Fosforitai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
VolkovBot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.2) (robotas Pridedama: sk:Fosforit
Luckas-bot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.1) (robotas Pridedama: cs:Fosforit
Eilutė 32: Eilutė 32:
[[Kategorija:Fosfatų klasė]]
[[Kategorija:Fosfatų klasė]]


[[cs:Fosforit]]
[[de:Phosphorit]]
[[de:Phosphorit]]
[[en:Phosphorite]]
[[en:Phosphorite]]

22:00, 24 vasario 2012 versija

Fosforitas

Fosforitai [1] – tai nuosėdinė uoliena, turinti P2O5 ir tinkama tolesniam sodrinimui.

Sudėtis

Fosforitai sudaryti iš fosfatais turtingų apatitų grupės mineralų. Fosforituose daugiausia yra kalcio fosfatų, jie sudaro 15–20 %.

Fosforitai yra jūrinės ir kontinentinės kilmės. Juos taip pat sudaro ir nefosfatiniai mineralai, iš kurių pagrindiniai – glaukonitas, dolomitas, kalcitas, kvarcas, antraeiliai – piritas, hidroksidai ir kt. Esama organinės kilmės medžiagų – ichtiofaunos, moliuskų, reptilijų liekanų.

Paplitimas

Pasauliniai ištekliai 1984 m. sudarė 42,8 mlrd. t. [2] , tame tarpe 968,8 mln. t. – buvusios TSRS teritorijoje. Daugiausiai fosforitų turinčios šalys: JAV, Peru, tap pat Marokas bei kitos šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų šalys.

Pramoniniu būdu išgaunamų fosforitų randama ir Baltijos baseine – Estijos Mardu, Leningrado srities Kingisepo telkiniuose. Čia kvarcinio smėlio su fosfatais sluoksnių storis sudaro 1–2 m. Iškasamos žaliavos yra, palyginti, „liesos“ (6–14 % P2O5), bet gerai pasiduodančios sodrinimui flotacijos būdu (28–30 % P2O5).

Fosforitų kasykla Estijoje

Panaudojimas

Pagrindinė fosforitų dalis (iki 90 %) panaudojama kaip žaliava fosforo druskų ir trąšų gamybos pramonėje, kita dalis – juodojoje ir spalvotojoje metalurgijoje, stiklo ir keramikos gamyboje.

Šaltiniai

Nuorodos