Titulinė bažnyčia: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Idioma-bot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.3) (robotas Pridedama: ca, de, es, fr, hu, it, ko, la, nl, pl, pt, ro, ru, sv, uk, zh
Rencas (aptarimas | indėlis)
SNėra keitimo santraukos
Eilutė 1: Eilutė 1:
[[Vaizdas:Chiesa di Sant'Atanasio.jpg|thumb|right|250px|Titulinė Šv. Atanasijaus bažnyčia. Dabar priskirta kardinolui Lučianui Murešanui (''Lucian Mureșan'').]]
[[Vaizdas:Chiesa di Sant'Atanasio.jpg|thumb|right|250px|Titulinė Šv. Atanasijaus bažnyčia. Dabar priskirta kardinolui Lučianui Murešanui (''Lucian Mureșan'').]]
'''Titulinė bažnyčia''' ({{la|Titulus cardinalitius}}; {{en|titular church}}) – bažnyčia [[Roma|Romoje]], priskirta ar numatyta priskirti [[Kardinolas dvasininkas|kardinolui dvasininkui]].<ref>[http://www.google.com/search?tbm=bks&tbo=1&q=Bretzke+%22titular+church%22&btnG= James T. Bretzke, ''Consecrated Phrases'' (Liturgical Press 1998 ISBN 978-0-8146-5880-2), p. 141]</ref><ref>[http://www.google.com/search?tbm=bks&tbo=1&q=Foakes-Jackson+%22titular+church%22&btnG= Frederick John Foakes-Jackson, ''An introduction to the history of Christianity, A.D. 590–1314'' (Macmillan 1921), p. 112]</ref><ref>[http://site.adw.org/what-is-a-titular-church What Is a Titular Church?]</ref>
'''Titulinė bažnyčia''' ({{la|Titulus cardinalitius}}; {{en|titular church}}) – bažnyčia [[Roma|Romoje]], priskirta ar numatyta priskirti [[Kardinolas kunigas|kardinolui kunigui]].<ref>[http://www.google.com/search?tbm=bks&tbo=1&q=Bretzke+%22titular+church%22&btnG= James T. Bretzke, ''Consecrated Phrases'' (Liturgical Press 1998 ISBN 978-0-8146-5880-2), p. 141]</ref><ref>[http://www.google.com/search?tbm=bks&tbo=1&q=Foakes-Jackson+%22titular+church%22&btnG= Frederick John Foakes-Jackson, ''An introduction to the history of Christianity, A.D. 590–1314'' (Macmillan 1921), p. 112]</ref><ref>[http://site.adw.org/what-is-a-titular-church What Is a Titular Church?]</ref>


Kardinolui dvasininkui [[Audrys Juozas Bačkis|Audriui Bačkiui]] 2001 m. vasario 21 d. paskirta titulinė Viešpaties Jėzaus Gimimo bažnyčia ir parapija (''Chiesa della Nativita di N. S. G. C.''), esanti ''Via Gallia'', netoli Šv. Kazimiero lietuvių kolegijos.<ref>[http://www.lcn.lt/bzinios/bz0105/105bl5.html Kardinolui Audriui Juozui Bačkiui paskirta titulinė bažnyčia Romoje] In: Bažnyčios žinios. 2001 kovo 15, Nr. 5.</ref>
Kardinolui kunigui [[Audrys Juozas Bačkis|Audriui Bačkiui]] 2001 m. vasario 21 d. paskirta titulinė Viešpaties Jėzaus Gimimo bažnyčia ir parapija (''Chiesa della Nativita di N. S. G. C.''), esanti ''Via Gallia'', netoli Šv. Kazimiero lietuvių kolegijos.<ref>[http://www.lcn.lt/bzinios/bz0105/105bl5.html Kardinolui Audriui Juozui Bačkiui paskirta titulinė bažnyčia Romoje] In: Bažnyčios žinios. 2001 kovo 15, Nr. 5.</ref>


== Istorija ==
== Istorija ==
Eilutė 10: Eilutė 10:
V a. pabaigoje buvo 25 titulinės bažnyčios, tai minima veikale „Liber Pontificalis“. Tas pats skaičius, tik sąrašas skyrėsi, buvo minimas 499 ir 595 m. Romoje vykusių susirinkimų ataskaitose. 1120 m. jau buvo minimos 28 tokios bažnyčios.<ref name=CE/> Šiais laikais titulinių bažnyčių statusą turi kur kas daugiau Romos bažnyčių.
V a. pabaigoje buvo 25 titulinės bažnyčios, tai minima veikale „Liber Pontificalis“. Tas pats skaičius, tik sąrašas skyrėsi, buvo minimas 499 ir 595 m. Romoje vykusių susirinkimų ataskaitose. 1120 m. jau buvo minimos 28 tokios bažnyčios.<ref name=CE/> Šiais laikais titulinių bažnyčių statusą turi kur kas daugiau Romos bažnyčių.


