį, kuriuos būtų galima pašalinti svetimkūnį iš gerklės, žaizdų tvarstymui pradėjo naudoti [[medvilnė|medvilnę]]. Aprašė [[liaudies medicina|liaudies medicinos]] metodus, kad jais galėtų naudotis gyventojai, kurie neturėjo savo gydytojo.
Iš visų jo veikalų labiausiai ieškomas buvo Kitab al-Hawi fi al-TIBB – didelė privati užrašų knygutė, kurioje buvo surašyta daug savos ir iš kitų autorių surinktos patirties apie įvairias ligas ir terapijas. Nacionalinės Medicinos bibiliotekoje yra išlikus kopija kurioje aprašyti nusiskundimai turinčiūjų bedų dėl virškinamojo trakto.

Po al-Razi mirties su jo sesers pagalba buvo surinkta kiek įmanoma daugiau informacijos kuri dar buvo likus jo užrašuose ir viskas buvo surašyta į veikalą pavadinimu THE HAWI, 1279m. THE HAWI buvo išversta į lotynų kalbą ir pavadinta FARAJ BEN SALIM. Tai buvo viena iš labiausiai skaitomų medicinos vadovėlių viduramžių Europoje. Renesanso metu šis vekalas buvo spausdinamas su žinomų gydytojų komentarai, vienas iš buvo Andreas Vesalius.
Iš visų jo veikalų labiausiai ieškomas buvo „Kitab al-Hawi fi al-TIBB“ – didelė privati užrašų knygutė, kurioje buvo surašyta daug savos ir iš kitų autorių surinktos patirties apie įvairias ligas ir terapijas. Nacionalinės Medicinos bibliotekoje yra išlikusi kopija, kurioje aprašyti nusiskundimai turinčiųjų bėdų dėl virškinamojo trakto.

Po al-Razi mirties su jo sesers pagalba buvo surinkta kiek įmanoma daugiau informacijos kuri dar buvo likusi jo užrašuose, ir viskas buvo surašyta į veikalą pavadinimu ''HAWI'' ([[1279]] m.) ''HAWI'' buvo išversta į lotynų kalbą ir pavadinta ''Faraj ben Salim''. Tai buvo vienas iš labiausiai skaitomų medicinos vadovėlių viduramžių Europoje. Renesanso metu šis veikalas buvo spausdinamas su žinomų gydytojų, vienas iš kurių buvo [[Andreas Vesalius]], komentarais.


== Žymos ==
== Žymos ==
Eilutė 31: Eilutė 34:
[[Kategorija:Medicinos istorija]]
[[Kategorija:Medicinos istorija]]
[[Kategorija:Irano asmenybės]]
[[Kategorija:Irano asmenybės]]

{{Link GA|fa}}

18:30, 21 rugsėjo 2014 versija

Ar Razi

Ar Razi (Abū Bakr Muhammad ibn Zakariyā Rāzī, Zakariā-ye Rāzi; 865 m. rugpjūčio 26 d. Rėjuje – 925 m. Rėjuje) buvo persų alchemikas ir chemikas, gydytojas, filosofas ir mokslininkas, plačiai laikomas poliamtu.

Baigė Medicinos mokslus, ypač domėjosi karštinėmis. Parašė veikalą apie raupus ir tymus, aprašė jų simptomatiką, diferencinę diagnostiką, manė, kad ligų priežastys humoralinės. Pastebėjo, kad raupais niekada nesergama du kartus, žmogus įgauna atsparumą. Daug dėmesio skiria vaikų priežiūrai, gamino įrankį, kuriuos būtų galima pašalinti svetimkūnį iš gerklės, žaizdų tvarstymui pradėjo naudoti medvilnę. Aprašė liaudies medicinos metodus, kad jais galėtų naudotis gyventojai, kurie neturėjo savo gydytojo.

Iš visų jo veikalų labiausiai ieškomas buvo „Kitab al-Hawi fi al-TIBB“ – didelė privati užrašų knygutė, kurioje buvo surašyta daug savos ir iš kitų autorių surinktos patirties apie įvairias ligas ir terapijas. Nacionalinės Medicinos bibliotekoje yra išlikusi kopija, kurioje aprašyti nusiskundimai turinčiųjų bėdų dėl virškinamojo trakto.

Po al-Razi mirties su jo sesers pagalba buvo surinkta kiek įmanoma daugiau informacijos kuri dar buvo likusi jo užrašuose, ir viskas buvo surašyta į veikalą pavadinimu HAWI (1279 m.) HAWI buvo išversta į lotynų kalbą ir pavadinta Faraj ben Salim. Tai buvo vienas iš labiausiai skaitomų medicinos vadovėlių viduramžių Europoje. Renesanso metu šis veikalas buvo spausdinamas su žinomų gydytojų, vienas iš kurių buvo Andreas Vesalius, komentarais.

Žymos