Pereiti prie turinio

Antikorupcinis švietimas: Skirtumas tarp puslapio versijų

21 baitas pašalintas ,  prieš 10 metų
nėra keitimo aprašymo
No edit summary
No edit summary
'''Antikorupcinis švietimas''' (''angl. anti-corruption education'') – tai veikla, kuria siekiama mažinti korupciją, ugdyti individualią ir kolektyvinę atsakomybę, pilietiškumą bei supažindinti su asmens teisėmis ir pareigomis visuomenei.<ref>Žin., 2002, Nr. 57-2297</ref><ref>http://www.gov.mu/portal/sites/icac/download/ICAC.pdf</ref> Jungtinių tautų konvencijoje prieš korupciją (UNCAC) ši veikla nurodoma kaip viena iš kovos su korupcija priemonių.<ref>http://www.unodc.org/documents/treaties/UNCAC/Publications/Convention/08-50026_E.pdf</ref>
 
Antikorupcinis [[švietimas]] svarbus įvairių sričių atstovams- privataus, [[Viešasis sektorius|viešojo sektorių]] darbuotojams, [[Nevyriausybinė organizacija|nevyriausybinėms organizacijoms]] (NVO), [[žiniasklaida]]i.<ref>http://www.u4.no/publications/anti-corruption-training-and-education/</ref> Antikorupcinis švietimas suteikia įgūdžių ir žinių, kaip kovoti su [[korupcija]] ir kaip elgtis su ja susidūrus. Tad svarbu į tokias iniciatyvas bei programas įtraukti [[Moksleivis|moksleivius]], [[Studentas|studentus]] ir akademinės bendruomenės narius – asmenis, kuriems ateityje tokios žinios gali praversti.
 
== Antikorupcinis švietimas Lietuvoje ==
Lietuvoje antikorupcinę veiklą vykdo vyriausybinės ([[STT]], Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), LR ministerijos, [[Lietuvos Respublikos Seimas|LR Seimas]] ir kitos) ir nevyriausybinės įstaigos bei organizacijos. Tai numatyta LR Korupcijos [[Prevencija|prevencijos]] įstatyme.
 
STT įgyvendindama LR Korupcijos prevencijos įstatymą ir Nacionalinės kovos su korupcija programas, antikorupcinį švietimą vykdo nuo 2002 metų. Šioje veikloje yra išskirtos 3 tikslinės grupės: [[Valstybės tarnautojas|valstybės tarnautojai]], bendrojo lavinimo [[Mokykla|mokyklos]] ir [[Aukštoji mokykla|aukštosios mokyklos]].
 
''Valstybės tarnautojai''. 2010 metais, remiantis jų veiklos ataskaita, STT pareigūnai skaitė 77 paskaitas [[Ministerija|ministerijose]], [[Savivaldybė|savivaldybėse]], [[Policija|policijos]], sveikatos priežiūros ir kitose įstaigose dirbantiems valstybės tarnautojams. Manoma, kad 2010 metais antikorupcines programas išklausė apie 1500-2300 valstybės tarnautojų.
 Bendrojo lavinimo mokyklos. Veiklos tikslas – ugdyti moksleivių vertybines nuostatas ir plėtoti gebėjimus, būtinus jaunų žmonių pilietinei antikorupcinei pozicijai formuoti . Įgyvendinant 2009-2010 m. Nacionalinės kovos su korupciją programą nuspręsta integruoti antikorupcinio švietimo programas į kitus bendrojo lavinimo mokyklų modulius bei programas, pvz., istorijos, etikos.
2005 metais VšĮ „Šiuolaikinių didaktikų centras“, bendradarbiaudamas su STT ir VšĮ „Transparency International“ Lietuvos skyriumi, parengė antikorupcinio švietimo programas, kurias patvirtino LR Švietimo ir mokslo ministerija. Kartu buvo išleistas ir metodinis leidinys „Antikorupcinio ugdymo galimybės bendrojo lavinimo mokykloje“. Šioje metodinėje priemonėje trumpai apibūdinamas korupcijos reiškinys, jo priežastys, padariniai, pateikiamas pagrindinių sąvokų žodynas, supažindinama su mokymo metodais. Nei LR Švietimo ir mokslo ministerija, nei savivaldybės neįpareigoja mokyklų integruoti antikorupcinio švietimo į dėstomus dalykus, todėl mokyklos pačios nusprendžia, ar jos diegs tokias programas.
 
''Bendrojo lavinimo mokyklos''. Veiklos tikslas – ugdyti moksleivių vertybines nuostatas ir plėtoti gebėjimus, būtinus jaunų žmonių [[Pilietiškumas|pilietinei]] antikorupcinei pozicijai formuoti.<ref>http://www.stt.lt/lt/menu/antikorupcinis-svietimas/</ref> Įgyvendinant 2009-2010 m. Nacionalinės kovos su korupciją programą nuspręsta integruoti antikorupcinį švietimą į kai kurias bendrojo lavinimo mokyklų programas, pavyzdžiui, istorijos ar etikos. Tokias antikorupcines programas mokykloms 2005 metais parengė VšĮ „Šiuolaikinių didaktikų centras“, bendradarbiaudamas su STT ir VšĮ „Transparency International“ Lietuvos skyriumi,. parengė antikorupcinio švietimo programas, kuriasProgramas patvirtino LR Švietimo ir mokslo ministerija. Kartu, buvo išleistas ir metodinis leidinys „Antikorupcinio ugdymo galimybės bendrojo lavinimo mokykloje“. Šioje metodinėje priemonėjeJame trumpai apibūdinamas korupcijos reiškinys, jo priežastys, padariniai, pateikiamas pagrindinių [[Sąvoka|sąvokų]] žodynas, supažindinama su mokymo metodais. Nei LR Švietimo ir mokslo ministerija, nei savivaldybės neįpareigoja mokyklų integruoti antikorupcinio švietimo į dėstomus dalykus, todėltai mokyklospriklauso pačiosnuo nusprendžiapačių mokyklų pasirinkimo. STT taip pat organizuoja teisinių žinių konkursą „Temidė“, arpiešinių joskonkursus, diegsdebatų tokiasgrupių programassusitikimus ir pan.
STT taip pat organizuoja teisinių žinių konkursą „Temidė“, piešinių konkursus, debatų grupių susitikimus ir pan.
 
''Aukštosios mokyklos''. VykdantAntikorupcinio antikorupcinįšvietimo švietimą aukštosiose mokykloseprogramas siekiama integruoti šio švietimo elementusir į įvairiusaukštųjų dalykus.mokyklų Kartuprogramas, kuriamos ir atskiros studijų programos, pvz.- pavyzdžiui, Vilniaus universitete yra dėstomas socialinių korupcijos problemų kursas, Vilniaus pedagoginiame universitete ir Šiaulių universitete dėstomi antikorupcinio švietimo kursai. STTStudentams taip pat bendradarbiauja su Lietuvos aukštosiomis mokyklomis vykdant įvairius projektus ar tyrimus, pvz., bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu, studentams yra siūlomos baigiamųjų darbų temos.
 
Instituciniu ir politiniu lygmeniu antikorupcinio švietimo palaikymas silpnas - 2010 m. Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) antikorupcinio švietimo ir informavimo funkcijas atliko 5 darbuotojai iš 230 STT darbuotojų, o antikorupciniam visuomenės švietimui ir informavimui įgyvendinti buvo skirta apie 2 proc. STT biudžeto (baudžiamajam persekiojimui vykdyti – 83 proc. biudžeto).
184

pakeitimai