1059 m. teisė rinkti [[popiežius|popiežių]] buvo palikta tik septynių [[suburbinė diecezija|suburbinių diecezijų]] vyskupams, titulinių bažnyčių vadovams dvasininkams ir diakonijoms ({{en|deaconry}}) vadovavusiems dvasininkams. Visi šie dvasininkai buvo pavadinti [[kardinolas|kardinolais]]. Netrukus po to prasidėjo tradicija dvasininkus ne iš Romos skirti kardinolais dvasininkais be įpareigojimo reziduoti Romoje ir asmeniškai būti atsakingiems už ganytojišką darbą jiems paskirtose titulinėse bažnyčiose. Ši tradicija tęsiasi ir dabar.
1059 m. teisė rinkti [[popiežius|popiežių]] buvo palikta tik septynių [[suburbinė diecezija|suburbinių diecezijų]] vyskupams, titulinių bažnyčių vadovams kunigams ir diakonijoms ({{en|deaconry}}) vadovavusiems dvasininkams. Visi šie dvasininkai buvo pavadinti [[kardinolas|kardinolais]]. Netrukus po to prasidėjo tradicija dvasininkus ne iš Romos skirti kardinolais kunigais be įpareigojimo reziduoti Romoje ir asmeniškai būti atsakingiems už ganytojišką darbą jiems paskirtose titulinėse bažnyčiose. Ši tradicija tęsiasi ir dabar.


== Dabartinė situacija ==
== Dabartinė situacija ==
Dabar kardinolai dvasininkai su jų titulinėms bažnyčiomis susieti gana neįpareigojančiais ryšiais. Bažnyčiose lentose yra įrašyti jų vardai ir pavaizduoti jų [[herbas|herbai]]. Kardinolai dvasininkai dažnai kaupia lėšas savo bažnyčių palaikymui ir restauravimui, bet nedalyvauja realiame jų valdyme.
Dabar kardinolai kunigai su jų titulinėms bažnyčiomis susieti gana neįpareigojančiais ryšiais. Bažnyčiose lentose yra įrašyti jų vardai ir pavaizduoti jų [[herbas|herbai]]. Kardinolai kunigai dažnai kaupia lėšas savo bažnyčių palaikymui ir restauravimui, bet nedalyvauja realiame jų valdyme.


Dabar yra 143 presbiterinės titulinės bažnyčios. Panašiai [[kardinolas vyskupas|kardinolai vyskupai]] gauna tik garbės titulus kaip 7 suburbinių diecezijų vadovai, o kardinolai diakonai – garbės titulus kaip 69 diakonijų bažnyčių vadovai.
Dabar yra 143 presbiterinės titulinės bažnyčios. Panašiai [[kardinolas vyskupas|kardinolai vyskupai]] gauna tik garbės titulus kaip 7 suburbinių diecezijų vadovai, o kardinolai diakonai – garbės titulus kaip 69 diakonijų bažnyčių vadovai.


[[Rytų apeigų katalikų bažnyčios|Rytų apeigų katalikų bažnyčių]] [[patriarchas|patriarchai]], kurie tapo kardinolais, yra išimtis. Jie neturi titulinių bažnyčių, jų patriarchijos atstoja jų titulines bažnyčias.<ref>[http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P19.HTM Code of Canon Law, canon 350 §3]</ref> Jie priskiriami kardinolų vyskupų ordinui. Vyresnumo eilėje jie eina po kardinolų vyskupų, valdančių septynias suburbines diecezijas, ir prieš kardinolus dvasininkus.
[[Rytų apeigų katalikų bažnyčios|Rytų apeigų katalikų bažnyčių]] [[patriarchas|patriarchai]], kurie tapo kardinolais, yra išimtis. Jie neturi titulinių bažnyčių, jų patriarchijos atstoja jų titulines bažnyčias.<ref>[http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P19.HTM Code of Canon Law, canon 350 §3]</ref> Jie priskiriami kardinolų vyskupų ordinui. Vyresnumo eilėje jie eina po kardinolų vyskupų, valdančių septynias suburbines diecezijas, ir prieš kardinolus kunigus.


