Pompėja Plotina: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Addbot (aptarimas | indėlis)
S Perkeliamos 15 tarpkalbinės nuorodos, dabar pasiekiamos Wikidata puslapyje d:q239448.
Vitalis (aptarimas | indėlis)
Nėra keitimo santraukos
Eilutė 13: Eilutė 13:
* [[Pompėjų giminė]]
* [[Pompėjų giminė]]


[[Kategorija:Senovės Romos asmenybės]]
[[Kategorija:Senovės Romos imperatorės]]

18:12, 28 birželio 2013 versija

Pompėjos Plotinos atvaizdas ant sestercijos

Pompėja Plotina (Pompeia Plotina, mirė 51 arba 52 m. e. m.) – Romos imperatorienė, Trajano žmona. Yra žinoma dėl savo aktyvaus domėjimosi filosofija, ypač Epikūro, taip pat – dideliu indėliu vystant švietimą Romoje, vykdant mažesnių mokesčių politiką, pagalba plebėjams ir skurdiesiems.

Plotina gimė Galijoje, Nemausus vietovėje (dab. Prancūzijos miestas Nimas). Tiksli gimimo data nežinoma, tačiau tai buvo kažkada valdant Neronui. Trajanas ją vedė prieš paveldėdamas valdžią iš Nervos, vaikų neturėjo.

100 m. e. m. Pompėja Plotina gavo Augustos titulą, tačiau sutiko jį priimti tik 105 m., o jos atvaizdas ant monetų pasirodė tik nuo 112 metų.

117 m. Pompėjos skatinamas, imperatorius įsivaikino Adrianą, kuris būdamas 10 ar 11 metų prarado tėvą. Po Trajano mirties Plotina paskelbė jo tariamai prieš mirtį išreikštą paskutinę valią, kad valdžia perduoda Adrianui. Formaliai paveldėtojo Trajanas nepaliko, o šiuo Plotinos pareiškimu buvo abejojama, tačiau senato ir armijos remiamas Adrianas sugebėjo užsitikrinti valdžią.

Po mirties Pompėja buvo oficialiai sudievinta, ir Nimo mieste Adrianas jos garbei pastatė šventyklą.

Taip pat skaitykite