Meteorologija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
EmausBot (aptarimas | indėlis)
S r2.6.4) (robotas Pridedama: kk:Метеорология
Nėra keitimo santraukos
Eilutė 1: Eilutė 1:
[[Vaizdas:CloudsPlane.jpg|thumb|Debesų danga]]
[[Vaizdas:CloudsPlane.jpg|thumb|Debesų danga]]birka



'''Meteorologija''' – vienas iš mokslų, tiriančių [[Žemės atmosfera|Žemės atmosferą]] ir joje vykstančius procesus.
'''Meteorologija''' – vienas iš mokslų, tiriančių [[Žemės atmosfera|Žemės atmosferą]] ir joje vykstančius procesus.

20:39, 28 lapkričio 2011 versija

Debesų danga

birka


Meteorologija – vienas iš mokslų, tiriančių Žemės atmosferą ir joje vykstančius procesus.

Daugiausia dėmesio meteorologija skiria žemutinių atmosferos sluoksnių dinamikai bei su tuo susijusiai orų kaitai. Meteorologijos tyrimų objektu taip pat yra klimatas tam tikroje ribotoje erdvėje, pvz., miesto klimatas, nežemiškosios atmosferos, taip pat praeities atmosfera (paleoklimatologija). Daug dėmesio skiriama tiksliems duomenims iš atmosferos stebėjimų surinkti, kad remiantis šiais duomenimis būtų galima pagerinti meteorologinių procesų supratimą.

Viena iš pagrindinių meteorologijos mokslo žinių taikymo sričių yra orų prognozė.

Istorija

Atmosferos stebėjimai mokslinį pagrindą įgavo XVII a., kai buvo išrasti barometras ir termometras. 1648 m. Blezas Paskalis (Prancūzija) pastebėjo, kad kuo aukščiau, tuo mažesnis oro slėgis. 1686 m. Edmundas Halis (Anglija) sukūrė pasatų ir musonų teoriją. 1729 m. Saulės radiacijos susilpnėjimo atmosferoje dėsnį atrado ir paskelbė P. Bugeras (Prancūzija). 1721 m. D. Britanijoje pradėti sistemingi meteorologiniai stebėjimai. 1753 m. Michailas Lomonosovas (Rusija) sukūrė atmosferos elektros reiškinių teoriją, suformulavo meteorologijos uždavinius ir tyrimo metodus. 1873 m. įsteigta Tarptautinė meteorologijos organizacija.

Lietuvoje reguliariai stebėti oro temperatūrą pradėta 1770 m. Vilniaus universitete. 1924 m. Kaune įsteigta Centrinė meteorologijos stotis, 1925 m. − Centrinis meteorologijos biuras. 1938 m. įsteigtas Klimatologijos institutas.

Vieta mokslų sistemoje

Meteorologija yra palyginti jaunas mokslas. Tai tarpdisciplinis mokslas, apjungiantis daugybę įvairių mokslų. Paprastai laikoma fizikos mokslo šaka, kartais taip pat priskiriama mokslams apie Žemę (geomokslai). Mokslai, kurių metodai ir duomenimis naudojasi meteorologija:

Meteorologija glaudžiai siejasi su okeanologija ir sausumos hidrologija; šie trys mokslai nagrinėja šilumos ir drėgmės apykaitą Žemės geografinėje sferoje. Atmosferos evoliucijos ir klimato kitimo geologinėje praeityje tyrimai ją sieja su geologija ir geochemija.

Pagrindinės meteorologijos disciplinos:

Taikomoji meteorologija:

Duomenų šaltiniai ir kokybė

Svarbiausia meteorologijos kaip empirinio mokslo užduotis ir pagrindinė problema yra duomenų rinkimas, apdorojimas ir ypatingai vertinimas bei lyginimas. Skirtingai nuo nuo kitų gamtos mokslų meteorologijoje kontroliuojamomis laboratorinėmis sąlygomis galima sukurti tik nedidelę dalį tiriamų situacijų. Dėl to meteorologinių duomenų rinkimas sąlygojamas gamtinių sąlygų, o dėl to matavimų rezultatus sunku atkartoti.

Pagrindiniai matuojami kintamieji yra:

Nuorodos