Muitas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
54 pridėti baitai ,  prieš 14 metų
nėra keitimo aprašymo
S (wz prastinimas)
Muitai skirstomi į importo, tranzito ir eksporto.
 
'''Importo muitas''' imamas importuojant prekes iš kitų valstybių. Šiuo metu [[Europos Sąjunga|Europos Sąjungoje]], o taip pat ir [[Lietuva|Lietuvoje]] importo muitais dažniausiai apmokestinami tekstilės gaminiai ir avalinė importuojama daugiausiai iš [[Kinijos Liaudies Respublika|Kinijos]] ir kitų pietinių valstybių. Muitas skaičiuojamas nuo kiekvienos prekės vertės. Ko prekės vertė didesnė, tuo muitas mažesnis. Dažnai įvežtų brangesnių prekių vertė su muitu mažesnė negu tokių pačių pigesnių prekių vertė su muitu. Tokiu būdu importuoti į [[Europos Sąjunga|Europos Sąjungos]] muitų teritoriją brangesnes ir tikėtinai aukštesnės kokybės prekes labiau apsimoka. TuoTaip siekiama apsaugoti [[Europos Sąjunga|Europos Sąjungos]] rinką nuo pigių ir todėl tikėtinai nekokybiškų prekių ir taip apginti savus gamintojus.
 
[[Viduramžiai]]s importo muitus buvo sunku atskirti nuo tranzito muitų. Dažniausia buvo renkami mokesčiai iš pirklių, kurie veždavo prekes pro punktą, kuris tiesiog rinko mokesčius.
 
Šiuo metu tranzito muitų praktiškai niekas nerenka.
Jei ir renkami panašūs į tranzito muitus mokesčiai, tai tik už kokias paslaugas, kaip naudojimasis keliais, tiltais, žmonių iškastais ir prižiūrimais kanalais. Panašus į tranzito muitą yra ekologinis mokestis.
 
[[Viduramžiai]]s tai buvo labiausiai paplites muitas. Jis buvo renkamas iš pirklių, kurie per feodalo žemes, sąsiaurį, bažnyčią, plukdydavo ar veždavo prekes. Tik vienijantis ar vienijant atskiras kunigaiskštystes į valstybes tranzito muitai būdavo palaisniui naikinami ir keičiami importo muitais.
'''Eksporto muitas''' imamas eksportuojant prekias.
 
Eksporto muitai renkami eksportuojant prekes. Dažniausiai jie imami nuo žaliavų. Valstybės siekdamos užtikrinti, kad vidaus gamintojai turėtu pigesnių žaliavų apdeda muitais eksportuojams žaliavas. [[Lietuva]]i atgavus nepriklausomybę pradiniu jos laikotarpių buvo labai mažos, infliacinės kainos, tai pat buvo tokie patys maži infliaciniai atlyginimai. Skirtumas tarp [[Lietuva|Lietuvos]] ir užsienio prekių kainų buvo apie 10 ir daugiau kartų. Valstybė siekiant sušvelninti kainų šuolį, taip pat saugantis, kad įmonės į užsienį pardave prekes infliacinėmis kainomis praras [[apyvartinės lėšos|apyvartines lėšas]] plačiai taikė eksporto muitus.
Po kiek laiko eksporto muitai [[Lietuva|Lietuvoje]] buvo taikomi tik siekiant vietiniams gamintojams sumažinti žaliavų kainas. Ilgiausiai išsilaikė eksporto muitai neapdirbtai galvijų odai.
 
ValstybėKartais valstybė norinti palaikyti savus gamintojus jiems eksportuojant prekes primoka pinigų. [[Europos Sąjunga|Europos Sąjungoje]], o taip pat ir [[Lietuva|Lietuvoje]] primokama eksportuojant žemės ūkio produkciją.
Eksportuojant prekes valstybės vykdoma eksporto palaikimo politika
Valstybė norinti palaikyti savus gamintojus jiems eksportuojant prekes primoka pinigų. [[Europos Sąjunga|Europos Sąjungoje]], o taip pat ir [[Lietuva|Lietuvoje]] primokama eksportuojant žemės ūkio produkciją.
 
== Muitų skaičiavimo būdai ==
1 440

pakeitimų

Naršymo meniu