Lietuvių PEN centras: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Dahliem (aptarimas | indėlis)
Dahliem (aptarimas | indėlis)
Eilutė 32: Eilutė 32:
Nuo [[2001]]-ųjų Lietuvių PEN centras skiria premiją – Metų vertėjo krėslą – už praėjusiais metais išleistą geriausią grožinės literatūros ir meninės eseistikos knygos vertimą į lietuvių kalbą. Premijos laureatais yra tapę vertėjai Almis Grybauskas, Laimantas Jonušys, Diana Bučiūtė, Antanas Gailius, Leonas Petravičius, Aida Krilavičienė, Linas Rybelis, Danguolė Žalytė, Eglė Išganaitytė, Danutė Sirijos Giraitė, Rasa Drazdauskienė, Rūta Jonynaitė, Povilas Gasiulis.
Nuo [[2001]]-ųjų Lietuvių PEN centras skiria premiją – Metų vertėjo krėslą – už praėjusiais metais išleistą geriausią grožinės literatūros ir meninės eseistikos knygos vertimą į lietuvių kalbą. Premijos laureatais yra tapę vertėjai Almis Grybauskas, Laimantas Jonušys, Diana Bučiūtė, Antanas Gailius, Leonas Petravičius, Aida Krilavičienė, Linas Rybelis, Danguolė Žalytė, Eglė Išganaitytė, Danutė Sirijos Giraitė, Rasa Drazdauskienė, Rūta Jonynaitė, Povilas Gasiulis.


[[2010]] m. LPENC kartu su [[Kultūros ministerija|LR kultūros ministerija]] įsteigė [[Bronys Savukynas|Bronio Savukyno]] premiją publicistinių kūrinių autoriams, kultūros leidinių vyriausiesiems redaktoriams už lietuvių kalbos grynumo ir taisyklingumo puoselėjimą, humanistinių vertybių, analitinės minties ir intelektualinės kultūros skleidimą periodiniuose kultūros leidiniuose. Premija paskirta žurnalo "Kultūros barai" vyriausiajai redaktorei, menotyrininkei Laimai Kanopkienei; žurnalo "Kultūros barai" Dailės skyriaus redaktoriui Kęstučiui Šapokai; žurnalo „Metai“ vyriausiajam redaktoriui Danieliui Mušinskui.
[[2010]] m. LPENC kartu su [[Kultūros ministerija|LR kultūros ministerija]] įsteigė [[Bronys Savukynas|Bronio Savukyno]] premiją publicistinių kūrinių autoriams, kultūros leidinių vyriausiesiems redaktoriams už lietuvių kalbos grynumo ir taisyklingumo puoselėjimą, humanistinių vertybių, analitinės minties ir intelektualinės kultūros skleidimą periodiniuose kultūros leidiniuose. Premija paskirta žurnalo [[Kultūros barai|"Kultūros barai"]] vyriausiajai redaktorei, menotyrininkei Laimai Kanopkienei; žurnalo [[Kultūros barai|"Kultūros barai"]] Dailės skyriaus redaktoriui Kęstučiui Šapokai; žurnalo [[Metai (žurnalas)|„Metai“]] vyriausiajam redaktoriui [[Danielius Mušinskas|Danieliui Mušinskui]].


== Nuorodos ==
== Nuorodos ==

14:00, 5 balandžio 2013 versija

Lietuvių PEN centras – Tarptautinio PEN klubo Lietuvos padalinys. Tai lietuvių kalba kuriančių prozininkų, poetų, eseistų, dramaturgų, vertėjų, leidėjų, literatūros kritikų ir mokslininkų asociacija.

Tarptautinis PEN klubas

Tarptautinis PEN klubas (PEN International) įkurtas 1921 metais Londone grupės anglų rašytojų iniciatyva. Ši nepolitinė organizacija gina kūrybinę rašytojų ir kitų kūrėjų laisvę, menininkus, pasaulyje persekiojamus už įsitikinimus, siekia, kad literatūra, nepriklausomai nuo ideologinių bei politinių doktrinų, būtų išsaugota kaip bendra tautų vertybė, rūpinasi, kad nebūtų kurstoma rasinė, klasinė ir tautinė neapykanta, kad pasaulyje būtų įgyvendintas tautų taikaus sambūvio idealas.

Šiuo metu Tarptautinio PEN klubo centrai veikia daugiau nei šimte pasaulio šalių ir vienija daugiau nei penkiolika tūkstančių narių. Jų veiklą koordinuoja Londone įsikūrusi centrinė būstinė.

Tarptautiniame PEN klube veikia keturi komitetai: Kalinamų rašytojų, Taikos, Lingvistinių teisių ir Moterų.

Pasaulio rašytojų asociacijos nariais buvo ir tebėra žymūs rašytojai, tarp jų ir keliolika Nobelio premijos laureatų: Czeslawas Miloszas, Nadine Gordimer, Güntheris Grassas; Josephas Conradas, George'as Bernardas Shaw, Harold Pinter, Margaret Atwood, J. K. Rowling ir kt. Tarptautiniam PEN klubui yra vadovavę Johnas Galsworthy’s, H.G. Wellsas, Alberto Moravia,Heinrichas Böllis, Arthuras Milleris, Mario Vargas Llosa ir kt.

"PEN" yra žodžių "Poets, Essayists and Novelists" (poetai, eseistai, prozininkai) akronimas.

