MacOS: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Xqbot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.3) (robotas: Keičiama cy:Mac OS X į cy:OS X
LaaknorBot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.3rc2) (robotas: Keičiama is:Mac OS X į is:OS X
Eilutė 90: Eilutė 90:
[[ia:Mac OS X]]
[[ia:Mac OS X]]
[[id:Mac OS X]]
[[id:Mac OS X]]
[[is:Mac OS X]]
[[is:OS X]]
[[it:Mac OS X]]
[[it:Mac OS X]]
[[ja:OS X]]
[[ja:OS X]]

12:19, 20 gruodžio 2012 versija

Mac OS X
Vaizdas:Leopard Desktop.png
Mac OS X 10.5 Leopard darbalaukis
Kūrėjas Apple kompiuteriai
OS šeima BSD
Kodo modelis Uždaras kodas, tačiau Darwin yra atviro kodo
Paskutinė versija 10.7.3 / 2011 m. liepos 20 d.
Branduolio tipas Hibridinis branduolys
Licencija APSL ir Apple EULA
Svetainė www.apple.com/lt/macosx

Mac OS X yra operacinė sistema (OS), skirta Apple firmos gaminamiems kompiuteriams, vadinamiems Macintosh (Mac). Tai vieninteliai kompiuteriai, kuriuose naudojama ši operacinė sistema, nors sistemos branduolys – Darwin dirba ir kitokių architektūrų mašinose (pvz., i386).

Mac OS X išleista 2001 m., kai Apple, nusipirkusi NeXT įmonę, jos gamintų NextStep ir OpenStep sistemų pagrindu sukūrė iš principo naują operacinę sistemą savo kompiuteriams. Ši operacinė sistema pakeitė ankstesnes Mac operacines sistemas (9-os ir ankstesnių versijų Mac OS). Mac OS X sukurta UNIX, visų pirma – FreeBSD pagrindu. Grafinė aplinka sukurta, remiantis PostScript ir OpenStep. Mac OS X yra daugiafunkcinė OS, kitaip tariant, palaiko daugelio programų ir vartotojų bendrą darbą, tinka ir asmeniniams kompiuteriams, ir darbo stotims, ir serveriams.

Skirtingai nuo ankstesnių Apple operacinių sistemų, Mac OS X 10.4 versija tapo suderinama su Intel procesoriais. Ankstesnės operacinės sistemos versijos veikė tik PowerPC procesorius turinčiuose kompiuteriuose.

Operacinės sistemos versiją „Mac OS X 10.5 Leopard“ Apple išleido 2007 metų spalio 26 dieną. 10.5 versija siūlo atnaujintą Finder, galingą atsarginių kopijų darymo įrankį Time Machine, su sistema taip pat vartotojas gauna programą Boot Camp, kurios pagalba galima įdiegti Microsoft Windows operacines sistemas į Macintosh kompiuterius su Intel procesoriais.

Sistemos architektūra

Mac OS X sistemos architektūra
Aqua
Carbon Cocoa Java
Quartz OpenGL QuickTime
Darwin











Mac OS X yra linija iš dalies priklausančių, grafinių operacinių sistemų, išvystytų, pardavinėtų, ir parduotų Apple, iš kurių paskutinis - naudojamas visuose šiuo metu siunčiamose Macintosh kompiuterių. Mac OS X yra sudarytas iš originalaus Mac OS, kuris buvo Apple pirminė operacinė sistema nuo 1984. Skirtingai nuo jo pirmtako, Mac OS X yra iš UNIX. Operacinė sistema rėmėsi technologija, kuri buvo išvystyta per antrą 1980-ųjų pusę, ir vystėsi iki tol, kol Apple nupirko kompaniją 1997 m. pradžioje. Operacinė sistema buvo išleista 1999 m. kaip Mac OS X Serverio 1.0, su į darbalaukį orientuota versija (Mac OS X v10.0) buvo išleista 2001 m. kovą. Nuo tada Mac OS X buvo išleisti šeši skirtingi "kliento" ir "serverio" leidiniai, naujausias kūrinys Mac OS X v10.6, kuris iš pradžių buvo padarytas prieinamu. Paleidimas Mac OS X yra pavadintas didelių kačių garbei; einamoji versija Mac OS X yra pravardžiuojamas "Sniego Leopardas". Serverio leidinys, Mac OS X Serverio, yra architektūriškai identiškas jo staliniam dublikatui, bet paprastai būna Apple Macintosh serverio aparatūros įrangos linijos. Mac OS X Serverio apima darbo grupės, vadybos ir administracijos programinės įrangos įrankius, kurie aprūpina supaprastintą prieigą prie pagrindinių tinklo paslaugų, apimdamas paštą, perleidžia atstovą, Sambos serverį, LDAP serverį, srities vardo serverį, ir kitus.

Nuorodos

Šablonas:Mac OS X

Šablonas:Link GA