Antonio Salieri: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
35 pridėti baitai ,  prieš 7 metus
S
nėra keitimo aprašymo
S
| vikiteka =Category:Antonio Salieri
}}
'''Antonijus Saljeris''' (Saljieris, it. ''Antonio Salieri'', 1750 m. rugpjūčio 18 d. − 1825 m. gegužės 7 d.) – [[Italija|italų]] klasicizmo [[kompozitorius]], daugiausia dirbęs [[Austrija|Austrijoje]]. Labiausiai žinomas tariamo [[Mocartas|Mocarto]] nunuodijimo kontekste.
 
== Biografija ==
 
Antonijus Saljeris (ar Saljieris) gimė 1750 m. rugpjūčio 18 d. [[Lenjagas|Lenjage]] netoli [[Venecija|Venecijos]]. Brolis buvo vargonininku ir pirmu jo mokytoju. Apie 1756 m. po abiejų tėvų mirties Saljeris persikraustė į Veneciją. Čia susitiko kompozitorių [[Florian Leopold Gassmann]], kuris įvertino Saljerio talentą ir paskatino jį keltis į [[Viena|Vieną]], kad pratęstijoje pratęstų muzikos mokslus Gassmann priežiūroje. Vienoje Saljeris sėmėsi žinių iš italų libretisto Pietro Metastasio, kompozitoriaus [[Christoph Willibald von Gluck|Christofo Gliuko]]. 1770 m. buvo pastatyta pirmoji Saljerio opera „''Le donne letterate''“ ''Burgtheater'' teatre. Po Gassmann mirties 1774 m. Saljeris gavo prestižinį kompozitoriaus postą Austrijos imperatoriaus dvare (''Kammerkomponist''). Jis rūpinosi italų operos muzikos rašymu, režisavimu ir organizavimu. Saljerio karjerai padėjo [[imperatorius Juozapas II]]. Saljieris bendradarbiavo su poetu Giovanni de Gamerra keliose operose, minima, nesėkmingose.
 
1778-1780 m. laikotarpiu Saljerio komiškos operos buvo pastatytos Milane, Venecijoje ir Romoje. 1779 m. opera „''La scuola de’ gelosi''“ išgarsino kompozitorių Europoje. Opera „''L’Europa riconosciuta''“ buvo pasirinkta garsiojo Milano teatro [[La Scala]] atidarymo premjera. Austrijoje tuo metu buvo bandoma kurti vokišką operą ir Saljeris 1781 m. Juozapo II užsakymu parašė „''Der Rauchfangkehrer''“. 1782 m. Saljeris perėmė užsakymą iš sergančio Gliuko Paryžiaus teatrui. Opera „''Les Danaïdes''“ 1784 m. buvo tokia sėkminga, kad Paryžiaus teatras užsakė dar dvi, kurių „''Les Horaces''“ ir „''Tarare''“ pagal [[Bomaršė]] libretą irgi susilaukė sėkmės. 1783 m. [[Juozapas II]] vokiečių trupę pakeitė italais. Saljeris rašė operas ''Burgtheater'' teatrui, bendradarbiavo su jaunu, bet labai perspektyviu libretistu, [[Lorenzo Da Ponte]]. Tuo pat metu operas Vienoje šiam teatrui rašė [[Džovanis Paizielas]] ir [[Mocartas]]. 1787 m. Saljeris dirigavo Gliuko „''De profundis''“ kompozitoriaus laidotuvėse.
16 266

pakeitimai

Naršymo meniu