Prokalbė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 575 baitai pašalinti ,  prieš 9 metus
Šalinu neneutralią dalį, "Taip pat skaitytike" irgi atrodo abejotinai. Šaltinių vis dar trūksta.
S (r2.7.1) (robotas Pridedama: et:Algkeel)
(Šalinu neneutralią dalį, "Taip pat skaitytike" irgi atrodo abejotinai. Šaltinių vis dar trūksta.)
{{šaltiniai}}
{{NPOV}}
'''Prokalbė''' – [[istorinė kalbotyra|istorinės lingvistikos]] sąvoka, apibūdinanti dažniausiai hipotetinę, rekonstruojamą, egzistavusią anksčiau [[kalba|kalbą]], iš kurios išsirituliavusi viena, keletas, visa grupė giminingų kalbų ar net [[kalbų grupė|kalbų grupių]] šeima. Ši sąvoka buvo pasiūlyta XIX a. drauge su kalbos protėvynės sąvoka indoeuropeistikos pradininkų, o jų panaudojimas atvedė prie [[indoeuropiečiai|indoeuropiečių]] ir jų kalbų grupių skilimo modelio sudarymo, atskirų kalbų grupių ir indoeuropiečių prokalbės hipotetinių rekonstrukcijų bei daugybės diskusijų apie indoeuropiečių protėvynės, kur naudota prokalbė, lokalizaciją.
 
Ši sąvoka pasitarnavusi vaisingiems [[lyginamoji kalbotyra|lyginamosios kalbotyros]] ieškojimams, pernelyg supaprastina indoeuropietiškų kalbų raidos nusakymą, kadangi santykiai tarp atskirų kalbų ir jų [[dialektas|dialektų]] istorijos eigoje buvę kur kas sudėtingesni ir painesni bei gilesni. Didžiulę įtaką kalbų bendrybių formavimuisi padarė naujo sėslesnio gyvenimo būdo susijusio su žemdirbyste bei gyvulininkyste slinktis bei plėtra, technologinės permainos, susiję su [[keramika]], metalų įvaldymu, geografiniai atradimai, prekyba, karai. Archeologai pastaruoju metu linkę atsisakyti hipotetinių migracinių kilmės teorijų ir modelių, kurie remiasi vienos prokalbės egzistavimo ir jos nuoseklaus skilimo modeliu. Rekonstruotos prokalbės [[šaknis|šaknys]] paprastai žymimos tokiu būdu: pvz., *kern-, *krn- .
 
== Mokslo darbai ==
Ši teorinė rekonstrukcija, sudaryta remiantis globalinėmis bendrybėmis, kurias turėjo suformuoti pirmosios žmonijos migracijos iš Afrikos į Aziją, Ameriką bei Europą, yra pateikta Merit Rulen (Meritt Ruhlen) knygoje „The Origin of Language: Tracing the Evolution of the Mother Tongue“. Wiley, 1996.
 
Nežiūrint stiprios kritikos nukreiptos į 30-40 tūkst. metų senumo kalbos lyginamają lingvistinę rekonstrukciją, globalinės leksinės bendrybės aptiktos [[masinio palyginimo metodas|masinio palyginimo metodu]] ''vieneto, rankos'' ir kt. išraiškai yra vertos dėmesio.
 
== Taip pat skaitykite ==
* [[Nostratinis kalbinis sluoksnis]]
* [[Indoeuropiečių prokalbė]]
 
{{Vikižodynas|prokalbė|no=T}}

Naršymo meniu