Tarptautinio PEN klubo Chartija

Tarptautinis PEN klubas teigia, kad:

  1. Literatūra, nors ji tautinė savo prigimtimi, nepripažįsta jokių sienų, todėl privalo būti išsaugota kaip bendra tautų vertybė, nepaisant politinių ar tarptautinių perversmų.
  2. Bet kokiomis aplinkybėmis, o ypač karo metu, meno kūriniai, tas visos žmonijos palikimas, turi išlikti nepaliesti tautinių ar politinių aistrų.
  3. PEN klubo nariai bet kokiomis sąlygomis panaudoja visą savo įtaką geram tautų tarpusavio supratimui ir abipusei pagarbai ugdyti; jie įsipareigoja dėti visas pastangas, kad būtų pašalinta rasinė, klasinė ir tautinė neapykanta ir kad pasaulyje būtų įgyvendintas taikaus žmonijos sambūvio idealas.
  4. PEN klubas gina nevaržomo pasikeitimo idėjomis principą kiekvienoje tautoje, taip pat tarp tautų, ir jos nariai įsipareigoja priešintis visokiam saviraiškos laisvės suvaržymui tame krašte ir toje bendruomenėje, kuriai jie priklauso. PEN klubas pasisako už laisvą spaudą ir smerkia prievartinę cenzūrą taikos metu. Jis tiki, kad būtinybė kovoti už pasaulio pažangą, užtikrinant labiausiai tinkamą politinę ir ekonominę santvarką, skatina atvirai kritikuoti vyriausybes, administracijos organus ir įvairiais institucijas. Ir kadangi laisvė implikuoja savanorišką apsiribojimą, nariai įsipareigoja priešintis tokioms laisvos spaudos blogybėms, kaip melagingos publikacijos, sąmoningos klastotės ir faktų iškraipymas, siekiant politinių ir asmeninių tikslų.

Lietuvių PEN centro istorija

1989 m. vasario 23 d. jau anksčiau susikūrusi lietuvių literatūros kūrėjų grupė pasirašė Tarptautinio PEN Klubo Chartiją ir įsteigė šios pasaulio rašytojų asociacijos lietuvių centrą. 1989 m. gegužės 11 d. Tarptautinio PEN klubo kongrese Mastrichte (Olandija) Lietuvių PEN centras buvo priimtas visateisiu klubo nariu ir įregistruotas organizacijos valdybos būstinėje Londone. LPENC anuomet buvo pirmoji lietuvių visuomeninė organizacija, priimta į pasaulinę visuomeninių organizacijų bendriją, nepriklausomai nuo SSSR. 1990 m. gruodžio 27 d. įvykęs visuotinis susirinkimas patvirtino LPENC įstatus.

Lietuvių PEN centro veikla

Savo veiklos pradžioje Lietuvių PEN centras išleido vieną pirmųjų šalyje pasirodžiusių leidinių anglų kalba "Rage of Silence”, kuriame buvo pristatyta šiuolaikinė lietuvių eseistika ir publicistika. Lietuvių PEN centras skelbia pareiškimus aktualiais Lietuvos ir pasaulio visuomenės gyvenimo klausimais, ne kartą smerkė žmogaus teisių ir žodžio laisvės pažeidinėjimus Lietuvoje, Čečėnijoje, Baltarusijoje, Kinijoje ir kitur, kartu su kolegomis iš kitų šalių parengė rezoliucijas, primtas Tarptautinio PEN klubo kongresuose. Lietuvių PEN centras rengia literatūros skaitymus, diskusijas, visuomenines akcijas, jo nariai skelbia įvairius aktualius pasisakymus spaudoje ir radijo laidose, atkreipdami visuomenės ir valdžios institucijų dėmesį į žodžio laisvę ir kūrybinei saviraiškai, taip pat Lietuvos kultūros sklaidai kylančias problemas.

Nuo 2001-ųjų Lietuvių PEN centras skiria premiją – Metų vertėjo krėslą – už praėjusiais metais išleistą geriausią grožinės literatūros ir meninės eseistikos knygos vertimą į lietuvių kalbą. Premijos laureatais yra tapę vertėjai Almis Grybauskas, Laimantas Jonušys, Diana Bučiūtė, Antanas Gailius, Leonas Petravičius, Aida Krilavičienė, Linas Rybelis, Danguolė Žalytė, Eglė Išganaitytė, Danutė Sirijos Giraitė, Rasa Drazdauskienė, Rūta Jonynaitė, Povilas Gasiulis.

2010 m. LPENC kartu su LR kultūros ministerija įsteigė Bronio Savukyno premiją publicistinių kūrinių autoriams, kultūros leidinių vyriausiesiems redaktoriams už lietuvių kalbos grynumo ir taisyklingumo puoselėjimą, humanistinių vertybių, analitinės minties ir intelektualinės kultūros skleidimą periodiniuose kultūros leidiniuose. Premija paskirta žurnalo "Kultūros barai" vyriausiajai redaktorei, menotyrininkei Laimai Kanopkienei; žurnalo "Kultūros barai" Dailės skyriaus redaktoriui Kęstučiui Šapokai; žurnalo „Metai“ vyriausiajam redaktoriui Danieliui Mušinskui.

Nuorodos

Tarptautinio PEN klubo kongresai

Kai kurie pareiškimai

  • Lietuvių PEN centro pareiškimas dėl Baltarusijos valdžios veiksmų per prezidento rinkimus. 2010-12-30
  • Lietuvių PEN centro ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos pareiškimas. Dėl svetimvardžių rašybos. 2008-01-11
  • Lietuvių PEN centro pareiškimas dėl sprendimo uždrausti retransliuoti Baltarusijos televiziją Lietuvoje 2006-04-11
  • Lietuvių PEN centro pareiškimas žmogaus teisių pažeidimo 2002-06-21

Kita