== Diakonijos ==
== Diakonijos ==

12:22, 5 kovo 2013 versija

Titulinė Šv. Atanasijaus bažnyčia. Dabar priskirta kardinolui Lučianui Murešanui (Lucian Mureșan).

Titulinė bažnyčia (lot. Titulus cardinalitius; angl. titular church) – bažnyčia Romoje, priskirta ar numatyta priskirti kardinolui kunigui.[1][2][3]

Kardinolui kunigui Audriui Bačkiui 2001 m. vasario 21 d. paskirta titulinė Viešpaties Jėzaus Gimimo bažnyčia ir parapija (Chiesa della Nativita di N. S. G. C.), esanti Via Gallia, netoli Šv. Kazimiero lietuvių kolegijos.[4]

Istorija

Pradžioje tai buvo bazilikos, kurioms vadovavo paskirti nuolatiniai presbiteriai, ir kurios buvo tai, kas dabar vadinama parapinėmis bažnyčiomis. Jos buvo vadinamos tituli ar tituli presbyterales ir skyrėsi viena nuo kitos vardais įkūrėjų ar savininkų, kurie jas globojo Bažnyčios vardu.[5] Pvz., lot. Titulus Aemilianae, dabar bažnyčia Santi Quattro Coronati, vardą gavo iš savo įkūrėjos, kuriai priklausė didžiulė priemiesčio vila, kurios pamatai likę po bažnyčia ir kurios priėmimų salė tapo bažnytine bazilika. Seniausias žinomas tokios Romos bažnyčios paminėjimas yra Atanasijaus veikale „Apologija prieš arijonus“ (lot. Apologia contra Arianos)[5], kur minima vyskupų taryba, susirinkusi „vietoje, kur presbiteris Vitas surinkdavo savo tikinčiuosius“.[6]

V a. pabaigoje buvo 25 titulinės bažnyčios, tai minima veikale „Liber Pontificalis“. Tas pats skaičius, tik sąrašas skyrėsi, buvo minimas 499 ir 595 m. Romoje vykusių susirinkimų ataskaitose. 1120 m. jau buvo minimos 28 tokios bažnyčios.[5] Šiais laikais titulinių bažnyčių statusą turi kur kas daugiau Romos bažnyčių.

1059 m. teisė rinkti popiežių buvo palikta tik septynių suburbinių diecezijų vyskupams, titulinių bažnyčių vadovams kunigams ir diakonijoms (angl. deaconry) vadovavusiems dvasininkams. Visi šie dvasininkai buvo pavadinti kardinolais. Netrukus po to prasidėjo tradicija dvasininkus ne iš Romos skirti kardinolais kunigais be įpareigojimo reziduoti Romoje ir asmeniškai būti atsakingiems už ganytojišką darbą jiems paskirtose titulinėse bažnyčiose. Ši tradicija tęsiasi ir dabar.

Dabartinė situacija

Dabar kardinolai kunigai su jų titulinėms bažnyčiomis susieti gana neįpareigojančiais ryšiais. Bažnyčiose lentose yra įrašyti jų vardai ir pavaizduoti jų herbai. Kardinolai kunigai dažnai kaupia lėšas savo bažnyčių palaikymui ir restauravimui, bet nedalyvauja realiame jų valdyme.

Dabar yra 143 presbiterinės titulinės bažnyčios. Panašiai kardinolai vyskupai gauna tik garbės titulus kaip 7 suburbinių diecezijų vadovai, o kardinolai diakonai – garbės titulus kaip 69 diakonijų bažnyčių vadovai.

Rytų apeigų katalikų bažnyčių patriarchai, kurie tapo kardinolais, yra išimtis. Jie neturi titulinių bažnyčių, jų patriarchijos atstoja jų titulines bažnyčias.[7] Jie priskiriami kardinolų vyskupų ordinui. Vyresnumo eilėje jie eina po kardinolų vyskupų, valdančių septynias suburbines diecezijas, ir prieš kardinolus kunigus.

Diakonijos

Terminu titulinė bažnyčia kartais laisvai vadinamos ir diakonijos (lot. diaconiae), priskirtos kardinolams diakonams. Pradžioje tai buvo labdaros institucijos, pirmą kartą paminėtos ryšium su popiežiumi Benediktu II (684–685 m.). Popiežius Adrianas I (772–795 m.) įtvirtino, kad diakonijų yra 18, ir šis skaičius nekito iki XVI a.[5]

Nuorodos

  • Richardson, Carol M., Reclaiming Rome: cardinals in the fifteenth century, Leiden: Brill, 2009. ISBN 978-90-04-17183-1