Regentas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
MerlIwBot (aptarimas | indėlis)
MerlIwBot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: br:Rejañs
Eilutė 13: Eilutė 13:
[[be:Рэгент]]
[[be:Рэгент]]
[[bg:Регент]]
[[bg:Регент]]
[[br:Rejañs]]
[[bs:Regent]]
[[bs:Regent]]
[[ca:Regent]]
[[ca:Regent]]

23:50, 23 rugsėjo 2012 versija

Regentas (iš lot. regens 'valdantis') - asmuo, kuris atlieka valstybės vadovo funkcijas, kol oficialusis jos monarchas yra nepilnametis, sunkiai serga ar yra išvykęs.

Kartais regentas yra išrenkamas, kai karalystėje yra tarpuvaldis (interregnum) - kai karališkoji linija išmirusi, o naujas karalius dar neišrinktas. Pvz., carui Nikolajui II (kuris buvo ir Suomijos didysis kunigaikštis) atsisakius sosto, Suomijos Didžiosios kunigaikštystės sostas buvo tuščias. Pagal 1772 m. konstituciją Suomijos parlamentas paskyrė regentą, kuris valdė, kol po dvejų metų Suomija buvo paskelbta respublika. 1918 m. vasario - gruodžio mėn. regentu buvo Peras Svinhufvudas (Pehr Evind Svinhufvud), o 1918 m. gruodį - 1919 m. regentu buvo generolas Karlas Manerheimas. Tokia pat situacija susidarė ir Vengrijoje, po Pirmojo pasaulinio karo sosto atsisakius Austrijos imperatoriui.

Abiejų Tautų Respublikoje (1569–1795 m.) karalius buvo renkamas, o tai dažnai lėmė ilgus tarpuvaldžius. Tuo laikotarpiu regentu būdavo Lenkijos primas, vadintas interex.